Sponzorováno

Jak vyzrát na špatný cholesterol? Správnou potravinou! 4.78/5 (18)

Jak vyzrát na špatný cholesterol? Správnou potravinou!O cholesterolu toho již bylo napsáno mnoho. A to i ve spojení s tím, že existuje i ten dobrý, který je označován jako HDL. Více se pochopitelně mluví o tom špatném, který nese označení LDL cholesterol. Čím méně ho budete ve svém těle mít, tím více můžete prospět právě vašemu zdraví. Je proto více než jasné, že by vaším cílem mělo být jeho hodnotu snižovat. Jedině tak se vyhnete problémům, kam patří:

 • Kornatění tepen
 • Infarkt
 • Mozková mrtvice

Pokud je jeho hladina příliš vysoká, je ideální návštěva lékaře, který předepíše příslušné medikamenty. Pokud jenom chcete žít zdravě, potom doporučíme několik potravin, které s ním umí bojovat. To je někdy lepší jak léky.

Které potraviny vyzrají na cholesterol?

1. Česnek

Také nemáte rádi jeho vůni? Pokud je to tak, doporučíme konzumovat různé přírodní doplňky, které naplno využívají jeho výtažky a přitom nejsou cítit. Nebo česnek v menším množství přidávejte do jídla. V obou případech docílíte toho, že budete konzumovat jedno z nejznámějších přírodních antibiotik, které dnes vůbec existuje. Kromě podpory imunity a ochrany zdraví nezapomínejte také na boj se špatným cholesterolem. Primárně je toho docíleno díky látce, která nese označení alicin. Ta je mimo jiné využívána i v celé řadě klasických léků.

2. Špenát

Také si ještě pamatujete na to, jak se doporučoval pro velký obsah železa? To se nakonec ukázalo jako menší chyba. To ale neznamená, že by špenát nebyl zdravý. Co rozhodně chybě není, to je jeho složení, které primárně obsahuje tři velmi prospěšné látky:

Právě jejich kombinace napomáhá nejenom správnému fungování lidského těla, ale je spojena také s tím, že dokáže z těla škodlivé látky velmi dobře eliminovat. A mezi takové škodlivé látky zcela jasně patří také onen zlý, tedy LDL cholesterol.

3. Avokádo

Dříve produkt spíše exotický, který v dnešní době už není žádným problémem pořídit třeba i na pultech supermarketů. Kupujte to zralé, jelikož jedině tak ho můžete ihned konzumovat. A to jak samotné, tak si z něho lze připravit zajímavou a chutnou pomazánku. Má mnoho pozitiv, které přispívají hlavně k lepšímu vstřebání a využití různých vitamínů. Dále je avokádo dobrou volbou pro krásnou pokožku. To hlavní, proč ho doporučujeme, je ale spojeno s čištěním vašeho zažívacího traktu. Když máme zmínit soupis látek, které dokáže odstraňovat, zcela jasně a zcela pochopitelně se mezi nimi nachází také cholesterol.

Sponzorováno

4. Kvalitní čokoláda

Milujete ji, ale dobře víte, že při dietě není to pravé? Potom si řekněte, že ji konzumujete hlavně proto, abyste snížili hladinu cholesterolu ve vašem těle. To totiž čokoláda skutečně umí a tak je více než jasné, že ji musíme doporučit. Pozor ale na nadměrné užívání. Skutečně konzumujte jenom pár kousků, nikoliv celou tabulku. Též si dejte pozor na kvalitu. Než pochybnou a levnou, to raději žádnou. Správnou volbou je ta, která je vyrobena pouze z kakaových bobů a těch je v ní co největší podíl. Jedině tak celkově prospějete svému krevnímu oběhu, což je spojeno také s eliminací cholesterolu.

5. Vlašské ořechy

Další potravina, která v nadměrném množství není při dietě to nejlepší. Při tom optimálním ale ořechy rozhodně doporučit můžeme. Jak jsme již několikrát v minulosti zmínili, konkrétně ty vlašské ořechy nabídnout třeba mnoho vitamínu E. Dále nabídnout i zdravé tuky. To hlavní se však skrývá v několika antioxidantech. Ty mají čistící a také protizánětlivé účinky. Jestliže je vaším cílem dostat z těla nadměrné množství cholesterolu, buďte si jisti, že konzumací hrsti ořechů tomu výrazně napomůžete.

6. Mandle

Skvělý způsob, jak na večerní mlsání, pokud nechcete rozdělávat pytlík chipsů, nebo jiných nezdravých pochutin, které cholesterol ve vašem těle zvyšují. Mandle nejenom že skvěle chutnají, ale docílíte díky nim skutečně pravého opaku. Mají velké množství kvalitních nenasycených kyselin, stejně jako obsahují velmi dobrý obsah hořčíku, ale také vitaminu E. Jako správnou volbu je rozhodně musíme stoprocentně doporučit všem z vás.

TIP: Mrkněte na další potraviny, které snižují cholesterol v těle

7. Sója

Mnohými z vás možná něco, co je vám odporné – hlavně když si vzpomenete na sojové maso podivné chuti a textury. Sója však může být základem i celé řady jiných potravin, které jsou následně mnohem chutnější. Proto není takový problém zařadit je do jídelníčku. A s tím jasně souvisí i to, že do těla dostanete řadu pozitivních látek.

Když pomineme hlavně řadu různých minerálů, tak to jsou saponiny a fytosteroly. Ty jsou tím nejlepším, jak lze proti zlému cholesterolu bojovat. Navíc se jedná také o látky, které mohou působit jako prevence rakoviny. Neváhejte a zamiřte do obchodu se zdravou výživou, kde na výrobky ze sóji narazíte v mnoha částech regálů.

8. Fazole

Vyhýbáte se jim hlavně pro problémy s nadýmáním? Přesto doporučíme je do svého jídelníčku zařadit, jelikož jsou určitě velmi dobrou volbou, pokud je vaším problémem vysoký škodlivý cholesterol. Je prokázáno, že i tato na první pohled obyčejná luštěnina ho skutečně snižovat umí. A to celkem dobře. Zároveň ale má i jiná pozitiva, která souvisí třeba s tím, že dokáže nabídnout pocit plnosti a nasycení. Stejně tak se doporučuje lidem cukrovkou, jelikož nabídne i větší citlivost uživatelům inzulinu. Obecně je možné fazole nahradit i jiným druhem luštěnin, ale ty už nejsou z hlediska účinků na tak ideální úrovni.

Co si dále přečíst o cholesterolu?

VIDEO: Mýty a fakta vědy 1. díl: Strašák cholesterol

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva