Sponzorováno

Problém s cholesterolem? Naučte se ho snížit jednoduše 4.86/5 (14)

Když je cholesterolu mnoho, může vést k ateroskleróze, nebezpečnému ucpávání cév

Když je cholesterolu mnoho, může vést k ateroskleróze, nebezpečnému ucpávání cév

Pokud je v posledních několika letech pro mnohé z nás jeden velký strašák v souvislosti s lidským zdravím, potom se zcela jistě jedná o cholesterol. Statistiky ukazují, že lidstvo postupně tloustne, což se právě projevuje i na jeho vzrůstající hodnotě. Pokud se rozhodnete proti cholesterolu bojovat, je samozřejmě možné začít u lékaře, který jeho hodnotu nejenom zjistí, ale může předepsat i konkrétní medikamenty. Ne vždy jsou prášky nutné, jelikož pokud daná hodnota nepřesahuje maximum nijak výrazně, je možné pomoci si i jinak. Jaké jsou konkrétní možnosti, které vám pomohou a které doporučujeme? Jak se obejít bez prášků, pokud máte vyšší cholesterol? Podívejte se s námi na pár rad.

1. Začněte se hýbat

První rada se pochopitelně týká pohybu. Zdravý životní styl je v případě boje proti cholesterolu naprostým základem a právě pohyb v něm nesmí v žádném případě chybět. Kromě toho, že cholesterol snížíte, může mít fyzická aktivita pozitivní vliv i na řadu dalších věcí. Ideálním příkladem je například situace spojená s tím, že zlepšíte svou fyzickou kondici. Také nezapomínejte na to, že se během pohybu zrychlí váš metabolismus, což se pochopitelně pozitivně projeví i na tom, že začnete hubnout. A jakou aktivitu doporučujeme nejvíce? Takzvanou aerobní. Jelikož je léto, patří mezi doporučené možnosti:

 • Běh
 • Jízda na kole
 • Nordic walking
 • Plavání

2. Eliminujte trans mastné kyseliny

Ne vždy je možné říci, že všechny tuky jsou špatné. Ve stravě totiž můžete narazit i na ty dobré. Těm se ale budeme věnovat později, jelikož nyní se podíváme na to, že vaší snahou by mělo být omezení takzvaných trans mastných kyselin neboli tuků. Ty jsou nebezpečné v tom, že jejich konzumace hladinu špatného LDL cholesterolu velmi výrazně zvyšuje. Když je eliminujete ze své stravy, tak se hodnota nejenom zvyšovat nebude, ale vlivem dalších doporučených rad se bude také přirozeně snižovat. Za tímto účelem jistě chcete vědět, kde se trans tuky nejvíce objevují. Jsou to sladké výrobky, nejčastěji potom ve formě různých levných oplatek a sušenek. Najít je ale můžete i v zákuscích, v tukových polevách, nebo i ve sladkém pečivu. Když už máte chuť, zvolte raději kvalitu, jelikož potom si můžete být jisti, že těchto nebezpečných látek v dobrém produktu zaručeně tolik nebude (třeba kvalitní hořká čokoláda s velkým procentem kakaa).

3. Zaměřte se na vlákninu

Jedná se o látku, která je velmi doporučována hlavně při hubnutí. Jak proto, že dokáže navodit pocity sytosti a najedení, tak i proto, že má celkem dobrý vliv na lidské trávení. To ale nejsou její jediná pozitiva, jelikož je vhodnou látkou i v případě cholesterolu. Její vlastnosti totiž můžeme označit za naprosto unikátní. A z jakého důvodu? Jelikož dokáže cholesterol velmi dobře navázat. Samozřejmě ne veškerý, ale nezanedbatelné množství to rozhodně je. Tím, že ho na sebe naváže, ho potom můžete bez problémů odstranit ze svého těla přirozenou cestou. A v jakých potravinách lze v dnešní době vlákninu najít? Možností je celá řada. Za nás jasně dominují tyto:

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na potraviny, které snižují cholesterol

4. Zkuste žít bez soli

Říkáte si, že nijak výrazně nesolíte a každé jídlo sníte takové, jak vám přistane na stole? Na první pohled to sice může vypadat, že sůl omezujete, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí. Je to dáno tím, že mnoho jídel, které konzumujete, obsahuje soli více než dost. Velkým nepřítelem jsou například různé omáčky, polévky vařené s bujonem, stejně jako nezapomínejte také na různé margaríny a všechny další věci, které můžeme zařadit spíše do segmentu nezdravých a také instantních jídel. Právě jejich obsah soli je vysoký, a to i proto, že zde slouží jako konzervant. Když se podíváme na doporučované množství soli, které byste měla během dne přijmout, je to jenom 5 gramů. Zkuste si tuto hodnotu pamatovat a během následujících dní si spočítejte, kolik jí reálně přijímáte. Poté už stačí jenom dát tomuto stavu přítrž a naučit se jíst zdravěji. Ideální je domácí vaření z kvalitních surovin.

5. Na zdravé tuky nezapomínejte

I malé dítě ví, že na hladinu cholesterolu mají vliv tuky. Ne každý si ale pamatuje, že to jsou jenom tuky špatné. Existují ještě ty dobré a zdravé tuky, kterých se bát rozhodně nemusíte. Dokonce je při snižování hladiny cholesterolu doporučováno jich mít v těle dostatečné množství. Jedná se primárně o takzvané omega 3 mastné kyseliny, které jsou v daném směru skutečně tím nejlepším, co můžete do těla v případě boji proti cholesterolu dostat. Zdroje přitom nejsou nijak špatné a složité. Základem by měl být hlavně dostatek ryb. Dále nezapomínejte také na kvalitní rostlinné oleje, například z oliv, nebo lněných semínek. Když jde o ovoce, můžete zkusit avokádo a pokud máte ráda něco křupavého, volte jakýkoliv druh ořechů.

6. U jídla přemýšlejte

Je jasné, že zcela se vyhnout všemu nezdravému pochopitelně nejde. Myslete na to, a když už nějaké nezdravé jídlo jíte, je lepší dát si ho pouze malou porci. Stále je to lepší volba, než dlouhodobě hladovět, nebo mít jenom jednotvárnou stravu, která může pochopitelně způsobovat, že vám v těle bude něco chybět. Ideálním příkladem jsou vejce, které sice cholesterol obsahují, ale zároveň mají i mnoho jiných prospěšných látek.

Co si ještě přečíst na téma cholesterolu?

VIDEO: Mýty a fakta vědy 1. díl – Strašák cholesterol

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva