Sponzorováno

Rotátorová manžeta v rameni – problémy a léčba 4.87/5 (60)

 • Částečné nebo úplné natržení rotátorové manžety znesnadňuje zvedání a pohyb paže. Můžete mít bolesti ramen a slabost paží.
 • Poranění rotátorové manžety je běžné, zvláště když stárnete.
 • Odpočinek, léky proti bolesti a fyzikální terapie mohou pomoci. Někteří lidé potřebují operaci k opětovnému připojení natržené rotátorové manžety.

Vaše ramena dělají spoustu důležitých věcí, které tak nějak všichni považujeme za samozřejmost. Pomohou vám dosáhnout na něco z vysoké police, učesat si vlasy, zahrát si tenis nebo chytit míč. V rameni dochází k celkem složitému procesu, i když to na první pohled vypadá snadno. A vaše rotátorová manžeta je toho velkou součástí.

Rotátorová manžeta chrání váš ramenní kloub a umožňuje vám pohybovat pažemi nad hlavou. Je to zvláště důležité ve sportech, jako je basketbal, plavání nebo tenis.

Vaše rotátorová manžeta se skládá ze svalů a šlach, které udržují hlavu vaší pažní kosti (humerus) v ramenní jamce. Pomáhá vám také zvednout a otočit paži.

Rotátorová manžeta je velmi složitá anatomická struktura zajišťující maximální možnou koaptaci kloubních ploch ramenního kloubu jak ve statické pozici, tak při dynamickém procesu (pohybu). Poranění rotátorové manžety může způsobit tupou bolest v rameni, která se často zhoršuje používáním paže (hlavně směrem od těla).

Poranění rotátorové manžety jsou běžná a s věkem přibývají. Ty se mohou objevit dříve u lidí, kteří mají zaměstnání, která vyžadují opakované provádění pohybů nad hlavou. Mezi příklady patří třeba malíři a tesaři.

Mnoho lidí s onemocněním rotátorové manžety dokáže zvládnout své příznaky a vrátit se k aktivitám pomocí fyzikálních terapeutických cvičení, které zlepšují flexibilitu a sílu svalů obklopujících ramenní kloub.

Někdy může dojít k natržení rotátorové manžety v důsledku zranění. Za těchto okolností by mělo být co nejdříve poskytnuto lékařské vyšetření, aby se prodiskutovala úloha chirurgického zákroku.

Každý z těchto svalů je součástí rotátorové manžety a hraje důležitou roli:

 • Supraspinatus (Nadhřebenový sval). Ten drží pažní kost na místě a udržuje nadloktí stabilní. A pomáhá zvednout paži.
 • Infraspinatus (Podhřebenový sval). Toto je hlavní sval, který vám umožňuje otáčet a natahovat rameno.
 • Teres Minor (Malý oblý sval). Toto je nejmenší sval rotátorové manžety. Jeho hlavním úkolem je pomáhat s rotací paže směrem od těla.
 • Subscapularis (Podlopatkový sval). Tento sval leží v podlopatkové jámě, tedy mezi lopatkou a hrudníkem. Ovládá a stabilizuje ramenní kloub. Pomáhá vám otáčet paží, držet ji rovně a spouštět ji.
Svaly rotátorové manžety

Svaly rotátorové manžety

Při poranění jedné nebo více šlach rotátorové manžety je výrazně ovlivněn rozsah pohybu v ramenním kloubu, hlavně ve smyslu vzpažení poraněné končetiny.

Běžná zranění rotátorové manžety

Podívejme se na problémy, které rotátorovou manžetu často potkávají.

Roztržení rotátorové manžety

Roztržení rotátorové manžety je často výsledkem opotřebení každodenním používáním. Většina roztržení je částečná. Pravděpodobnost, že tento problém u vás nastane je, pokud máte zaměstnání, kde potřebujete pohybovat paží nahoru určitým způsobem znovu a znovu, jako malíř nebo tesař, nebo hrajete sporty, jako je tenis a basketbal. Může to nastat i stát náhle, pokud spadnete na paži nebo se pokusíte zvednout něco těžkého. Obvykle se léčí fyzikální terapií a léky, nebo možná budete potřebovat operaci.

Tendinopatie rotátorové manžety

Dříve nazývaná tendinitida, jedná se o zánět nebo podráždění šlachy, která se uchytí na kosti. Způsobuje bolest v oblasti těsně mimo kloub.

Bursitida

Bursitida je, když se bursa (malý váček naplněný tekutinou, který chrání vaši rotátorovou manžetu) podráždí. To se může stát, když opakujete stejný pohyb znovu a znovu, jako je házení při baseballu nebo zvedání něčeho nad hlavu. Může to být také způsobeno infekcí.

Tendinitida a burzitida se mohou zlepšit odpočinkem, kombinací ledu a tepla a volně prodejnými léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen.

Tendinitida a burzitida se obvykle časem zlepší. Léčba zahrnuje:

Sponzorováno

 • Vyhýbat se opakovaným pohybům nebo sportům s rukama nad hlavou (tenis, baseball, volejbal, plavání a další)
 • Kombinace ledu a tepla (zábaly)
 • Volně prodejné léky proti bolesti
 • Protahování a cvičení pro zvýšení pohyblivosti

Zavolejte svého lékaře, pokud bolest trvá déle než několik týdnů nebo vám brání v každodenních činnostech. Obvykle se léčí injekcí steroidů a fyzikální terapií.

Příznaky poranění rotátorové manžety

Bolest spojená s poraněním rotátorové manžety může:

 • Je popisována jako tupá bolest hluboko v rameni
 • Bolest a nepohodlí může narušit spánek
 • Ztěžujte třeba i česání vlasů nebo sahání za záda
 • Bývá doprovázeno slabostí paže

Příčiny poranění rotátorové manžety

Onemocnění rotátorové manžety může být výsledkem buď závažného poranění ramene, nebo progresivní degenerace nebo opotřebení šlachové tkáně. Opakovaná činnost nad hlavou nebo zvedání těžkých břemen po delší dobu může podráždit nebo poškodit šlachu.

Možné komplikace

Bez léčby mohou problémy s rotátorovou manžetou vést k trvalé ztrátě pohybu nebo slabosti a mohou vést k progresivní degeneraci ramenního kloubu. Přestože je odpočinek ramene nezbytný pro vaše zotavení, ponechání ramene imobilizovaného po delší dobu může způsobit, že pojivová tkáň obklopující kloub zesílí a ztuhne (tzv. zamrzlé rameno).

Diagnostika

Během fyzického vyšetření bude váš lékař tlačit na různé části vašeho ramene a bude pohybovat vaší paží do různých pozic. Vyzkouší také sílu svalů kolem ramene a na pažích.

V některých případech může doporučit zobrazovací testy, jako například:

 • Rentgenové záření. Přestože se natržení rotátorové manžety na rentgenovém snímku nezobrazí, tento test dokáže vizualizovat kostní ostruhy nebo jiné potenciální příčiny vaší bolesti – jako je artritida.
 • Ultrazvuk. Tento typ testu využívá zvukové vlny k vytváření obrazů struktur ve vašem těle, zejména měkkých tkání, jako jsou svaly a šlachy. Umožňuje dynamické testování, hodnocení struktur vašeho ramene při jejich pohybu. Umožňuje také rychlé srovnání mezi postiženým ramenem a zdravým ramenem.
 • Magnetická rezonance (MRI). Tato technologie využívá rádiové vlny a silný magnet. Získané snímky zobrazují všechny struktury ramene velmi podrobně. Kvalita snímků velmi závisí na kvalitě použitého vybavení.

Léčba problémů rotátorové manžety ramene

Jako první přichází na řadu konzervativní léčba – jako je odpočinek, led a fyzikální terapie – někdy je to vše, co je potřeba k zotavení z poranění rotátorové manžety. Pokud je vaše zranění vážné, možná budete potřebovat operaci.

Injekce

Pokud konzervativní léčba nesnížila vaši bolest, může vám lékař doporučit injekci steroidů do ramenního kloubu, zvláště pokud bolest narušuje váš spánek, každodenní aktivity nebo fyzikální terapii. I když jsou takové injekce často dočasně užitečné, měly by být používány uvážlivě, protože mohou přispět k oslabení šlachy a mohou snížit úspěšnost operace, pokud je to nakonec potřeba.

Fyzikální terapie

Fyzikální terapie je obvykle jednou z prvních léčeb, kterou může lékař navrhnout. Cvičení přizpůsobená konkrétnímu místu poranění rotátorové manžety mohou pomoci obnovit flexibilitu a sílu ramene. Fyzikální terapie je také důležitou součástí procesu zotavení po operaci rotátorové manžety.

Chirurgické řešení – operace

Pro poranění rotátorové manžety je k dispozici mnoho různých typů operací, včetně:

 • Artroskopická operace šlach. Při tomto postupu chirurgové vloží malou kameru (artroskop) a nástroje přes malé řezy, aby znovu připojili natrženou šlachu ke kosti.
 • Operace šlachy. V některých situacích může být klasická operace šlachy lepší volbou. Při těchto typech operací váš chirurg pracuje přes větší řez, aby znovu připevnil poškozenou šlachu ke kosti.
 • Šlachový transfer. Pokud je natržená šlacha příliš poškozená na to, aby mohla být znovu připojena ke kosti paže, mohou se chirurgové rozhodnout použít jako náhradu blízkou šlachu.
 • Náhrada ramene. Masivní poranění rotátorové manžety může vyžadovat operaci náhrady ramene. Pro zlepšení stability umělého kloubu se pomocí inovativního postupu (reverzní endoprotéza ramene) instaluje kulová část umělého kloubu na lopatku a jamková část na pažní kost.

Sponzorováno

A prevence? Cviky rotátorové manžety ramenního kloubu mohou předejít poranění ramene při posilování nebo sportu.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva