Sponzorováno

Kokosový olej a cholesterol – jak je to? 4.79/5 (24)

Kokosový olej a cholesterolNasycené tuky se všude skloňují pouze v negativních souvislostech. Ale mají nasycené tuky ze živočišné potravy stejný účinek na zdraví jako ty rostlinné? Podle výsledků několika výzkumů ne. Typickým příkladem rostlinného oleje s vysokým podílem nasycených tuků je kokosový olej. Dokonce obsahuje nasycených tuků více než máslo! Rozdíl ale je v délce molekuly mastných kyselin. Zatímco živočišné nasycené mastné kyseliny mají dlouhý řetězec, ty rostlinné jsou jen střední délky = v organismu se chovají jinak.

Mastné kyseliny střední délky jsou odolnější vůči oxidaci, jsou rychle transportovány do jater, které je zpracují = nesměřují do tukové tkáně na odložení „na horší časy“. A co je zajímavé, ve studiích se potvrdilo, že kokosový olej nejenže nezvyšuje LDL cholesterol, ale dokonce zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol – to nedokážou ani rostlinné oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin. Proto se zdá, že kokosový olej a kokosový tuk není třeba považovat za nepřítele cév a srdce – může působit kardioprotektivně.

Nasycené tuky v kokosovém oleji jsou zdravé!

Kokosový olej má vysoký obsah nasycených tuků. To je hlavní důvod, proč byl dlouhá léta v „nemilosti“ výzkumníků, odborníků na výživu i běžné spotřebitele.

Situace se však radikálně změnila. Důvod? Vědci přišli na to, že nasycený tuk v kokosovém oleji je jedinečný, a tedy má mnoho zdraví prospěšných vlastností. Lipidy dělíme podle různých kritérií. Podle původu je rozdělujeme na rostlinné a živočišné, podle nasycenosti na nasycené a nenasycené. První z nich, tedy nasycené automaticky zařadíme mezi nezdravé a naopak nenasycené označíme za zdraví prospěšné. U kokosového oleje uvedené tvrzení neplatí.

Hlavní důvod vyplývá z méně známého rozdělení tuků. Lipidy se rozdělují i ​​podle velikosti molekul, resp. délky řetězce mastných kyselin na tuky s krátkým, dlouhým a středním řetězcem mastných kyselin. Samozřejmě, velikost tukových molekul výrazně ovlivňuje metabolismus lipidů. Zajímavé je, že převážná část tuků se skládá z dlouhých tukových řetězců. Jenže z hlediska výživy jsou vzácné právě ty se středně dlouhým řetězcem mastných kyselin (dále MCT – Medium Chain Triacylglycerols), které v potravinách jen tak snadno ve velkém množství nenajdeme. Samozřejmě, s výjimkou kokosového oleje, který je na MCT tuky (ačkoli jsou nasycené) opravdu velmi bohatý. A zejména z této skutečnosti vycházejí mnohé zdravotní pozitiva kokosového oleje.

Proč si kokosový olej dát? Důvodů je více než dost…

TOP důvody, proč by kokosový olej neměl chybět ve zdravém jídelníčku? Podívejte se na ně:

Sponzorováno

  • Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému
  • >Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak a zpevňuje cévy.
  • Příznivě ovlivňuje látkovou výměnu, čili organismus spálí celkově více energie
  • Zásluhu na tomto pozitivu má zejména kyselina laurová, která sice patří mezi nasycené tuky, ale v těle člověka se jako tuk neukládá. Z tohoto důvodu se kokosový olej doporučuje jako vhodná součást jídelníčku pro lidi, kteří bojují s nadváhou, obezitou a pro ty, kteří se snaží žít zdravě.
  • Prospívá trávicí soustavě
  • Zlepšuje trávení a zabraňuje vzniku trávicích potíží (zácpa, průjem).
  • Posiluje činnost imunitního systému
  • Má antibakteriální a protivirové vlastnosti. Za tuto vlastnost jsou odpovědné i v kokosovém oleji obsažené lipidy (např. Kyselina laurová, kaprylová, kaprinová).
  • Umí zatočit s kvasinkami
  • Přináší úlevu při kvasinkových infekcích, které způsobuje přemnožení bakterií Candida albicans v trávicím a pohlavním ústrojí.

Použití i jako mast

Je vhodný pro vnější použití při oparech, vyrážkách, lupénce, ekzémech i lupech. Prospívá suché pokožce a zpomaluje vznik vrásek. Je prospěšný pro suché, mastné a lámavé vlasy. Upravuje činnost štítné žlázy a endokrinního systému.

Pomůže i psychice

Kokosový olej obsahuje látky, které působí uklidňujícím způsobem na psychiku.

Kokosový olej je i na různé kožní problémy nebo vrásky

Kokosový olej můžete jednoduchým způsobem použít i při dalších kožních problémech, se kterými si nevíte rady. A to není všechno. Nemusíte utrácet stovky korun za drahé krémy proti vráskám, protože máte k dispozici silnou zbraň přímo z přírody. Kokosový olej určitě stojí za to, aby se stal pravidelnou součástí vašeho jídelníčku a domácí kosmetiky. Co říkáte?

Přečtěte si o kokosovém oleji či cholesterolu i následující články

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva