Sponzorováno

Kofein a zdraví – jaká má pozitiva a negativa? 4.73/5 (11)

Jaká má kofein pozitiva a negativa pro naše zdraví?

Jaká má kofein pozitiva a negativa pro naše zdraví?

Mnohé z vás si během dne neodpustí i několik šálků kávy. Mnohé z vás si také neodpustí další potraviny, ve kterých se tento stimulant nachází. O čem je řeč? Je to kofein. Jedná se o látku, kterou velmi dobře známe a o které se často dočítáme celou řadu různorodých informací. A to jak kladných, tak samozřejmě také záporných. Pojďme si společně o kofeinu udělat objektivní obrázek a podívejme se na to, jaká má pozitiva, stejně jako negativa.

Pozitiva kofeinu

1. Kofein – skvělá volba, když potřebujete energii

Není to jenom káva, ale jsou to třeba energetické nápoje, stejně jako různý tyčinky, nebo bonbony. To vše může kofein obsahovat a to vše si můžete dopřát, pokud se cítíte unavení a ospalí. Kofein je totiž ideálním stimulantem, který zajistí, že získáte opět potřebnou energii. Samozřejmě to, na jakou to bude dobu, záleží především na stupni vaší únavy, stejně jako na množství kofeinu. S tím souvisí to, že byste to rozhodně neměli přehánět. Pokud ale přijdete unavení z práce, šálek kvalitní dobré kávy vám rozhodně může dodat energii potřebnou k tomu, abyste zvládli všechny denní práce.

2. Ideální i pro váš mozek

Většina z vás konzumuje kávu a kofein v ní obsažený hlavně proto, že potřebuje energii. Zapomínat nesmíme ale ani na příznivý vliv pro váš mozek. I v tomto směru je tato látka prospěšná. Skvěle se proto hodí i v případech, kdy cítíte psychickou únavu, stejně jako v případech, kdy se potřebujete soustředit. Co konkrétně dokáže a v čem je prospěšný?

  • Lépe udržíte pozornost
  • Zrychlíte své myšlení
  • Zlepšíte činnost paměti

Zkrátka a dobře, může být ideální látkou třeba před důležitou školní zkouškou, před pohovorem v práci, stejně jako se hodí i v období potřeby dobré psychické kondice. Třeba v období podzimních dní, kdy cítíte, že vám dochází elán do života.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

3. Cvičíte? I v tu chvíli vám kofein přijde vhod

Myslíte to s vaším cvičením skutečně vážně a tak využíváte i různé stimulanty? Pokud ano, podívejte se na jejich složení. Velmi často budou právě kofein obsahovat. Důvodem je nejenom to, že vám dodá energii. Dokáže krátkodobě také podpořit metabolismus vašeho těla, který se díky tomu náležitě zrychlí, čímž dojde i k rychlejšímu spalování tuků. Pokud se jedná o aerobní aktivitu, cílenou právě na redukci tukových vrstev, je důležitým stimulantem. Není samozřejmě zázrakem, ale rozhodně je látkou, která vám dokáže pomoci.

Negativa kofeinu

1. Změny nálad nemusí být jenom pozitivní

Výše jsme uvedli, že změny v mozku, které jsou spojeny s kofeinem, mohou být v mnoha případech pozitivní. To se týká hlavně situace, kdy to s dávkou kofeinu nepřeháníte. Pokud naopak naše tělo přijme nadměrné množství, mohou se objevit problémy opačného rázu. A zde se už pomalu dostáváme k hlavním negativům, které může tato látka přinášet. Jestliže zatím zůstaneme především u psychických negativ, můžeme sem zařadit:

Sponzorováno

  • Nervozitu
  • Nespavost
  • Podrážděnost

To vše je vyústění toho, že tělo má kofeinu více, než zvládne, nebo když je zkrátka a jednoduše v takovém stavu, kdy konzumace tohoto stimulantu může uškodit, než pomoci. Přirovnat ho můžeme třeba i ke sklence alkoholu. Jeden den nás uvolní, druhý den naopak prohloubí naše negativní pocity.

2. Pozor i na problémy zdravotní

I ty se mohou v souvislosti s kofeinem objevit. A to nejenom v případě větší dávky, nebo v případě, kdy na kofein jednoduše nejsme zvyklí. Je to dáno povahou dané látky a tím, že se jedná o celkem výkonný přírodní stimulant.

Místo toho, aby nám po fyzické stránce pomohl, může naopak uškodit. Jak? Dostaví se například zrychlený srdeční tep, stejně jako se může dostavit i vysoký krevní tlak. Pokud v daných oblastech máte určité problémy, může to mít i fatální následky. Samozřejmě tyto projevy lze eliminovat jak dodržováním dávkování, tak i tím, že raději přijmete několik menších dávek, než jednu velkou.

TIP: Čím nahradit kofein?

3. Nezapomínejte na dehydrataci

Ta je problémem v podstatě největším. Kofein odvodňuje, což může být pro lidské tělo problém poměrně velký, jelikož to se bez vody neobejde. Zvláště může být tato vlastnost kofeinu nepříjemná v době cvičení, kdy mnoho tekutiny také vypotíme. Pokud si kofein budete dopřávat, je určitě třeba myslet i na pravidelný pitný režim. Zde se nejlépe hodí čistá kohoutková voda, a to třeba samotná, nebo s vymačkaným citronem, popřípadě také s limetou. A to platí jak v případě kávy, tak i různých energetických drinků, i jiných stimulantů, které vaše tělo přijme.

Tuto negativní vlastnost tedy taktéž nedoporučujeme opomíjet. Kofein však může obsahovat třeba i zelený nebo černý čaj, stejně jako i čokoláda, nebo široká škála různých slazených nápojů s různými příchutěmi. I u nich platí to, abyste na případnou možnost dehydratace mysleli.

A jak to máte s kofeinem vy? Podělte se s námi v komentářích.

Co si dále o kofeinu přečíst?

VIDEO: Jak funguje Kofein?

Sponzorováno

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva