Sponzorováno

Jak zamezit bolestem zad? Prevence bolesti zad. 4.76/5 (25)

V případě bolestí zad je nejlepší prevence.

V případě bolestí zad je nejlepší prevence.

Také vás někdy začnou záda bolet až tak, že se doslova nemůžete ani hnout? V lepším případě pomohou prášky na bolest. Pokud nezabírají, je třeba navštívit lékaře, který aplikuje injekci. Je jasné, že většina z vás se bude chtít takovým stavům vyhýbat. Je to vůbec možné? Určitě ano. Prevence existuje ve všech oblastech vašeho zdraví. Bolesti zad nevyjímaje. Co tedy udělat, aby se vám podařilo jim zamezit? Podívejte se na to společně s námi.

Sedíte správně?

Máte takzvané sedavé zaměstnání? Tedy práci v kanceláři, kde celou pracovní dobu prosedíte na židli? Potom buďte obezřetná. Nejprve je třeba požádat svého šéfa o správnou a kvalitní židli. Zkuste argumentovat tím, že když vám ji nepořídí, případná nemocenská ho může stát více, než investice do něčeho kvalitního. Jakmile správnou židli máte, je třeba si ji správně nastavit. Jak na to? Představte si neviditelnou pomyslnou osu, která by měla protínat:

 • Židli
 • Monitor
 • Klávesnici
Určitě nezapomeňte na optimální výšku židle.

Určitě nezapomeňte na optimální výšku židle.

Tím docílíte, že budete sedět rovně a vše budete mít přímo před sebou. Dále nezapomeňte na optimální výšku. Monitor by měl být ve výšce očí, ruce na stole nebo na područkách. K tomu všemu nezapomeňte i na dobrou oporu zad, ideálně v oblasti bederní, ale i v oblasti vaší hlavy. I to moderní a kvalitní židle dokážou. Přečtěte si také článek o tom, jak zdravě sedět u počítače.

TIP: Zkuste si sem tam přehodit počítačovou myš na druhou stranu, než na které jste zvyklí. Může to pomoci vašim zádům i mozku. Opravdu, i taková maličkost.

Spíte správně?

Je to velmi podobné, jako v případě vaší práce. Proč? I zde jste v podstatě osm hodin na jednom místě a i zde máte tělo velmi často jenom v jedné poloze. A podobně jako jste chtěli novou židli, tak zde nezapomínejte na to, že byste možní měli chtít novou matraci. Takovou, která poskytne nejenom dostatečnou oporu vašemu tělu, ale i takovou, která dokáže vaši páteř udržet v rovině. To je během spánku nesmírně důležité. Jedině tak se budete probouzet bez bolestí zad. Ty díky kvalitní matraci nebudou mít důvod se ani objevit. I tudy vede preventivní cesta, jak zamezit těmto celkem nepříjemným problémům, které mohou nastat u každé z vás. Opět se můžete podívat na naše tipy pro správný výběr matrace na spaní.

Máte dostatek vitamínů?

Vitamíny nejenom-že ovlivňují činnost vašeho těla, ale také mohou mít vliv právě na celkovou eliminaci na bolesti. Ne však všechny. Důležitý je pro vás v tomto případě jenom jeden jediný. A tím je vitamin B. Jeho účinky jsou spojeny jak s tím, že umí podpořit metabolismus, tak i s tím, že dokáže dobře regenerovat nervová vlákna. Nemusí být brán jenom jako balzám pro vaši psychiku. Díky této své funkci dokáže regenerovat nervová vlákna právě v oblasti zad. Ty nejsou porušeny a díky tomu se bolest objeví skutečně až ve chvíli, kdy vznikne vnější podnět. Nikoliv bezdůvodně.
Zařadit tento vitamín do jídelníčku je celkem snadné.

Tou nejjednodušší cestou jsou doplňky stravy. Ideální volbou je v daném případě takzvaný B-komplex, který vám dá nejenom hlavní béčko, ale i další vitamíny ze skupiny. Pokud naopak budete chtít vsadit na přírodní cestu, tedy na potraviny, zařaďte do svého jídelníčku:

Sponzorováno

 • Červené maso
 • Různé druhy vnitřností
 • Klasické droždí

Hýbete se?

I pohyb je jako prevence velmi důležitý. Nejde nutně ani tak o to, že musíte žít aktivní styl života. Plně stačí, když se budete hýbat v rámci dostupných možností. Třeba ve vaší práci. Vašim zádům rozhodně neprospěje dlouhodobé sezení. Proto je vhodné se čas od času zvednout a protáhnout se. I tento jednoduchý pohyb zaručí, že se bolesti zad podaří i dlouhodobě eliminovat. A pokud váš šéf nevidí rád, že vstáváte od práce a jenom se protahujete, nezoufejte. Můžete se jít třeba napít, můžete jít na toaletu, stejně jako můžete kolegům a kolegyním přinést nějaký ten dokument. I toto je pohyb během vaší pracovní doby, který jako ona prevence rozhodně pomůže. Vhodné je opakovat ho v pravidelných intervalech. Nejlépe potom alespoň jednou za hodinu. Čím více, tím lépe.

Záda pravidelně procvičujte.

Záda pravidelně procvičujte.

TIP: Podívejte se na dobré cviky na záda

Máte dostatek svalů?

Pokud nemáte, je třeba svalovou hmotu vytvořit. A to primárně v oblasti vašich zad. Právě jejich ochablost má velký vliv na to, že se bolesti zad objevují. Vliv na bolest v takovém případě nemá nutně páteř, ale právě ochablé svaly. I když sedíte, tak dochází k tomu, že jsou lehce namáhány – tím, jak držíte rovnováhu. Tím, že jsou svaly ochablé, dochází k tomu, že danou zátěž nemusí zvládnout a zcela logicky vás začnou bolet. První pomocí je zde masáž. Následně by mělo dojít k posilovacím cvikům. Nezapomeňte, že posilovat je třeba jak horní polovinu vašich zad, tak i polovinu dolní. Ideální je navštívit fitness centrum, kde je řada strojů, které pomohou právě s posílením zad. Jsou ale i cviky, které zvládnete realizovat doma.

Dobré je dodat, že to nejsou jenom svaly na zádech, které pomohou eliminovat bolesti zad. Při svém posilování jděte v oblasti zadní části svého těla ještě o kousek níže. Ano, právě na hýždě. Ty jsou důležitou součástí pohybového aparátu, jelikož zajišťují správné ovládání kyčlí a správné držení těla. I ty tedy mají vliv na eliminaci případných bolestí. Navíc jejich posilování bude mít i estetický efekt. Pokud jste vždy toužili po dokonalém zadečku, ale nechtělo se vám cvičit, bude to právě nepříjemná a také dlouhotrvající bolest zad, která bude tou pravou motivací, proč se odhodlat a proč tělocvičnu konečně navštívit.

Co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Cvičení ulevující od bolesti zad

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva