Sponzorováno

Potraviny snižující cholesterol – co jíst pro jeho snížení? 4.94/5 (36)

Jezte česnek, snižuje cholesterol...

Jezte česnek, snižuje cholesterol…

Spojení zvýšený cholesterol se v současnosti vyskytuje v naší bohužel velmi často. I když je nezbytnou složkou buněk našeho těla, u mnoha lidí jsou jeho hodnoty alarmující a v konečném důsledku ohrožující život. Dá se proti tomu bojovat různými způsoby, ale tím nejzákladnějším je úprava stravovacích návyků.

Příliš velké množství cholesterolu v krvi vede k onemocněním kardiovaskulárního systému a následně k možnému infarktu. Netřeba však házet všechen cholesterol do jednoho pytle. Rozlišujeme totiž dva typy – LDL a HDL.

LDL a HDL cholesterol

HDL cholesterol je označován jako ten dobrý, protože odstraňuje tuk a vrací ho do jater. Tedy čím vyšší hladina HDL je v krvi, tím se tuk v tepnách ukládá mnohem hůře. Naopak LDL, známý jako špatný cholesterol, roznáší tuk po celém těle. Jelikož je „lepkavý“, jednoduššeji se ukládá na stěny cév a zužuje je. I když se vytváří v těle, je možné ho správnou stravou upravit. A právě tyto potraviny vám v tom pomohou.

Jezte ryby – být zdravý jako rybička, a to doslova

Skutečným pramenem zdraví jsou bez debat ryby, vždyť několik studií potvrdilo, že lidé, kteří je pravidelně konzumují, trpí chorobami srdce mnohem méně. Především mořské druhy totiž výrazně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Nápomocné jsou v takovém případě makrely, pstruh, sledě, sardinky, tuňák či losos. Pokud si dopřejete rybu nejméně dva-třikrát týdně, určitě nebudete litovat. Vždyť mimo jiné bojují proti vysokému krevnímu tlaku i proti vzniku krevních sraženin.

Ořechy nejen k lepšímu myšlení

Studie zveřejněná v americkém časopise o zdravé výživě American Journal of Clinical Nutrition ukázala, že chroupání vlašských ořechů má na náš organismus skutečně významný vliv. Jejich pravidelná konzumace totiž dokázala velmi výrazně snížit hladinu cholesterolu v krvi. Rovněž mandle a kešu oříšky jsou vhodnou alternativou. Ale stále třeba mít na vědomí, že i když jsou vhodné pro zdraví srdce, mají vysoký obsah kalorií.

TIP: Tipy pro řešení vysokého cholesterolu

Pomozte si i chutným avokádem

Avokádo totiž obsahuje množství srdci prospěšných nenasycených tuků, který zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a úspěšně snižuje hladinu toho „špatného“. A mnohem více než jakékoliv jiné ovoce obsahuje látky, které snižují i ​​množství cholesterolu, který přijmeme z potravy. Opět však jde o potravinu s vysokou hodnotou kalorií, proto s ní zacházejte střízlivě.

Nemusíte se vzdát vína …

Střízliví však při snižování cholesterolu úplně být nemusíte. Sklenka vína totiž může být pro naše zdraví prospěšná. Vědci dokázali, že červené hrozny, ze kterého se vyrábí víno jako např. ve španělské oblasti Rioja, má skutečně pozitivní vliv na hodnotu cholesterolu v krvi. Nezapomínejte ale, že všechno je třeba s mírou. Žena 1-2 dcl denně, muži kolem 3 dcl.

Sponzorováno

… Ani čokolády

Snad nejsladší stránkou srdci prospěšné diety je konzumace čokolády. Tento skvělý antioxidant pomáhá stavět hladinu HDL cholesterolu. Nezapomeňte si ale vybírat tmavé a hořké druhy čokolády. V porovnání s mléčnou mají třikrát více antioxidantů, které brání slepování krevních destiček a následnému zanesení tepen.

K zdraví přes stroužky česneku

Česnek nepřidává jen vynikající chuť jídlům, ale je znám i svými nenahraditelnými schopnostmi při snižování cholesterolu v krvi i krevního tlaku či ochraně před infekcemi. Nejnovější výzkumy však dokázaly, že pomáhá zastavit tvoření povlaku, který postupně ucpává cévy. Za zdravím nemusíte tedy běhat daleko, stačí dva až čtyři stroužky denně.

TIP: Co dále jíst pro snížení cholesterolu?

Raději margarín než máslo

Vyměňte máslo ve svém jídelníčku za margaríny, nejlépe ty s označením Light, které obsahují až o 60% méně kalorií a nemají žádný cholesterol. Některé jsou dokonce obohaceny o tzv. rostlinné steroly, které dále snižují hladiny cholesterolu blokádou jeho vstřebávání ve střevě.

Dejte si zelený čaj

Pijte zelený čaj. Zelený čaj (přirozeně neslazený) je vynikající alternativou ke sladkým limonádám, eventuálně jiným nápojům konzumovaným pro žízeň. Je pravdou, že zelený čaj kromě toho, že neobsahuje žádné kalorie navíc snižuje i „zlý“ LDL cholesterol – podle jedné studie až o 5%.

Top 10 rad jak bojovat s cholesterolem

 1. Snižte spotřebu tučného masa a uzenin, vyvarujte se vnitřností. Používejte rostlinné oleje a tuky s vyšším obsahem vícenenasycených mastných kyselin.
 2. Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu, zařaďte do stravy margarín obohacený rostlinnými steroly.
 3. Dávejte přednost nízkotučným mléčným výrobkům. Konzumujte hodně zeleniny a ovoce, převážně v syrovém stavu (500 g denně).
 4. Vybírejte si celozrnné výrobky (pečivo, ale také např. celozrnné těstoviny či neloupanou rýži), cereálie a luštěniny, které obsahují vlákninu.
 5. Zařaďte do svého jídelníčku tučné ryby – nejlépe 2krát týdně (vhodné jsou např. losos, makrela, sardinky).
 6. Dbejte na přiměřený tělesný pohyb (minimálně půl hodiny alespoň čtyřikrát týdně, nejlépe každý den; například svižná chůze či kolo jsou vhodné pro každého).
 7. Omezte spotřebu cukru, a tedy i konzumaci sladkostí, moučníků a bílého pečiva.
 8. Při tepelné úpravě jídla se vyhněte častému smažení.
 9. Naučte se zvládat stresové situace – jinak škodíte sami sobě!
 10. Sportujte!

Náš tip na čtení: Podívejte se na správné kombinace potravin, které jsou extra zdravé

Doporučujeme také k přečtení:

VIDEO: Čaje na vysoký cholesterol

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  5 Komentářů u článku “Potraviny snižující cholesterol – co jíst pro jeho snížení?”

  1. Vikus napsal:

   A uz jste slyseli o hoube reishi? rika se ji houba nesmrtelnosti, je to vyborne na imunitu a hlabne taky a snizeni cholesterolu. Nasla jsem tabletky Reishia od Maxivitalisu a ty jsou vyborne, vyzkousejte :)

  2. Market777 napsal:

   Jee tak ja jsem Reishii taky zkusila a musim rict, ze je skvela :) na imunitu super, na cholesterol super…proste pomaha na vsechno!! A obsahuje velky podil te houby reishi!

  3. Karolinaa8 napsal:

   Slysela jsem na houbu reishi taky samou chvalu a taky jsem si koupila tu Reishii od Maxivitalisu. Ma nejvetsi davku reishi a zatim jsem spokojena.

  4. Gábina napsal:

   Mé poslední výsledky na preventivní prohlídce nebyly zrovna na 1 :( Zvlášť cholesterol. Vím, že je doporučeno jíst aspoň 2x týdně ryby…ale já je moc nemusím. Tak jsem aspoň začala užívat Maxicor. Obsahuje omega 3 nenasycené mastné kyseliny z oleje ryb. Takže pokud jako já ryby nemusíte, zkuste alespoň výživové doplňky.

  5. Martin napsal:

   Zajímavý článek, i když s některými uvedenými radami se úplně neztotožňuji. Mám jiný pohled třeba na nízkotučné výrobky. Mluvím o tom tady:

   http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0004.html

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva