Sponzorováno

Saponiny a zdraví – jaké jsou jejich účinky? 4.83/5 (24)

Fazole jsou dobrým zdrojem saponinů.

Fazole jsou dobrým zdrojem saponinů.

Saponiny můžete nalézt přibližně ve 100 různých rostlinných druzích. Například v takových potravinových zdrojích, jako jsou fazole, luštěniny, nebo a yucca. Saponiny, tyto jakési živinové sloučeniny mají schopnost tvořit stabilní pěnu a nacházejí se v produktech, jako je pivo, šampony a mýdlo. Saponiny přijímané z potravinových zdrojů mohou podle některých výzkumů pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko rakoviny. Na co jsou saponiny ještě dobré? Přečtěte si o nich v našem článku.

Saponiny a jejich vliv na zdraví

Co nám mohou saponiny tedy nabídnout?

1. Výhody v oblasti cholesterolu

Saponiny ve fazolích, luštěninách a yucce mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi tím, že vlastně zablokují vstřebávání cholesterolu vaším tělem. Žlučová kyselina ve vašem těle se váže na cholesterol, aby ho vaše tělo absorbovalo. Saponiny získané ze stravy se váží právě na žlučové kyseliny a cholesterol, takže ty pak nemohou vstoupit do vašeho systému. Tím se snižuje množství cholesterolu, které vaše tělo absorbuje, a zvyšuje se množství, které vylučuje.

2. Snižují riziko rakoviny tlustého střeva

Stejný mechanismus, kterým mohou saponiny snížit hladinu cholesterolu – váží se na žlučové kyseliny – může skutečně snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Podle různých výzkumů některé sekundární žlučové kyseliny podporují rakovinu tlustého střeva. Bakterie ve vašem střevě produkují sekundární žlučové kyseliny z primárních žlučových kyselin. Vazbou na primární žlučové kyseliny saponiny snižují množství sekundárních žlučových kyselin, které bakterie střev mohou produkovat, a tím právě snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

3. Prevence nádorů

Podle výzkumů zveřejněných v roce 2010 přibližně 150 přírodních saponinů má protirakovinné vlastnosti. Výzkumy dále uvádějí, že různé chemické struktury saponinů pomáhají předcházet tvorbě nádorů. Třeba se zjistilo. že ginsenosidy, saponiny nacházející se v rostlině ženšenu, potlačují růst nádorů a šíření nádorových buněk do jiných orgánů. Zjistili také, že dioscin a diosgenin ze smldince chlupatého (wild yam, dioscorea villosa) mohou ve skutečnosti způsobit zástavu buněčného cyklu nádorů.

Sponzorováno

4. Možné použití jako očkovací látky

Mydlokor, nazývaný také Quillaja saponaria, který pochází z Chile, přitahuje hodně vědecké pozornosti díky imunosupresivním vlastnostem saponinu v kůře. V současnosti se používá „Quillaja saponin“ u některých očkování. Je ale zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda by toto očkování mohlo být použito třeba při očkování proti rakovině nebo HIV. Mechanismus tohoto saponinu spočívá v tom, že pomáhá stimulovat odpověď imunitního systému a produkci T lymfocytů, které pomáhají tělu bojovat s infekcí. Jak jsme ale už uvedli, je zapotřebí více výzkumu, protože „Quillaja saponin“ má i některé nevýhody, včetně toxicity a nestability ve vodních roztocích.

5. Vylepšené imunitní funkce

Konzumace saponinů může zlepšit imunitní funkce (dle studie z března 2010). Studie poznamenala, že saponiny způsobují smrt plísňových buněk, jako je Candida albicans, která je zodpovědná za četné kvasinkové infekce. Zdá se tedy, že saponiny posilují schopnost imunitního systému bojovat proti virům a parazitům. Jak jsme už v tomto článku psali, farmaceutičtí výrobci často zahrnují saponiny ve vakcínách, aby zvýšily jejich účinnost.

6. Proti HIV?

Z japonské studie 1989 nazvané „Inhibiční účinek glykosidů jako sójových saponinů na infekčnost HIV in vitro z oddělení virologie a parazitologie v Japonsku vzešlo, že sójové saponiny mohou mít inhibiční aktivitu proti infekci HIV (mohou proti HIV tedy bojovat).

Zdroje saponinu

Saponiny se vyskytují přirozeně v sóji, hrášku, ženšenu, bylinkách, zelenině a yucce. Silným zdrojem saponinů je také quinoa. Jsou to fytochemikálie neboli rostlinné chemikálie. Saponiny se také objevují v nápojích a kosmetice jako emulgátory nebo sladidla. Jsou také používány v krmení pro zvířata, aby omezily zápach, protože se váží na čpavek, který přispívá k těmto zápachům.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem saponinů? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva