Sponzorováno

Risartróza (rhizartróza) – bolestivé onemocnění rukou 4.5/5 (10)

  • Rhizartróza je medicínský termín, který popisuje onemocnění kloubu zvaného rhizartróza, což je degenerativní stav v kloubu zápěstí známém jako bazální kloub prstu. Tento stav je také někdy označován jako artróza bazálního kloubu nebo artritida bazálního kloubu.
  • Rhizartróza obvykle postihuje lidi ve středním věku a starší osoby.

Risartróza - bolestivé onemocnění rukou

Duchovní příčina risartrózy

Při onemocnění kloubů rukou ubývá schopnost sáhnutí po něčem a uchopení. Manipulace bolí a schopnost jednání je bolestně omezená, bolestivé zápěstí a klouby prstů rukou přitahují pozornost na tématiku pouštění a uvolňování a tento příznak člověka nutí, aby se jí zabýval. Je třeba si přiznat, že postižený nemůže něco uchopit a zjevně musí něco pustit, musí se rozloučit se všemi manipulacemi.

U žen postihuje artróza drobné klouby rukou 4krát častěji než kolena a 18krát častěji než kyčelní klouby, u mužů pak postihuje artróza ruce 6krát častěji než kolena a kyčle. Více jsou tedy artrózou rukou postiženy ženy a to ty, které celý život ruce velmi zatěžovaly. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé a každodenní život komplikující onemocnění. Často vzniká před menopauzou. Je to tím, že se upravuje hormonální systém, což má obrovský vliv na psychiku a to v důsledku vede ke stresům. Je důležité najít pro stresové situace účinný ventil pro uvolnění (koníčky, meditace, duchovní a fyzická cvičení atd., masáže).

Pokud k uvolnění stresu nedochází pravidelně, začne se v těle hromadit a vybere si nejzatíženější a nejopotřebovanější část našeho těla. Pokud to jsou ruce, objeví se jako osteoartróza kloubů rukou. Každý kloub má své optimální využití a také regeneraci, která probíhá v klidu, především v noci při spánku. Jestliže noc na regeneraci kloubů rukou nestačí a cítíte jejich ztuhlost, je třeba regeneraci kloubů ruky podpořit.

Příznaky rhizartrózy

Příznaky rhizartrózy mohou zahrnovat:

Bolest: Bolest v oblasti zápěstí, zejména při stisku nebo pohybu palce a záprstní kosti.

Omezená pohyblivost: Omezení pohybu v bazálním kloubu, což může ztížit provádění běžných úkonů, jako je stiskání nebo otáčení předmětů.

Otoky: Občas může docházet k otokům v oblasti bazálního kloubu.

Deformace kloubu: V pokročilých případech může rhizartróza vést k deformaci kloubu nebo výrůstkům kostí (osteofytům).

Rhizartróza a vnitřní orgány

Na ruce se zobrazují všechny vnitřní orgány a také pohybový aparát. Toho se využívá při reflexní terapii ruky. Proto je třeba při vyhledávání souvislostí s činností vnitřních orgánů posuzovat každý prst zvlášť.

PALEC: na kloubech palce se zobrazuje hlava, krční, hrudní, bederní páteř a kostrč (celá páteř). Zde je třeba věnovat pozornost páteři.

UKAZOVÁK: na kloubech levého ukazováku se zobrazuje zdraví sleziny, slinivky, pravého ukazováku jater.

Sponzorováno

PROSTŘEDNÍK: je to prst, kterému je přiřazeno zdraví střev. Je-li prostřední prstový kloub zbytnělý směrem k prsteníku, pak jsou nesprávné bakterie spíše v tlustém střevu. Ukazuje-li zbytnění směrem k ukazováku, pak je něco v nepořádku s tenkým střevem. V každém případě je třeba střeva dobře vyčistit:
1) přestat jíst tavené sýry, čím mazlavější tím hůř, neboť ony potahují střeva tenkým filmem, který zabraňuje vstřebávání živin, vitamínů a minerálů.
2) provést očistupsyllium, houba shitake, lněné semínko, rýže natural, kysané zelí, ovoce, čistá voda.
3) osadit střeva zdravou střevní mikroflórou – lactobacillus.

PRSTENÍK: tento prst zastupuje ledviny, kterým jsme se více věnovali u onemocnění kolenních kloubů – gonartrózy, kdy může být tento prst citlivý. Prostřední článek na levém prsteníku má vztah k činnosti srdce.

MALÍČEK: křivý malíček vypovídá o stavu našich pohlavních orgánů, u ženy o děloze, u muže o prostatě. Stavem dělohy je míněna její poloha a stav jejího svalstva. U mužů se jedná o zvětšení prostaty s potížemi při močení.

Je vhodné tyto ukazatele akceptovat a věnovat pozornost vnitřním orgánům i při bolestech či deformitách prstů ruky.

Léčba rhizartrózy

Léčba rhizartrózy zahrnuje několik možností:

  • Léky proti bolesti a zánětu: Lékař může předepsat léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo analgetika, k ulevění od bolesti a snížení zánětu.
  • Fyzioterapie: Fyzioterapeut může doporučit cvičení a terapeutické postupy, které pomáhají posílit svaly a zlepšit pohyblivost bazálního kloubu.
  • Ortézy: Nošení ortézy nebo destičky může poskytnout oporu a zmírnit tlak na postiženém kloubu.
  • Injekce kortikosteroidů: Někdy jsou do kloubu injikovány kortikosteroidy, aby se snížil zánět a bolest.
  • Chirurgický zákrok: V případech, kdy konzervativní léčba nepomáhá, může být zvážena chirurgická volba, jako je artrodéza (fixace kloubu) nebo kloubní náhrada.

Léčba rhizartrózy se bude lišit v závislosti na závažnosti stavu a individuálních potřebách pacienta. Je důležité konzultovat s lékařem nebo ortopedickým specialistou, aby byla stanovena nejvhodnější léčba pro konkrétního pacienta.

Správná a vhodná výživa

Co se úpravy jídelníčku týká, je vhodné při onemocnění kloubů snížit příjem masa a masných výrobků, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, lněné semínko), zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin – rostlinné oleje, omega mastné kyseliny např. lněné semínko dobře povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly.

Ošetření a masáž

Dále je vhodné neustálé procvičování prstů a jejich prohřívání, v zimě je třeba nosit teplé rukavice. Ke zmírnění bolestí jsou vhodné také obklady z teplého lněného oleje. Olej zahřejte na pánvi. Namočte do něj vatu a tu přiložte na postižené místo a překryjte větším kusem igelitu. Igelit lehce obvažte obinadlem a přiložte elektrickou vyhřívací podložku kvůli udržení teploty obkladu. Nechte působit co nejdéle. Dobrý je také obklad z vařeného lněného semínka, které můžete uvařit v dostatečném množství na kaši a do teplé kaše pak ruce ponořit a zase nechat působit co nejdéle.

Sponzorováno

Máte s rhizartrózou zkušenosti? Napište nám do komntářů.

Co si dále přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva