Sponzorováno

Přírodní sladidla – používejte je místo klasického cukru 4.86/5 (22)

Med jako sladidlo skvěle poslouží

Med jako sladidlo skvěle poslouží

Všichni dobře víme, že bílý cukr je – zejména při pravidelné konzumaci, škodlivý. A přesto ho denně ve velkém konzumujeme. Před každým slazením bychom si však měli vzpomenout na to, že čím více cukru v těle máme, tím lépe se v něm daří bakteriím, plísním a bohužel i rakovině. Cukr je totiž podle několika odborníků výživou rakovinných buněk. Nejlepším východiskem je tedy nesladit. A pokud už sladit potřebujete, alternativou je sladit přírodními a zdravými prostředky. Jakými?

TIP: Jak poznáte, že jíte moc cukru?

Cukr jako droga?

Mnozí odborníci považují bílý cukr za jedno ze silných narkotik, může způsobovat podráždění, nervozitu, deprese či hyperaktivitu u dětí. V žaludku způsobuje proces okyselený a zatěžuje trávení, v důsledku čehož vzniká mnoho zdravotních problémů a zhoršuje se funkce imunity. Kromě toho může způsobit dentální problémy, problémy se zrakem, obezitu, hemoroidy, stárnutí pokožky či žaludeční vředy. Tak co, „osladíte“ si příště kávičku?

Stévie – v současnosti preferované sladidlo

Stévie je sladidlo přírodního charakteru, které se získává z lístků rostlinky, zvané Stevia rebaudiana. Pochází z Jižní Ameriky a je 300 krát sladší než obyčejný rafinovaný cukr. V Japonsku a Jižní Americe se používá zcela běžně. Koupit si ji můžete buď v podobě tablet, které vás vyjdou asi na 100Kč, nebo si můžete koupit sazenici a pěstovat si ji doma ve květináči. Ta odlehčí vaši peněženku o zhruba 80Kč. Milovníci cukru sice tvrdí, že sladkost způsobená Stévií je jiná, než ta klasická cukrová, jde však jen o otázku zvyku.

Sponzorováno

Med – klasika, která neumírá

Med sice není moderní novinka, ale je ověřený generacemi našich předků, že skutečně funguje. Med je vynikajícím a dostupným sladidlem, které má navíc i antibakteriální vlastnosti. Vhodný je tedy i v období, kdy je ve společnosti zvýšená nemocnost nebo tehdy, pokud jste již onemocněli. Med obsahuje minerální látky, enzymy, bílkoviny, inhibin, který způsobuje jeho antibakteriální účinky a také vitamíny: B1, B2, B6, B12, C, A, D, K, E, P. Jednu 500 ml. láhev medu koupíte za 100kč a více. Fakt, že med je zdravější než bílý cukr však neznamená, že se z něj netloustne.

TIP: Podívejte se na různé druhy medů

Javorový sirup – kanadský poklad

Kanadská klasika, která pomalu přichází i k nám a těší se stále větší a větší oblibě. Kanaďané jsou na něj patřičně hrdí – vždyť je produktem jejich národního symbolu – javoru a navíc zdravý. A ne ledajak. Javorový sirup patří ke tzv. super potravinám! Obsahuje až 54 substancí a antioxidantů, z nichž až 5 bylo objeveno v přírodě vůbec poprvé a to právě v javorovém sirupu. Vědci z Univerzity na Rhode Islandu zjistili, že má protirakovinné, protizánětlivé účinky a obsahuje enzymy, které pomáhají při léčbě diabetu 2. typu. Koupíte ho například v obchodech se zdravou výživou, nebo si ho můžete objednat přes internet.

Melasa – tmavý zázrak

I když se jedná o vedlejší produkt při výrobě cukru, má mnoho zdravotních výhod a je pro tělo velmi prospěšná. Obsahuje množství minerálů, např. vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, sodík, zinek, zda cenný chrom, nenasycené kyseliny, enzymy a vitamíny A , B, D. Brání vzniku křečových žil, pomáhá při kožních problémech, upravuje krevní tlak, příznivě ovlivňuje trávení, potlačuje problémy s látkovou výměnou, pročišťuje organismus, podporuje činnost nervové soustavy a zlepšuje stav kloubů a kostí. Z mnoha výzkumů také vyplynulo, že melasa je výraznou pomocí v léčbě rakoviny. Melasu koupíte v potravinách, prodejnách se zdravou výživou, ale i přes internet.

TIP: Přečtěte si 11 zajímavostí o cukru

VIDEO: Je cukr metlou lidstva?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Přírodní sladidla – používejte je místo klasického cukru”

  1. […] TIP: Místo klasického cukru používejte přírodní sladidla […]

  2. […] TIP: Místo cukru používejte přírodní sladidla […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva