Sponzorováno

Skřípnutý nerv a jeho léčba (řešení) – jak na něj? 4.84/5 (25)

Jak si poradit se skřípnutým nervem?

Jak si poradit se skřípnutým nervem?

Skřípnutý nerv – tímto termínem označujeme určité poškození či tlak na nerv nebo skupinu nervů. Tento problém je tedy způsoben tím, že obratel, kost nebo sval vyvíjí zvýšený tlak na nerv. A to pociťujeme jako bolest.

Může to vést k těmto nepříjemným pocitům:

 • necitlivost
 • mravenčení
 • bolest (tupá i ostrá)
 • píchavá bolest

Skřípnutý nerv může způsobit syndrom karpálního tunelu, příznaky ischias a další problémy a bolesti.

Některé skřípnuté nervy budou vyžadovat profesionální přístup k léčbě. Pokud hledáte způsob, jak zmírnit mírnou bolest doma, můžete vyzkoušet níže uvedené metody léčby. Některé z následujících metod lze provést současně. Důležité je najít to, co u vás nejlépe funguje. Pokud ale cítíte větší bolest, obraťte se na odborníka (lékaře, fyzioterapeuta).

Příznaky skřípnutého nervu

Varovné signály vyslané skřípnutým nervem mohou v těle vyvolat několik různých příznaků, zejména pak samozřejmě v oblasti kolem nervu. Mezi příznaky skřípnutí nervů patří:

 • mravenčení
 • pálení
 • necitlivost
 • bolest
 • svalová slabost
 • bodavá bolest

Příznaky mohou být horší i při ležení nebo těsně po probuzení. Skřípnutý nerv také vystavuje osobu více riziku dalších problémů. U lidí se skřípnutým nervem se mohou objevit příznaky jako ischias, tenisový loket a syndromu karpálního tunelu.

Skřípnuté nervy se mohou objevit kdekoli v těle, ale nejčastěji se vyskytují v oblasti krku, zad, loktu a zápěstí.

Léčba a úleva skřípnutého nervu

Máme zde několik metod léčby a úlevy od skřípnutého nervu.

1. Upravte polohu těla

Možná budete muset změnit způsob, jak sedíte nebo stojíte, abyste zmírnili bolest plynoucí ze sevřeného nervu. Najděte jakoukoli pozici, která vám pomůže cítit se lépe, a travte v této pozici co nejvíce času. Uleví se vám.

2. Zkuste stůl na stání

V práci sedíte a v sedu vás skřípnutý nerv nepříjemně bolí? Speciální, výškové nastavitelně stoly si získávají na popularitě, a to z dobrého důvodu. Mobilita a stání při práci jsou zásadní pro prevenci a léčbu sevřeného nervu.

Pokud máte sevřený nerv nebo se mu chcete vyhnout, promluvte si se svým šéfem o možné úpravě (výměně) všeho pracovního stolu, abyste při práci mohli stát. Takové stoly mají třeba v v obchodním domě IKEA. Pokud nemůžete z nějakého takové pracovní místo mít, každou hodinu vstaňte a projděte se. Ideální je kombinovat sed a stání při práci – chvíli sedíte, chvíli stojíte.

3. Odpočinek a spánek

Bez ohledu na to, kde máte sevřený nerv, nejlepší je obvykle odpočívat – a to co nejdéle. Vyhněte se činnosti, která vám způsobuje bolest, jako je sport nebo jiné namáhavé činnosti.

Odpočívejte, dokud příznaky zcela nezmizí. Když znovu začnete pohybovat touto částí těla, věnujte pozornost tomu, jaký v místě máte pocit. Pokud se bolest vrátí, zastavte činnost.

Sponzorováno

Spánek je nezbytný pro uzdravení nervů. Tělo během spánku regeneruje, takže takový odpočinek může pomoci rychleji zmírnit příznaky. V mnoha případech stačí odpočívat a mít dostatek spánku, aby se sevřený nerv uzdravil sám.

4. Dlaha

Pokud máte třeba skřípnutý nerv v zápěstí, může vám dlaha pomoci odpočívat a chránit zápěstí. Dlaha pak může být obzvláště užitečnou přes noc, takže během spánku si nedáváte zápěstí do nějaké špatné pozice.

5. Jemné a opatrné protahování + jóga

Jemné protahování může pomoci zmírnit tlak na nervy a zlepšit tak vaše příznaky. Buďte ale hodně opatrní a vše dělejte pomalu. Pokud začnete pociťovat bolest nebo nepohodlí, uvolněte se. Pamatujte, že i malé pohyby mohou mít v tomto případě velký dopad. Takže pěkně opatrně.

Jemné protahování a jóga mohou opravdu pomoci zmírnit napětí a tlak v oblasti. Je důležité neprotahovat se příliš, protože to může zhoršit příznaky.

6. Použijte teplo

Můžete také použít teplo k uvolnění svalů, které mohou být napnuté kolem skřípnutého nervu. Teplo také zvyšuje průtok krve, což může pomoci procesu hojení. Zkuste třeba také moderní topné podložky v různých velikostech.

Držte zdroj mírného tepla přímo na skřípnutém nervu po dobu 10–15 minut.

7. Použijte led

Led zase snižuje otoky a záněty v místě aplikace. Omotejte ručník s ledem uvnitř kolem problémového místa a držte ho přímo na skřípnutém nervu po dobu 10–15 minut.

8. Prášky proti bolesti

Pokud chcete vyzkoušet úlevu od bolesti, můžete si vzít nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo aspirin. Postupujte podle pokynů na obalu léku a ujistěte se, že informujete svého lékaře před braním nových léků.

9. Masáže nebo fyzikální terapie

Masáž může také pomoci snížit fyzickou bolest a stres. Jemný tlak kolem postižené oblasti může pomoci uvolnit napětí a masáž celého těla může pomoci svalům relaxovat.

Hluboké tkáňové masáže nemusí být dobrý nápad, protože zvýšený tlak může symptomy zhoršit. Takže pozor. Fyzioterapie pomocí kombinace cvičení, masáže a jemných tlaků ale může pomoci zmírnit příznaky.

10. Změny v životním stylu

V dlouhodobém horizontu může více nějakého lehčího cvičení, jako je chůze, plavání nebo jízda na kole, do vašeho denního režimu pomoci snížit symptomy a udržet tělo v kondici. Řešení případné nadváhy může také pomoci snížit tlak na nervy a zvýšená pohyblivost při pravidelném cvičení může snížit zánět.

Protahování před nebo po cvičení může pomoci udržet tělo pružné a snížit tlak a zánět v blízkosti nervů.

Co si o skřípnutých nervech ještě přečíst?

VIDEO: Jak si uvolnit krční páteř? Radí terapeut Josef Vrba

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Skřípnutý nerv a jeho léčba (řešení) – jak na něj?”

 1. gabriella napsal:

  Je to běh na dlouhou trať. Už tři dny se kroutím jak had a bolest neustoupila ani po Aulinu. Tak zkusím Brufen, nic jiného doma nemám :-(

 2. Jana napsal:

  Taky mi nic nezabíralo. Skříplej nerv se opakovaně vracel v průběhu let. Jednou jsem při akutní bolesti zkusila Dornovu masáž. Zabralo to, ačkoliv jsem k tomu byla dost skeptická! Byla jsem tak šťastná! Po tolika pokusech a výsledek byl hned vidět! A to mi můj lékař na můj problém řekl že mi předepíše voltaren (taková blbost)!!

Zanechat komentář ke článku

Zpráva