Sponzorováno

Dobrý a špatný cholesterol – jak na prevenci? 4.93/5 (14)

Když je špatného cholesterolu mnoho, může vést k ateroskleróze, nebezpečnému ucpávání cév.

Když je špatného cholesterolu mnoho, může vést k ateroskleróze, nebezpečnému ucpávání cév.

Pokud zaslechneme o cholesterolu, většina z nás si asi na prvním místě vybaví jeho možné nepříjemné důsledky pro organizmus – postupné zanášení cév, které může vyústit třeba v infarkt. Pamatujte však na to, že existuje však i druh cholesterolu, který je pro naše zdraví prospěšný, a měli bychom se naopak snažit mít ho v těle více.

Optimální hladina cholesterolu v krvi

Cholesterol se do těla dostává ze stravy, ale je zde též vytvářen – zejména v játrech. Určité množství je pro organizmus nezbytné, jelikož je užíván k výstavbě nervů, hormonů, je nezbytnou součástí veškerých buněčných membrán a je potřebný též k syntéze vitamínu D. Jeho nadbytek nám však již ku prospěchu není.

Hladinu cholesterolu lze snadno zjistit při rozboru krve, který může zařídit praktický lékař. U dospělých by měla být celková hladina cholesterolu v krvi nižší než 5mmol/l, u dětí méně než 4,4 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší než 8 mmol/l obvykle se již přistupuje k farmakologické léčbě. Rizikovým faktorem je zde zejména rodinná dispozice k ukládání cholesterolu v cévách, cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak, stres a věk nad 40 let. Nenechte se ale mýlit, že by vyšší hladinu cholesterolu nemohlo mít i dítě.

Cholesterol – není všechen jen na škodu

Můžeme zaslechnout označení „hodný“ (HDL – high density lipoprotein) a „zlý“ (LDL – low density lipoprotein) cholesterol. Druhý z nich se při nadbytku ukládá ve stěnách cév, kde tvoří tzv. sklerotické pláty. Tím postupně ubírá na jejich pružnosti a způsobuje jejich zužování (tzv. aterosklerózu). Následkem může být srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Cílem toho prospěšnějšího je naopak dopravit cholesterol z krve do jater, čímž zabrání jeho nežádoucímu usazování v cévách.

Co z toho vyplývá? Cílem by tedy mělo být zvýšení hladiny HDL cholesterolu, který snižuje riziko cévních a srdečních příhod, a zároveň snížit hladinu LDL cholesterolu – ta by měla být nižší než 3 mmol/l.

Sponzorováno

Prevence vysoké hladiny cholesterolu

I když to nemusí znít příliš optimisticky, hladinu cholesterolu v těle je možné korigovat nejvíce správným jídelníčkem. Bohužel zde není jiná pohodlná varianta, která by nám dovolila dopřávat si nezřízeně všeho, po čem naše chuťové buňky momentálně touží, bez nepříjemných zdravotních následků.

1. Omezte živočišné tuky

V potravě je důležité zejména omezit živočišné tuky (tučné maso, uzeniny, sádlo). Místo nich je třeba dát přednost těm, které mají rostlinný původ a tělu dodají omega 6 a omega 3 polynenasycené mastné kyseliny. V jídelníčku by měly být pravidelně zastoupeny ryby a dostatek vlákniny.

2. Dejte si ovoce a zeleninu

Doporučuje se konzumace ovoce, zeleniny nebo třeba celozrnného pečiva.

3. Zaměřte se na správný pitný režim

Součástí je též adekvátní pitný režim tvořený zejména vodou, naopak nutné je omezit příjem slazených nápojů, kávy a alkoholu.

4. Zapojte do svého života fyzickou aktivitu

Na snížení cholesterolu působí příznivě též pravidelná fyzická aktivita. Optimální je, pokud se věnujete některému sportu nebo každý den trávíte dostatek času alespoň procházkou na čerstvém vzduchu.

5. Omezte stres na minimum

Hladinu cholesterolu negativně ovlivňuje též přemíra stresových situací v každodenním životě. Snahou by tedy též mělo být naučit se působící stres zvládat, umět odpočívat, relaxovat a dodržovat pravidelný spánkový režim.

TIP: Jednoduché tipy na vyřešení cholesterolu

6. Choďte na pravidelné lékařské prohlídky

Neopomenutelnou součástí prevence by mělo být též absolvování lékařských prohlídek a odběrů krve. Tu je nutné odebrat nalačno – injekční stříkačkou či vpichem do prstu. Výsledky se obvykle dozvíte během několika málo dnů a můžete s lékařem probrat, zda je nutné upravit vaši životosprávu. I pokud je hladina cholesterolu v normě, je vhodné si ji nechávat opakovaně zjistit během následujících několika let (ideálně jednou za dva roky). Přibližnou hodnotu hladiny cholesterolu v krvi je možné zjistit i běžně dostupnými testy pro domácí použití. Berte však v potaz, že zjištěné hodnoty budou spíše orientační.

Co si o cholesterolu dále přečíst?

VIDEO: Strašák cholesterol

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva