Sponzorováno

Tejpování ramene – jak a proč dělat? 4.71/5 (14)

  • Tejpování ramene může být užitečné v různých situacích pro podporu a stabilizaci této části těla. V tomto článku jsou některé důvody a způsoby, jak se tejpuje rameno.
  • Důvody pro tejpování ramene: Prevence zranění: Sportovci mohou používat tejpování ramene k prevenci zranění, zejména pokud mají náchylnost k určitým typům zranění, jako je výron kloubu. Podpora svalů: Tejpování může pomoci posílit a stabilizovat svaly v oblasti ramene, což může být užitečné pro sportovce nebo jedince s oslabenými svaly. Omezení pohybu: V některých případech může být tejpování použito k omezení určitého pohybu ramene, pokud je to lékařsky indikováno po zranění nebo operaci. Podpora svalové regenerace: Tejpování může pomoci stimulovat krevní oběh v oblasti ramene, což může urychlit proces hojení svalových poranění nebo zánětů.

Tejpování ramene - jak a proč dělat?Jednou z běžných aplikací, se kterými se často setkáme v praxi, je tejpování ramenou. V tomto případě kineziologické tejpování pomáhá jak při bolestech, tak při vhodném postavení ramenního kloubu. Existuje řada příčin vzniku bolestí nebo poškození ramen a téměř pokaždé v rámci aplikace tejpů na ramenou navíc tejpujeme deltový sval, který je také obvykle přetěžován. Další tejpy pravidelně připojujeme nad AC kloub – spojovací bod pro četné šlachy a vazy uvnitř ramenního pletence. Tejpovacími páskami se snažíme snížit tlak v tomto místě a umožnit rameni rychlejší zotavení.

V rámci tejpování ramenou navíc ovlivníme pozici nejen samotného ramene, ale celou posturu. Tyto korekční aplikace bychom měli průběžně konzultovat se specialistou. Při procvičování tejpování ramenou budete moci vytvářet základní aplikaci kineziologických tejpů na ramena, jako je komplexní ucelená opora a běžné zpevnění, které lze dobře kombinovat, a některé vrstvy lze vynechat.

Tejpování ramenou

Obsedantním předpokladem nestability glenohumerálního skloubení je poškození kloubního pouzdra v místě jeho spojení na okraji kloubního úponu (labrum glenoidale). Nejčastěji, přibližně v 90 % případů, dochází k luxaci hlavice humeru směrem dopředu dolů. Klinicky se nachází pérovitý odpor v ramenou, bolestivost, torzi, omezení pohybu, rozeznatelnou hlavici humeru vně kloubní jamky, změnu v rámci tvaru m. deltoideus. Kinesio páska je připojena až po repozici!

Aplikace kinesio tejpu je zaměřena na snížení otoku a bolestivosti lymfatickou korekcí v rámci intenzivní fáze a mechanickou nápravu a stabilizaci glenohumerálního skloubení (elevace pažní kosti a deprese AC kloubu), posílení proprioceptivní reakce, zvýšení nervosvalové kontroly v rámci proprioceptivní odpovědi.

Akutní stav

V rámci akutního stavu aplikujte kinezio pásku jako lymfatickou korekci pro resorpci otoků a postup lymfatické drenáže. Bez napětí přiložte kotvu kinesio tejpu v neutrální poloze v oblasti užitečných lymfatických uzlů. Roztáhněte ramenní kloub plochou addukcí pro zadní část ramene a horizontální abdukcí pro přední část ramen. Při roztahování se držte na 20 % napětí, abyste vytvořili criss cross styl a pokryli co největší část rozsahu otoku. Před změnou polohy v rámci segmentu důkladně zažehlete kinesio pásku.

Postakutní stav

V rámci postakutního stavu budete moci nahradit lymfatickou korekci prostorovou korekcí, jako je síť. Použijte kotvu síťky v rámci neutrální polohy segmentu, bez napětí. Přiveďte ji následně do protažení. Pro rozšíření zadní části ramenního kloubu položíte ruku na druhé rameno. V roztažení, s napětím tejpu do 20 %, rozprostřete jednotlivé proužky sítě odděleně tak, aby pokryly co největší zónu. Chcete-li aplikovat síť na přední ramenní kloub, uveďte segment do protažení extenzí nebo horizontální abdukcí.

Tejpování nadhřebenového svalu

  1. Přiložte kotvu I tapu bez napětí v neutrálním postavení svalu u jeho kořene ke střední části nadhřebenové jamky.
  2. Uveďte sval do protažení addukcí a vnitřním otočením stejnostranného horního úponu
  3. Přiložte kineziotape s využitím postupu paper off tension na celý sval
  4. Konec tejpu přilepte bez napětí na místo připojení svalu na tubercle majus humeri. Aplikaci zakončete zažehlením.

Tejpování podhřebenového svalu

Tejpování podhřebenového svalu

Tejpování podhřebenového svalu

 

  1. Použijte kotvu V-tapu bez napětí v neutrálním postavení svalu v místě jeho připojení k tuberkulu meatus humeri. Uveďte sval do protažení vnitřní rotací rovnostranného horního úponu.
  2. Použijte strategii paper off tension k nalepení dvou proužků kinesiotapu přes celý sval až k jeho začátku na středním okraji lopatky. Konec tejpu nalepte bez napětí. Po dokončení aplikace kineziotape zažehlete.

Podívejte se na video – tejpování podhřebenového svalu:

Sponzorováno

Tejpování deltového svalu

Tejpování deltového svalu

Tejpování deltového svalu

 

  1. Přiložte kotvu V-tapu bez napětí v neutrální poloze svalu v místě jeho napojení na tuberozitu deltoidea humeri.
  2. Přední část svalu uveďte do protažení úrovňovou horizontální abdukcí stejnostranné horní končetiny, přilepte přední pruh tapu s využitím strategie paper off tension přes celý sval až k vnějšímu konci klíční kosti.
  3. Zadní část svalu uveďte do protažení rovnoměrnou addukcí rovnostranné horní končetiny, zadní pruh tapu přiložte pomocí postupu paper off tension přes celý sval k vnějšímu konci klíční kosti.
  4. Konec pásky přiložte bez napětí. Po dokončení aplikace kineziotape zažehlete.

Návod k aplikaci tejpů na deltový sval ramena (musculus deltoideus):

Tejpování nestabilního kloubu ramene

Tejpování nestabilního kloubu ramene

Tejpování nestabilního kloubu ramene

 

  1. Vytvořte 3 pásky I tvaru
  2. Kotvu první I pásky přilepte na oblast hákovitého výběžku lopatky bez napětí a v neutrální poloze segmentu. Proveďte vnější rotaci v ramenním kloubu a nalepte pásku horizontálně zhruba uprostřed deltového svalu pod napětím 50-75 %
  3. V horizontální addukci ramenního kloubu nalepte zbytek pásky bez napětí podél hřebene lopatky. Konec první I pásky nalepte v neutrální poloze ramenního kloubu. Pásku pečlivě zažehlíme.
  4. Přiložte druhou I pásku s kotvou pod hákovitý výběžek lopatky v neutrální poloze ramenního kloubu a bez napětí. Proveďte vnější rotaci v ramenním kloubu a přiložte pásku pod 50-75 % napětím přes hlavici humeru k bodu dolnímu úhlu lopatky.
  5. Kotvu přiložte bez napětí v neutrálním postavení segmentu. Pásku opět zažehlíme.
  6. Konec posledního tejpu přilepte přes ramenní kloub do volného prostoru nad druhou páskou I bez napětí. Uveďte ramenní kloub do abdukce s úhlem 90 stupňů. Nalepte pásku distálně až pod svaly horní končetiny s 50 % napětím. Konec třetí pásky aplikujte bez napětí.
  7. Zafixujte oba konce pásky a vraťte paži do neutrální polohy, abyste pásku mohli dolepit. Třetí tejp rovněž zažehlete.

Videoávod aplikace tejpu, která se využívá ke stabilizaci ramenního kloubu:

Nebo alternativně, tejping při nestabilitě ramenního kloubu:

Jak tejpování ramene pomohlo vám? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Kinesiotaping: Tejpování ramene

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Jana Kolínková (více o nás)

 

Jana Kolínková je specialistkou na téma kolem fyzioterapie a rehabilitace. Aktivně sportuje a její práce je i její zálibou. Spolehněte se na ni v oblasti tejpingu a ve všem kolem fyzioterapie. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva