Bolesti rukou mohou být způsobeny akromegalií 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Bolesti rukou mohou být způsobeny akromegaliíJeden ze syndromů této nemoci je i syndrom karpálního tunelu.

Akromegalie je endokrinní onemocnění, při kterém podvěsek mozkový produkuje v dospělosti více růstového hormonu (somatotropinu), než je zapotřebí. To má za následek jednak růst koncových částí těla v dospělosti, ale nese s sebou i jiné obtíže. Mezi ty nejčastější patří nadměrné pocení, bolesti zad a kloubů, cukrovka, vysoký krevní tlak, nemoci štítné žlázy a poruchy spánku. Dalším poměrně častým příznakem je i tzv. syndrom karpálního tunelu.

Nemoc, která obtěžuje

V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh těchto „provázků“ je v zápěstí vyhrazeno několik oddělených a uzavřených tunelů. V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů, které v oblasti zápěstí jsou. Jedná se o tzv. nervus medianus.

Sponzorováno

Dlouhodobý útlak tohoto nervu se projeví jako syndrom karpálního tunelu. Vlivem nadměrného uvolňování růstového hormonu totiž dojde ke zmnožení vaziva v tomto tunelu a tím i útlaku nervu. Vzniknout ale může i při přetížení ruky nadměrnou a nezvyklou prací (psaní na počítači bez podložky), po zranění, ale i při různých dalších nemocech, jako jsou například revmatická onemocnění.

Projevy akromegalie

Nejčastějšími příznaky jsou noční brnění prstů, porucha jemné citlivosti a bolesti vystřelující až do lokte či ramene. Vyskytnout se mohou také potíže s rozeznáváním a udržením jemných předmětů, pocit ranní ztuhlosti ruky a necitlivosti prstů, která je až bolestivá. Tyto potíže jsou horší v klidu, později při „rozhýbání“ mohou ustoupit. Typický je také bolestivý poklep nad oblastí zápěstí a neschopnost pacienta udělat „špetku“ kvůli ochabnutí svalů ruky a palce. U akromegaliků se na rozdíl od „zdravé“ populace tento syndrom vyskytuje na obou rukách.

Rychlá léčba Vám uleví

U lehčích stadií tohoto syndromu je možné použít tzv. konzervativní léčbu, tj. dlahy a obstřiky. Těžší případy ale vyžadují chirurgický zákrok, při kterém se protne zápěstní vaz a tím se uvolní tlak v zápěstní úžině. U akromegaliků by se ale nemělo zapomínat ani na vhodnou léčbu jejich primárního onemocnění. Jinak totiž hrozí, že se již jednou vyléčený syndrom znovu projeví.

Sponzorováno

TIP: Jak na bolesti rukou přírodně?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva