Kafrový olej a jeho účinky – na co všechno se dá použít? 4.64/5 (47)

Sponzorováno

  • Kafrový olej, který je získáván z kamfrovníkového stromu (Cinnamomum camphora), má různé účinky na zdraví díky svým složkám, zejména kamforu. V tomto našem článku najdete několik způsobů, jakým může kafrový olej ovlivnit zdraví.
  • Analgetické účinky: Kamfor obsažený v kafrovém oleji má analgetické vlastnosti. Jeho aplikace na postiženou oblast může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí, zejména při svalovém napětí, zánětu nebo podobných stavech.
  • Protizánětlivé účinky: Kafrový olej může mít protizánětlivé účinky. To znamená, že může pomoci snížit zánět a otok v postižené oblasti. To je užitečné zejména při podráždění kůže nebo kloubních potížích.
  • Decongestantní účinky: Inhalace kafrového oleje může pomoci uvolnit dýchací cesty a usnadnit dech. Kafrový olej může být použit v aromaterapii nebo inhalacích pro úlevu při nachlazení, rýmě nebo bolestech v krku.
  • Podpora cirkulace: Kafrový olej může podporovat průtok krve v aplikované oblasti. To může zvýšit dodávku živin a kyslíku do svalů a tkání, což může napomoci k regeneraci a úlevě od bolesti.
  • Repelent: Vůně kafrového oleje může být nepříjemný pro některé hmyzí druhy, což z něj činí repelent. Lidé někdy používají kafrový olej jako přírodní ochranu před hmyzem.
  • Kafrový olej by měl být používán s opatrností a v souladu s doporučeními, neboť příliš vysoké koncentrace mohou způsobit podráždění kůže nebo jiné nežádoucí účinky. Před použitím kafrového oleje byste měli konzultovat se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Jaké použití má kafrový olej?

Jaké použití má kafrový olej?

Esenciální olej z kafru se získává během procesu extrakce kafru ze dvou druhů kafrových stromů. První je Kafrovník lékařský, nesoucí vědecký název Cinnamomum camphora, ze kterého se získává klasický kafr. Druhou odrůdou je kafrový strom z Bornea, který je vědecky známý jako Dryobalanops camphora.

Kafrový strom se obvykle roste v různých částech Asie, Jižní Ameriky a některých částech Spojených států, jako je Florida a Kalifornie.

Kafrový olej získaný z obou těchto stromů má velmi podobné vlastnosti. Jen se mírně liší jejich aroma a koncentrace různých sloučenin, které se v nich nacházejí, jsou také mírně odlišné. Ale opravdu jen mírně. V obou variantách kafrového esenciálního oleje najdete alkohol, borneol, pinen, camphor, kafr, terpen a safrol.

Zajímavost: Přestože kafrový olej může mít při požití potenciálně škodlivé účinky, při lokální aplikaci oleje má pozitivní vlastnosti.

Zdravotní přínosy esenciálního oleje z kafru

Kafrový olej, kromě toho, že má chladivou, pronikavou a trvalou vůni, má také mnoho léčivých vlastností. A právě na jeho účinky na zdraví se podíváme níže.

1. Zlepšuje cirkulaci v těle

Kafrový esenciální olej je účinný stimulant, který zvyšuje aktivitu oběhového systému, zrychluje metabolismus, trávení, sekreci a vylučování. Tato vlastnost pomáhá při léčbě problémů a onemocnění spojených s nesprávnou cirkulací, trávením, pomalými metabolickými procesy, zablokovanými sekrety a širokou škálou dalších mimořádných stavů.
 

2. Zabraňuje infekcím kůže

Kafrový olej je vynikající dezinfekční prostředek, insekticid a germicid (chemická látka, která pomáhá hubit mikroorganizmy jako bakterie, viry, plísně). Může být přidáván do pitné vody k její dezinfekci, zejména v létě a v období dešťů, kdy je větší pravděpodobnost, že se voda nakazí. Otevřená láhev nebo nádoba s kafrovým olejem nebo zapálený kousek látky namočený v kafrovém oleji odpuzuje hmyz a zabíjí bakterie.

Kafrový olej se také používá v mnoha léčebných prostředcích, jako jsou masti a krémy k léčení kožních onemocnění, stejně tak může léčit bakteriální a plísňové infekce kůže. Při smíchání s vodou určenou ke koupání kafrový olej externě dezinfikuje celé tělo a také zabíjí vši.
 

3. Eliminuje plynatost

Tento olej je velmi užitečný při poskytování úlevy na problémy s plynatostí. Především nedovoluje, aby se plyn v těle vytvářel a na druhé straně ho také účinně odstraňuje (když už v těle je).

Sponzorováno

4. Snižuje nervové poruchy

Působí jako dobré anestetikum a je velmi účinný při lokální anestezii. Způsobuje necitlivost senzorických nervů v oblasti aplikace. Také snižuje závažnost nervových poruch a křečí, epileptické záchvaty, nervozitu a chronickou úzkost.
 

5. Zbavuje křečí

Je to velmi účinné antispasmodikum a poskytuje okamžitou úlevu od křečí. Je také účinný při léčení extrémní spasmodické cholery.

6. Zvyšuje libido

Kafrový olej, při konzumaci, zvyšuje libido tím, že stimuluje ty části mozku, které jsou zodpovědné za sexuální touhy. Při aplikaci na ze vnějšku pomáhá léčit problémy s erekcí tím, že zlepšuje krevní oběh v postižených částech – je silným stimulátorem.

7. Zmírňuje neuralgii

Neuralgie je náhlá, záchvatovitá bolest v oblasti periferního nervu. I tato bolest může být ošetřena kafrovým olejem. Tento olej může způsobit, že se krevní cévy uzavřou a tím sníží tlak na devátý kraniální nerv. Toto je vlastně další použití sedativních a uklidňujících vlastností tohoto univerzálního oleje.

8. Snižuje zánět

Chladící a pronikavé účinky z kafrového oleje činí protizánětlivou a sedativní látku. Je velmi užitečný při léčení téměř všech typů zánětů, jak vnitřních, tak i vnějších. Také uvolňuje tělo a mysl, zatímco dodává pocit klidu a svěžesti. Ukazuje se, že je velmi chladný a osvěžující, zejména v létě. Kafrový olej lze také smíchat s vodou na koupání, aby se v letním teple dostalo dalšího pocitu příjemného chladu.

9. Snižuje bolest artritidy a dny

Je to detoxikační a stimulující prostředek pro oběhový systém. Kafrový olej poskytuje úlevu při revmatických onemocněních, artritidě a dně.

10. Uvolňuje nervy a mozek

Má narkotické účinky, protože dočasně desenzitizuje nervy a uvolňuje mozek. Může také způsobit, že člověk ztratí kontrolu nad končetinami, pokud je užíván nadměrně – protože ovlivňuje funkce mozku. Vůně kafrového oleje je poněkud návyková. Mnoho lidí mělo silnou závislost na vůni kafrového oleje nebo jeho konzumaci, takže buďte opatrní.

11. Zbavuje zduření

Silná pronikavá vůně kafrového oleje je silným dekongestivem. Okamžitě zmírňuje zduření průdušek, hrtanu, hltanu, nosních cest a plic. Používá se proto v mnoha dekongestantních balzámech. Může pěkně uvolnit ucpaný nos.

12. A co dál?

Někdy se používá v případech srdečního selhání v kombinaci s jinými léky. Je také přínosem při léčbě epilepsie, hysterie, virových onemocnění, jako je kašel, spalničky, chřipka, otrava potravinami, infekce v reprodukčních orgánech a kousnutí hmyzem.

Upozornění na závěr?

Je dobré si uvědomit, že kafrový olej je toxický a při nadměrném požití může být velmi jedovatý (dokonce i smrtelně). I konzumace kávové lžičky může být smrtelná. Takže na to pozor. Při mírném předávkování se mohou projevit příznaky otravy, včetně extrémní žízeň, zvracení a pokles tělesné teploty. Je vždy důležité si uvědomit, že látka, která je toxická pro hmyz, může být toxická i pro lidi.

Nejčastěji se kafrový olej používá v mastech a balzámech

Tygří mast je oblíbená kafrová mast, která si podmanila svět jako přední lokální analgetikum. Obsahuje kafr spolu s mentolovými, mátovými, hřebíčkovými éterickými oleji jako aktivními přísadami. Tygří mast se používá po celém světě, protože účinně zmírňuje bolesti i svalovým křečím.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte kafrový olej vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále na toto téma přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva