Sponzorováno

Mořské plody a zdraví – proč si je dát? 4.88/5 (16)

Mořské plody a zdravíI když je váš středoevropský jídelníček bohatý na zajímavá jídla, sem tam jistě neuškodí přidat na talíř i trochu exotiky z dalekých moří a oceánů. Dnes už po mořské příšerky nemusíte chodit do exkluzivních podniků. Při troše šikovnosti si je připravíte i doma. Tak co říkáte, nemáte chuť na humra, krevety, žraloka, chobotničku nebo mušle? Ryby a mořské plody bychom si podle „výživářů“ měli dopřát alespoň dvakrát týdně. Jednak je dobré zpestřit skladbu jídelníčku a nezůstat u stereotypu, jednak se spolu s novou chutí dostane do těla množství potřebných živin. Takže proč jsou mořské plody zdravé? Co jejich konzumací dodáte do svého těla?

Jejich konzumací děláte něco dobrého pro srdce

Významné jsou hlavně omega 3 nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA. Pomáhají udržet srdce ve formě a pokud jejich přijímáte ve stravě pravidelně, slouží jako prevence proti mrtvici, infarktu myokardu, artritidě či trombóze. Pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, i vysoký krevní tlak.

Posilujete imunitu

Zmíněné kyseliny obsažené v mořských plodech pozitivně ovlivňují i ​​na imunitní systém a snižují riziko propuknutí infekčních onemocnění. V zimě, kdy je naše imunita v bodě nula, se každý podpůrný prostředek hodí. O to víc, když i dobře chutná!

Pro bystřejší myšlení

Koktejl mořských plodů je štědrým mixem minerálů, jaké mozek potřebuje pro svou výživu. Jód, fosfor, selen a hořčík uchovávají duševní čilost. Pokud potřebujete zlepšit koncentraci, schopnost učení a bystrý úsudek, dary moře jsou vážně tím nejlepším dárkem pro váš žaludek.

Pro štíhlou linii

Tajemství středomořské diety spočívá z velké části i v pojídání mořských potvůrek. Jsou nízkokalorické, v průměru obsahují jen 2 procenta tuku, takže pro lehoučký oběd jsou ideální volbou. Samozřejmě, vše závisí na zpracování. Smažené kalamáry s hranolky vydají za průměrný fast food. Ale na grilu připravené mořské masíčko se zeleninovou přílohou je už jiná věc.

Sponzorováno

Pro aktivní životní styl

Mořské plody jsou bohatým zdrojem kvalitních bílkovin. Jejich množství je srovnatelné s bílkovinami v drůbežím mase. Pokud pravidelně cvičíte, jistě vám netřeba připomínat důležitost bílkovin pro výživu svalové hmoty.

Prevence závažných onemocnění

Častá a pravidelná konzumace ryb a plodů moře skutečně působí preventivně, např. proti vzniku onemocnění srdce a oběhového systému, snižuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku trombózy. Pomáhá při nemocech spojených se sníženou funkcí štítné žlázy, při revmatismu, vysokém krevním tlaku, rakovině střev či Alzheimerově chorobě. Není přitom nutné složitě shánět čerstvé ryby či plody moře. Stejně prospěšné jsou ryby konzervované či mražené (ale co si budeme povídat, čerstvé je čerstvé). Konzervované ryby s měkkými, tedy poživatelnými kostmi, obsahují navíc velké množství potřebného vápníku.

Pro dobrou náladu

V rybách se nachází aminokyselina tryptofan, která má pozitivní vliv na naši náladu. Rybu proto podávejte s přílohou, tehdy aminokyselinu mozek zpracovává jednodušeji. Při redukční dietě se nemusíme bát zařadit do jídelníčku tučné ryby, např. lososa. Navzdory vysokému obsahu tuku je málo kalorický. Dále se doporučuje například mořská treska nebo platýs. Ryby, ať už sladkovodní nebo mořské, bychom měli konzumovat 2-3 krát týdně.

Všechno má svá rizika – pozor na úpravu i alergie

Tím, že se mořské plody rychle kazí, může se stát, že při nevhodné úpravě se z nich do těla uvolní nebezpečné toxiny a ty pak způsobí přiotrávení. V dobré restauraci by k podobnému případu nemělo dojít. Spíše se mějte na pozoru, pokud mořské plody připravujete na vlastní pěst z mražených polotovarů či na dovolené, koupené přímo od rybářů v přístavu. Sledujte jen ověřené recepty a nesnažte se velmi experimentovat.

Mořské plody patří také mezi potravinové alergeny. Pokud ve vás taková alergie dřímá bez projevení, zjistíte to na základě prudkých reakcí bezprostředně po konzumaci mořského masa. Patří k nim průjmy, zvracení, malátnost, otoky dýchacích cest či vyrážky po těle. Naštěstí alergie na mořské plody jsou poměrně vzácné.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi mořské plody? Nebo se jim vyhýbáte?

Co si ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva