Sponzorováno

Jak na bolest rukou? Máme pro vás několik přírodních tipů. 4.77/5 (44)

Jak na bolest rukou? Máme pro vás několik přírodních tipů.Různé bolesti rukou jsou docela běžné, ale neměly by být brány na lehkou váhu. Bolest v jakékoliv části vašich paží může zabránit v dělání každodenních činností. Používáme ruce téměř na všechny činnosti, jako je zvedání různých věcí, držení, podávání a házení. Prostě bez rukou se neobejdeme.

Dejte důraz na hledání příčiny bolesti rukou

Mírná bolest v rukou je obvykle důsledkem nesprávné polohy spánku, špatného krevního oběhu, špatného cvičení nebo sportování či opakovaných pohybů. Některé příčiny velkých bolestí rukou ale mohou být závažnější – skřípnutý nerv, podvrtnutí, zánět šlach (tendinitida), poškození rotátorové manžety, zlomené kosti, revmatoidní artritidu, angina a dokonce i srdeční záchvat. V závislosti na příčině může dojít k náhlému nárůstu bolesti a ta může se postupně zhoršovat.

Kromě bolestí mohou být další příznaky spojené s problémy s rukama otoky nebo křeče, zarudnutí, ztuhlost a zduření lymfatických uzlin pod paží. Příznaky mohou být v jedné nebo obou rukou a mohou ovlivnit zápěstí, loket a rameno.

Malé bolesti rukou se obvykle vyřeší sami. Také ale existuje několik přírodních léků, které vám mohou pomoci vypořádat se s problémy s bolestmi rukou.

Pamatujte: Okamžitě navštivte lékaře, pokud je bolest velká a nebo dlouhodobá.

Zde je TOP 10 domácích prostředků pro řešení bolesti rukou. Ty vám mohou pomoci.

1. Odpočinek

Při mírné bolesti rukou je kvalitní odpočinek to nejlepší, co můžete udělat. Správný odpočinek je klíčovým prvkem pro opravu poškozených měkkých tkání, které se často vyskytuje u menších bolestí rukou. Pokračující napětí v rukou může způsobit více zánětu a bolesti a může to také prodloužit dobu hojení. Takže se zaměřte na odpočinek.

Během prvních 24 až 72 hodin nechte bolestivou ruku co nejvíce odpočívat a vyvarujte se namáhavého cvičení a pohybu. Neprovádějte nic, co by stav bolavé ruky ještě zhoršilo.

2. Studené zábaly

Bolest ruky může být také ošetřena studenými obklady. Tato metoda léčby je však účinná především během počáteční fáze. Studená teplota pomáhá tkáni ke znecitlivění bolestivé oblasti – tím se zmírňuje bolest. Pomáhá to také snižovat zánět.

  1. Vložte kostky ledu do plastového sáčku a ten obalte ho do tenké utěrky nebo ručníku.
  2. Umístěte ručník na postiženou oblast na dobu 10 až 15 minut.
  3. Po dobu několika dní opakujte několikrát denně.
  4. Můžete také namočit ručník do studené vody a dát si ho na bolestivou ruku.

Upozornění: Nedávejte led přímo na pokožku. Může to způsobit omrzliny.

3. Teplé zábaly

Stejně jako studené zábaly, tak i teplé zábaly mohou pomoci léčit bolesti rukou. Nicméně, aby byl horký zábal účinný, používejte ho pouze ve 48 hodinách od vzniku poranění nebo začátku bolesti. Teplo zvyšuje průtok krve do oblasti, což zase snižuje tuhost a bolest.

  • Naplňte teplou vodou termofor a aplikujte ho na bolavou ruku. Nechte ho tam po dobu 10 až 15 minut. Opakujte to několikrát denně, až se vám úplně uleví.
  • Také můžete stát ve sprše a 5 až 10 minut si sprchovat místo teplou vodou. Dělejte to dvakrát denně.

4. Kompresní (elastický) obvaz

Obvázání postižené oblasti pomocí kompresního (nebo elastického) obvazu může pomoci zmenšit otoky a podpořit tak uzdravení. Komprese vytváří rovnoměrný tlak na bolestivou oblast. Také poskytuje dostatečnou podporu vaší bolestivé paže. Dokonce vám může pomoci pohodlněji se pohybovat.

Obvažte postiženou oblast tak, že ji obvážete elastickým kompresním obvazem, který si můžete koupit v lékárně. Používejte takto kompresní obvaz několik dní nebo dokud nebude bolest a otoky lepší.

Upozornění: Nevažte obvaz příliš těsně. Může to vést ke špatnému oběhu v místě a zhoršení stavu. Příznaky, kdy je už bandáž příliš těsná jsou necitlivost, brnění, zvýšená bolest, chlad a opuchnutí v oblasti pod bandáží.

5. Vyvýšení bolestivého místa

Někdy je vyvýšení ruky to nejlepší, co můžete udělat pro snížení bolesti ruky. Vyvýšení přispívá ke správnému průtoku krve do oblasti a eliminaci odpadních produktů, které urychlují hojivý proces. Rovněž to zvyšuje komfort a poskytuje podporu.

Dejte si při sezení 1 nebo 2 větší polštáře pod vaši paži. Takto odpočívejte nebo i spěte. Je-li to nutné, použijte smyčku kolem krku, aby se vaše paže vyvýšila.

Upozornění: Nedávejte paži nijak moc vysoko, pak do ní nedostanete dostatečné množství krve.

6. Masáž bolestivého místa

Masáž postižené oblasti pomocí jemného tlaku může pomoci při bolestech. Masáž zlepšuje krevní oběh, což opět napomáhá opravit poškozené tkáně rychleji.

Zkuste bolavou ruku masírovat

Zkuste bolavou ruku masírovat

Jemná masáž prostě pomáhá uvolnit napětí v oblasti.

  1. Zahřejte trochu sezamového, mandlového, kokosového nebo olivového oleje na několik sekund v mikrovlnné troubě (nebo jen tak ve dlaních).
  2. Naneste teplý olej na bolestivou část ruky.
  3. Lehce masírujte mírným tlakem, abyste zlepšili krevní oběh a zmírnili tak bolest.
  4. Dělejte to takto několikrát denně po dobu několika dní.
  5. Můžete také docházet pravidelně k profesionálovi a nechat se masírovat od něj. To může být užitečné.

7. Zázvor

Zázvor je také účinný pro snížení bolesti rukou, díky jeho protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Pomáhá eliminovat záněty jakéhokoli typu, i ty v rukou. Také zlepšuje krevní oběh, aby urychlil proces hojení. Studie z roku 2010 publikovaná v časopise The Journal of Pain ukázala, že denní příjem zázvoru může snížit bolesti svalů po úrazu vyvolaném cvičením.

Sponzorováno

  • Pro interní použití můžete denně vypít až 3 šálky zázvorového čaje. Pro přípravu zázvorového čaje dejte 1 čajovou lžičku nakrájeného zázvoru do 2 šálků horké vody, zakryjte a nechte ho louhovat 5 až 10 minut. Přidejte med.
  • Pro vnější použití omotejte 3 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru v kusu plátna (utěrky). Vložte svazek do horké vody po dobu 30 sekund. Nechejte utěrku vychladnout a pak ji umístěte na bolestivé místo po dobu 15 minut. Opakujte několikrát denně, dokud se vám neuleví.

8. Kurkuma

Kurkuma je dalším dobrým domácím prostředkem na bolesti rukou. Látka známá jako kurkumin v kurkumě obsahuje antioxidanty a protizánětlivé látky, které dobře fungují na redukci otoku a bolesti.

Ve studii z roku 2011 publikované v časopise Journal of Biological Chemistry vědci zjistili, že sloučenina kurkumin v kurkumě může být použita k potlačení biologických mechanismů, které vyvolávají zánět při onemocněních šlach v rukou. Takže to může opravdu mo pěkně fungovat.

  • Pro vnější použití si připravte pastu smícháním 2 čajových lžiček prášku z kurkumy s 1 čajovou lžičkou kokosového oleje. Natřeste pastu na bolestivé nebo oteklé místo a nechte ji uschnout. Vysušenou pastu vypláchněte teplou vodou. Dělejte to alespoň dvakrát denně.
  • Pro vnitřní použití smíchejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy do 1 šálku vařeného mléka. Oslaďte medem. Pijte toto kurkumové mléko 2krát denně.

9. Jablečný ocet

Jablečný ocet je další účinný domácí prostředek, který může pomoci zmírnit bolesti v rukou. Má alkalizující a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat otoky a bolest. Kromě toho poskytuje tělu jeho silné minerální vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě bolesti svalů.

  • Přidejte 2 šálky surového nefiltrovaného jablečného octa do vany s teplou vodou. Namočte klidně tělo, zejména bolestivou ruku, do této vody na dobu 20 až 30 minut. Užijte si tuto relaxační vanu jednou denně po dobu několika dní.
  • Také je možné pít sklenici teplé vody smíchané s 1 polévkovou lžící surového, nefiltrovaného jablečného octa a trochou medu – pijte dvakrát denně po dobu 1 týdne, aby se podpořilo rychlé zotavení bolestivé ruky.

10. Kajenský pepř

Kajenský pepř je dalším dobrým prostředkem pro jakoukoli bolest, včetně bolesti rukou. Kapsaicin v něm má analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit bolest i otoky a záněty.

  • Smíchejte spolu 1/2 čajové lžičky prášku z kajenského pepře a 1 polévkovou lžíci vlažného olivového oleje. Aplikujte směs na postiženou oblast a jemně masírujte po dobu 20 nebo 30 sekund. Po 10 minutách ho opláchněte. Tuto metodu léčby zkuste dělat dvakrát denně.
  • Případně můžete používat krémy, které obsahují kapsaicin, k masáži postižené oblasti.

Upozornění: Nikdy nepoužívejte kajenský pepř na zraněnou nebo podrážděnou pokožku.

Další tipy na bolesti rukou

  • Na bolesti způsobené zánětem užívejte protizánětlivé léky, jako kortikosteroidy, které pomáhají snížit bolest. Předepíše vám je lékař.
  • Ujistěte se, že máte ve stravě dostatek minerálů, jako je vápník a hořčík.
  • Na mírné bolesti a otoky mohou léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen, naproxen a acetaminofen. Dlouhodobě je však samozřejmě neberte.
  • Zkuste také fyzikální terapii, zvláště pokud máte omezenou pohyblivost.
  • Pravidelně se protahujte, zejména před cvičením, abyste snížili riziko bolesti v rukou.
  • Ujistěte se, že cviky při cvičení děláte správně, abyste předešli zranění a bolestem kvůli nesprávné technice cvičení.
  • Při sportování používejte ochranné prostředky.
  • Buďte opatrní při zvedání těžkých předmětů.
  • Vždy se ujistěte, že zařízení, které používáte ke cvičení nebo ke sportu, je správné pro vaši úroveň a vaše schopnosti.
  • Jezte ovoce jako třešně a borůvky, které pomáhají uklidnit bolest svalů.
  • Dejte si stravu bohatou na bílkoviny, aby vaše svaly mohly po tréninku dostatečně regenerovat.
  • Kvůli bolesti se mohou ruce a prsty zvětšit. Nezapomeňte pak sundat prsteny, náramky, hodinky a všechny ostatní šperky.
  • Pokud máte bolesti rukou v důsledku svalových křečí, nezapomeňte pít dostatek vody. Občas může právě dehydratace způsobit svalové křeče.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu, když trpíte jakoukoli bolestí.
  • Ovládejte stres, protože příliš mnoho stresu může oslabit obranyschopnost vašeho těla a ztížit jeho regeneraci.
  • Při cvičení používejte správné polohy a pohyby, abyste se vyhnuli namáhání svalů, kloubů nebo šlach.

A co vy a bolesti rukou? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak zmenšit bolesti zápěstí a kloubů rukou

VIDEO: Cvičení pro zlepšení funkce ruky, uvolnění kloubů ruky a zápěstí, nácvik úchopů

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva