Sponzorováno

Šanta kočičí jako léčivá bylinka – jaké má účinky a jak ji užívat? 4.83/5 (18)

  • Šanta kočičí, vědecky známá jako Nepeta cataria, je rostlina, která může mít několik pozitivních účinků na zdraví. Ve článku jsou některé informace o tom, jak může šanta kočičí přispět k zdraví.
  • Uklidňující účinky: Šanta kočičí obsahuje látky, které mají uklidňující účinky na nervový systém. Konzumace čaje nebo extraktu z šanty kočičí může pomoci snížit úzkost, stres a podporovat relaxaci.
  • Podpora spánku: Díky svým uklidňujícím vlastnostem může šanta kočičí také pomoci s nespavostí a zlepšit kvalitu spánku. Před spaním může být konzumace čaje nebo vdechování éterického oleje z této rostliny užitečná.
  • Podpora trávení: Šanta kočičí má tradičně používané trávicí vlastnosti. Může pomoci uvolnit svaly trávicího traktu a podpořit trávení. Případně může být užitečná při zmírnění trávicích potíží, jako je nadýmání nebo bolest břicha.
  • Antioxidanty: Šanta kočičí obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály. Tyto látky mohou pomoci snížit zánět v těle a podporovat celkové zdraví.
  • Podpora imunitního systému: Některé studie naznačují, že šanta kočičí může mít pozitivní vliv na imunitní systém. Obsahuje látky, které mohou podporovat imunitní odpověď a pomáhat tělu bojovat proti infekcím.
  • Léčba bolesti: Šanta kočičí má lehké analgetické vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit mírnou bolest, jako jsou například bolesti hlavy nebo menstruační bolesti.
  • Je však důležité si uvědomit, že účinky šanty kočičí se mohou u jednotlivců lišit a ne všichni lidé na ni reagují stejným způsobem. Před použitím šanty kočičí pro zdravotní účely je vždy vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu.

Jaké účinky na zdraví má Šanta kočičí?

Jaké účinky na zdraví má Šanta kočičí?

Kvetoucí trvalka, známá běžně jako Šanta kočičí, má vědecký název Nepeta cataria. Většina lidí to neví, ale tato bylinka má skvělé sedativní, zklidňující účinky na kočky (jasně, odtud má také ten název). Šanta kočičí je tedy rostlina používaná v bylinkářství a chovatelství koček. Ale má také zajímavé zdravotní přínosy pro nás, pro lidi. Jaké? To si rozebereme v tomto článku.

Tuto bylinku můžete najít po celé Evropě a částech Asie, včetně Číny. Ale od té doby, co se stala zajímavou ze zdravotního hlediska se vyváží do celého světa. A proč o ni mají lidé takový zájem? Je to primárně kvůli terpenoidu, který se jmenuje Nepetalakton. Ale i další látky, složky a živiny z bylinky ovlivňují pozitivně naše zdraví.

Jak se Šanta kočičí užívá?

Šantu kočičí lze aplikovat lokálně pomocí listů nebo esenciálního oleje. Z listů Šanty se dá udělat i výborný čaj. Extrakty a esenciální oleje z této bylinky jsou také docela populární. V historii se ze Šanty dělaly tedy čaje, džusy, tinktury, výtažky, dokonce se v některých historických článcích můžete dočíst, že tuto bylinku lze kouřit a použít ji i při vaření. Různé formy Šanty kočičí se používají už po generace v alternativní medicíně a moderní výzkum také ukázal, že může být spolehlivým léčivem některých běžných chorob.

Zdravotní výhody a účinky Šanty kočičí

Podívejme se blíže na některé z přínosů pro naše zdraví.

Sponzorováno

1. Ulevuje od stresu

Stejné účinky, které dělají Šantu kočičí atraktivní pro kočky, mohou posloužit i lidem. Šanta je lehce „sedativní“ a uklidňuje – a to jak kočky, tak lidi. Tato bylinka tak může poskytnout úlevu od stresu a pomáhá snížit chronickou úzkost. Může také pomoci snížit sekundární příznaky chronického stresu a posílit imunitní systém.

2. Pomáhá se spánkem

Šanta kočičí je používána osobami, které trpí nespavostí nebo neklidným spánkem. Takto se bylinka používá už stovky, ne-li tisíce let. Sedativní povaha bylinky pomáhá zpomalit přirozené cykly těla a vyvolat klidný a uvolněný stav. Lidé jsou díky Šantě schopni spát klidně celou noc, mají nerušený a klidný spánek. Mnoho lidí proto pije šálek šantového čaje těsně před spaním, aby jim to zajistilo kvalitní spánek. Podívejte se také na další bylinky, které mohou pomoci s nespavostí.

3. Pomáhá s trávícími problémy

Šanta kočičí je zvláště účinná při odstraňování problémů zažívacího traktu, zejména pomáhá při zácpě, nadměrném nadýmání a s křečemi břicha. Relaxační a protizánětlivé účinky organických sloučenin Šanty mohou zmírnit problémy a záněty v gastrointestinálním systému. Umí pěkně zmírnit napětí a nepohodlí v této oblasti lidského těla.

4. Na menstruační bolesti

U žen, které trpí obzvláště bolestivými menstruačními křečemi, se často doporučuje alternativní léčba čajem ze Šanty kočičí, protože může rychle zmírnit křeče v těle. Navíc sedativní, uklidňující účinky Šanty mohou také potlačit další nepříjemné příznaky menstruace, jako jsou změny nálady a deprese.

5. Na bolesti hlavy

Přestože přesný mechanismus tohoto účinku není zcela jasný, Šanta se ukázala jako velmi účinná při léčbě bolesti hlavy, dokonce i u chronických migrén. Nanášení silného esenciálního oleje ze Šanty na postižené oblasti může moc pěkně fungovat. Dále funguje i pití šantového čaje nebo tření šantových listů na místech bolesti. To vše může přinést rychlou úlevu.

6. Pomáhá i při léčbě chřipky a nachlazení

Co se týče nachlazení a chřipky, jedním z nejrychlejších způsobů, jak vyčistit tělo, je vyvolat silné pocení a toxiny pěkně vypláchnout z těla. Šanta vyvolává pocení, což je často doporučováno alternativními lékaři pro rychlejší léčbu běžného nachlazení.

7. Protizánětlivá aktivita

Jak už bylo uvedeno ve článku výše, chemické složky Šanty jsou zvláště účinné jako protizánětlivá činidla. To znamená, že Šanta může být účinná při léčbě artritidy, dny, bolestivých kloubů a dokonce i hemoroidů. Lokální aplikace bylinky nebo běžná konzumace listů, džusu nebo čaje ze Šanty může být účinná při všech těchto zdravotních problémech.

8. Uklidňuje podrážděnou pokožku

Organické sloučeniny v této bylince ji činí ideálním prostředkem pro zklidnění podrážděné pokožky. Aplikace masti nebo výtažků ze Šanty na podrážděnou pokožku může urychlit proces hojení, uklidnit a rychle snížit zánět.

Sponzorováno

A jak používáte Šantu kočičí vy? Podělte se v komentářích pod článkem, budeme rádi.

A dále si u nás přečtěte i o dalších bylinkách

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva