Sponzorováno

Pár jednoduchých tipů jak chytře nahradit cholesterol v potravě 4.75/5 (8)

jak chytře nahradit cholesterol v potravěJak vyzrát na cholesterol? Přinášíme Vám několik jednoduchých rad jak nahradit cholesterol v jídle.

Jednoduché substituce

Chcete snížit hladinu cholesterolu bez toho, aniž by váš pokrm ztratil chuť? Většina lidí se bojí, že to co je „dobré pro můj cholesterol“ znamená, že jídla jsou bez chuti a rozhodně nepatří mezi gastronomické zážitky. Ale je to omyl, pokrmy s nízkým obsahem cholesterolu nemusí být nutně jen ovesné otruby a tofu.

Zde jsou některé jednoduché substituce, které můžete použít tak, aby jste jídlem, které jíte už teď drželi svůj cholesterol na uzdě.

Posypte ořechy, přeskočte krutony

Sacharidy mohou způsobit vysoké hladiny lipoproteinu o nízké hustotě, tedy LDL, který je známý jako špatný cholesterol. Pro zdravější salát, proto jednoduše vyměníme krutony za vlašské ořechy, které mají vysoký obsah polynenasycených tuků což jsou pro tělo dobré tuky, které můžou snížit hladinu LDL a posilují HDL, což je dobrý cholesterol.

Malý doušek červeného víno ano, koktejly ne

Výzkum naznačuje, že střídmá konzumace alkoholu může způsobit mírné zvýšení HDL cholesterolu (tzv. dobrého cholesterolu). Rozhodně vám však neprospěje, pokud do sebe budete házet jednu margaritu za druhou nebo míchané nápoje s ovocnou šťávou, které obsahují sacharidy. Když se rozhodnete pro červené víno, které má asi jen desetinu sacharidů ve srovnání s míchanými nápoji, uděláte pro svůj cholesterol mnohem víc. Navíc také doplníte antioxidanty jako flavonoidy, které jsou považovány za „snižovače“ škodlivého LDL a naopak podporují HDL. Vzhledem k ostatním rizikům alkoholu je však doporučováno omezit denní příjem do dvou sklenic (pro muže) nebo jednu sklenici (pro ženy).

Ano sojové boby a ořechy, ne sýr a sušenky

Při občerstvení před večeří přeskočte sušenky a sýr, které mají až do nebe volající vysoký obsah nasycených tuků – což jeden z hlavních viníků vysoké hladiny cholesterolu. Namísto toho si dejte pár mandlí, u kterých byly prokázáno, že mají vliv na snížení LDL a Edamame, což jsou vařené sojové baby boby, které jsou často hlavní přísadou jídel v japonských kuchyních. Edamame mají nízký obsah nasycených tuků a jeden šálek obsahuje asi 25 gramů sójové bílkoviny. To by se mělo podle posledních výzkumů aktivně podílet na snižování LDL (i když důkazy jsou zatím nepřesné).

Sponzorováno

Stolní ocet a citrónová šťáva porazí dresingy

Jistě už každý ví, jíst salát, který se koupe v dresinku s vysokým obsahem tuku je jako kouření cigaret při joggingu. Zcela to maří požadovaný účel. Nízkotučná alternativa může být grapefruitový dresing, ale vůbec nejlepší volbou pro snížení hladiny cholesterolu je pokropení salátu balsamikovým octem nebo citronovou šťávou.

Máslo nebo margarín?

Jedna polévková lžíce másla obsahuje více než 7 gramů nasycených tuků, to je víc než třetina doporučené denní dávky. I když to není tak škodlivé, jak se kdysi myslelo, pořád bývá hojné používání másla jedním z hlavních zdrojů vysokého cholesterolu (a aterosklerózy). Vyměňte máslo za margarín s rostlinnými oleji a budete nahrazovat špatný tuk s dobrým. A namísto použití tuku při vaření nebo smažení zkuste kvalitní olivový olej nebo k dochucení bílý vinný ocet.

Lepší krocan než kráva

Červené maso je zdrojem jak nasycených tuků, tak špatného cholesterolu. Krůtí maso však obsahuje polovinu nasycených tuků na 85% libového mletého hovězího masa, a velmi snadno nahradí hovězí maso v některých receptech. Pochutnáte si stejně, jen na zdravější verzi.

Kuřecí maso je v pořádku, mušle jsou lepší

Zatímco mušle mají méně nasycených mastných kyselin než červené maso, krůtí a kuřecí maso nejsou zcela bez cholesterolu. Jednou z nejlepších strategií pro snížení hladiny cholesterolu je jíst více ryb a mořských plodů. Mají velmi nízký obsah tuku a obsahují srdce zdravé omega-3 mastné kyseliny. Pokud uvažujete nad kuřetem k obědu a vyměníte ho spíš za lososa, máte z části vyhráno.

Radši popcorn než nachos

Tortilla chipsy nebo nachos jsou často považovány za zdravou alternativu bramborových lupínků. Jsou jistě o něco zdravější, ale ještě lepší je připravit si doma popcorn, který má o 80% méně nasycených tuků než tortilla chipsy a více než dvojnásobek vlákniny.

Mastné zakysané smetany vyměňte za řecký jogurt bez tuku

Ať už je používáte k dochucení omáček nebo přípravě dipů, zakysaná smetana obvykle přidá porci nasycených tuků do jinak zdravého jídla. A jak nahradit přebytečný tuk bez ztráty chuti nebo konzistence? Stačí vyměnit zakysanou smetanu s obsahem tuku za řecký jogurt – jednu z nejzdravějších potravin na světě. Jen asi ne každý recept, který vyžaduje zakysanou smetanu může být nahrazen řeckým jogurtem…

Pokud k následujícím tipům zařadíte i pohyb, alespoň 30 minut denně, budete se cítit určitě fit!

A co si dále o cholesterolu přečíst?

VIDEO: Jídla, které mají minimum cholesterolu (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva