Sponzorováno

4 rady, jak správně zhubnout sportem – jak začít? 4.89/5 (9)

Začínáte se sportem? Začněte s chůzí.

Začínáte se sportem? Začněte s chůzí.

Chcete už dlouho zhubnout a v tuto chvíli jste se odhodlali k tomu, že to konečně dokážete? Tak kromě změny v jídelníčku a jeho řádné úpravě je nutné do hubnutí zapojit i pravidelný a intenzivní pohyb.

1. rada: Začněte pomalu

Což samozřejmě neznamená, že máte ihned roztříštit dveře posilovny a vrhnout se na všechny možné stroje. A ani okamžité a dlouhodobé namáhání svalů při jakémkoli jiném sportu není pro ty, co doposud spíše posedávali a polehávali vhodnou aktivitou. Tělo, které není trénované, silnou zátěž nesnese, což poznáte na druhý den, když namísto, abyste se cítili skvěle, máte pocit, že vám veškeré svalstvo na tělo a to i to, o kterém jste doposud netušili, že ho máte, ztuhlo. Bolesti jsou silné a nedovolují více, než běžný pohyb a navíc vás tato zkušenost dovede k tomu, že si další sportovní aktivity a na dlouhý čas zakážete provozovat.

Popsaný scénář je samozřejmě špatně. Když začnete s jakýmkoli sportem, pak jste zpočátku vystaveni nejnižší zátěži, poté přidáváte na intenzitě, délce a také samotné zátěži. Platí to u všech sportů a druhů pohybů. Takže pokud jste doposud jen leželi, obzvlášť si na postupnou zátěž musíte dát pozor. Pamatujte, že to, co jste doposud zameškali za jeden den v posilovně, hned teď nedoženete, takže klid.

2. rada: Začněte s chůzí & rychlou chůzí

Nejpřirozenějším a v tomto případě i nejlepším pohybem je chůze. Začněte chodit na pravidelné procházky. Ideálně každý den, třeba večer, tak dvě hodiny předtím, než uleháte ke spánku. Procházka by měla být klidná, jděte vlastním tempem a hlavně dobře při tom dýchejte. Zpočátku postačí půl hodina, časem přidávejte, po týdnu choďte na procházky, jejichž trvání bude hodinu.

Není na tom nic divného a i lidem v okolí to může a bude jedno. Je to přece vaše věc a váš život. Navíc se vám po takové procházce, na čerstvém vzduchu bude lépe spát a mnoho lidí potvrdilo, že díky pravidelným procházkám se rázem zbavili bolestí hlavy, potíží s trávením a dalších běžných projevů nahromaděného stresu. Pročistíte si hlavu a budete myslet pozitivněji.

Sponzorováno

3. rada: Přidejte další pohyb během dne

K procházkám přidejte i více pohybu během dne. Nejezděte výtahem, pokud to není skutečně důležité. Pokud jezdíte do práce městskou hromadnou dopravou, pak vystupte o zastávku dříve a projděte se i ráno. Takto si na pravidelný pohyb zvyknete a časem budete přidávat na intenzitě. Lidé, kteří namáhají své tělo sportem, jsou šťastnější a spokojenější díky stimulaci endorfinů, jinak také zvaných hormonů štěstí.

4. rada: Běhejte

Když se sami cítíte, že jste v mnohem lepší kondici (asi po měsíci až třech), pak zapojte do svého hubnoucího plánu také běh. Opět není nutné pořídit si ty nejlepší běžecké boty a celou novou soupravu za několik tisíc. Postačí běžné sportovní oblečení, které máte a také dobré tenisky na běhání.

Jestliže začnete s běhání příliš brzy (po měsíci procházek), je vhodné pomalu vyklusávat, soustředit se na správné dýchání a vždy po chvilkách střídat běh s chůzí. Tím zabráníte přepětí ve svalech, které vyvolá úporné bolesti v dalších dnech. Běhejte v klidu, pozvolna a pamatujte na pravidelné dýchání.

Běhejte správně a dobře se oblečte

Pokud je zrovna zimní období, nezapomeňte si ústa chránit šálem, nebo šátkem, který si dáte přes pusu a funguje jako filtr. Tak nevdechujete studený vzduch, který by vás mohl nachladit. Ideální je, abyste vdechovali nosem a vydechovali pusou, takže na to také pamatujte. V zimě nepodceňujte teplé oblečení. Nutností jsou teplé ponožky, dlouhé kalhoty, teplá mikina, minimálně jedno spodní tričko, šála, také čepice a rukavice. Zkrátka všechno, kromě očí si zakryjte. Správný běh by měl trvat 45 minut, nebo hodinu a provozovat ho tak třikrát týdně. Studiemi bylo prokázáno, že na stejnou vzdálenost se během spálí minimálně o 20 kalorií více, než chůzí.

Tip na závěr

Sponzorováno

Pokud vám přijde podivné začít jen tak chodit na procházky, pořiďte si psa, pak se budete muset pravidelným procházkám věnovat i několikrát denně. Ale samozřejmě si pořiďte psa, jen jestli pro něj máte vhodné zázemí a máte na něj čas.

Co si dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva