Sponzorováno

Jak eliminovat a čím nahradit cukr? Alternativní sladidla. 4.93/5 (14)

Stévie je jen jednou z možností, jak nahradit cukr. Existují i další alternativní sladidla.

Stévie je jen jednou z možností, jak nahradit cukr. Existují i další alternativní sladidla.

Cukr do naší stravy pochopitelně může patřit, ale nic se nemá přehánět (a u cukru to platí dvojnásob). Pokud ho užíváte více než dost, pokud jste na něm závislí, nebo se snažíte hubnout, je pochopitelné, že byste ho měli co nejvíce omezit. Řeč je pochopitelně o cukru jednoduchém, který rozhodně není pro lidské tělo dobrou potravinou.

Jak eliminovat cukr ve vaší stravě?

Jak ho eliminovat nejenom snadno, ale také rychle? Naše tipy a rady vám s tím pomohou.

1. Využívejte kvalitní náhražky

Také nezvládnete vypít kávu, nebo čaj bez přislazení? Pokud jste v dané situaci, je možné si nápoj osladit, ale ne vždy k tomu musíte použít klasický cukr. To ale neznamená, že vám doporučíme používat různé chemické náhražky, jelikož ani ty nejsou pro vaše tělo to pravé. Jsou sice minimálně kalorické, ale s ohledem na jejich složení svému tělu zase až tak úplně neprospíváte. My doporučíme volit raději přírodní náhražky. V takovém případě se zajímejte o rostlinu, kterou je stévie. Ta je v posledních letech velmi vyhledávanou náhražkou klasického cukru, a to především pro celou řadu pozitiv. Když se na ně máme podívat, patří sem:

 • Velmi nízká kalorická hodnota
 • Vyšší sladkost oproti cukru
 • Snadná dostupnost

A jak tedy pomocí stévie sladit? Ideální je, pokud ji budete přímo u vás doma pěstovat. Následně není nic jednoduššího, než si utrhnout pár lístků, které přidáte do nápoje. Rychlé a snadné. Nebo si můžete koupit už zpracovanou stévii do sladidla. Seženete v každé zdravé výživě.

2. Jezte také ovoce

Pokud potřebujete sladké, a doslova bez něho nemůžete být, měli byste odolat lákadlům, jako jsou různé sušenky, zákusky a podobná jídla. Právě pro obsah cukru totiž patří do skupiny těch nejhorších. A čím je nejlépe nahradit? Není to zase až tak složité, jak si mnoho z nás myslí. Klíčem ke zdravějšímu životnímu stylu je totiž ovoce. I to je jídlem sladkým a rozhodně je mnohem méně problematickým, než klasický cukr v jídlech. I když kalorická hodnota u některých druhů může být vyšší, nehleďte jenom na ni. Myslete i na další přidanou hodnotu, kam se řadí různé vitamíny a minerály, nebo řada jiných pro tělo velmi prospěšných látek. Kouskem ovoce do sebe dostanete jak sladkou chuť, tak i mnoho pro tělo nezbytných věcí.

3. Cukry nahraďte sacharidy

Znáte hlavní rozdíl mezi cukry a sacharidy? Pokud ne, je dobré jím začít. Cukry jsou obvykle jednoduché a mimo toho, že dokážou ukojit naši chuť na sladké, nemají jinak téměř žádnou přidanou hodnotu pro naše tělo. To sacharidy jsou prvky složitější, bez kterých se vaše tělo rozhodně neobejde. Jejich unikátem je to, že mu dodávají energii a tak z dlouhodobého hlediska se bez nich neobejdete. Zvláště v případě, kdy dodržujete aktivní životní styl. Pokud navíc tělu jeho pravidelnou dávku sacharidů dáte, znamená to pro něho, že tím můžete chuť na sladké velmi dobře ukojit. A kde se dnes sacharidy v celkem dobré míře nacházejí?

TIP: Je ovocný cukr stejně špatný jako ten bílý?

My doporučíme:

 • Kvalitní obilniny
 • Rýže, luštěniny a brambory
 • Ořechy a semena

Podívejte se na TOP zdravé sacharidy, které můžete zahrnout do jídelníčku. U sacharidů je důležité také připomenout to, že strava, která je obsahuje, zajistí to, že hladina krevního cukru nebude kolísat a bude stabilní. Jde o takzvaný glykemický index. Obyčejný cukr dělá přesný opak, jelikož po jeho konzumaci hladina v krvi stoupne, zatímco následně opět klesne. Nejenom, že to může být spojeno s horším zdravotním stavem, ale je to spojeno také s tím, že chuť na sladké jen tak nezmizí.

Sponzorováno

4. Velký pozor na nápoje

Dali byste si někdy do hrnku kávy nebo čaje doslova hrst kostek cukru? Jistě ne. Přitom přesně takové velké množství mohou obsahovat různé na našem trhu dostupné nápoje. Jde o limonády, které kromě různých chuťových přísad obsahují pochopitelně také velké množství cukru. Proto i při koupi nápojů hleďte spíše na to, aby nebyly slazeny vůbec. Když zvolíte náhražku, jsme opět u výše popisovaných chemických dochucovadel.

Nejlepší volbou je tedy opět stévie, nebo ovoce. Stačí vymačkat šťávu ze sladkého pomeranče, dolít vodou a máte nápoj, který je chutný, který je zdravý a navíc máte jistotu, že do sebe opět nedostáváte obrovské množství nezdravého a nekvalitního cukru.

5. Jezte vyváženou stravu

Na závěr se podívejme i na to, jak chuť na cukr, tedy na sladké omezit. Jednu radu, která se týkala sacharidů, jsme již uvedli. V rámci vhodné stravy ale myslete i na to, že by v ní neměla chybět třeba také vláknina, stejně jako je dobré hledět i na dostatek bílkovin. Rázem získáte vyvážené jídlo, které tělu dá, co potřebuje, a vy rázem ovládnete případné chutě na vše nezdravé.

S vyváženou stravou souvisí také to, že je třeba naučit se správně jíst. Zapomeňte na to, že si budete dávat 2 – 3 větší jídla denně. Cestou, jak ovládnout své chutě a jíst skutečně vyváženě je dostatečný přísun stravy po celý den. V závislosti na tom kdy vstáváte a kdy chodíte spát je doporučováno mít každý den 5 – 6 spíše menších porcí, které budete jíst v pravidelných intervalech. Navíc je tento režim doporučován i ve chvíli, kdy je vaším cílem zhubnout nějaké to přebytečné kilo, a to bez drastických diet.

Čím nahradit cukr?

Podívejme se nyní na možnosti, jak nahradit cukr ve stravě. Podívejte se na možnosti, je jich docela hodně:

 1. Manukový med
 2. Javorový sirup
 3. Med
 4. Jablečné pyré – věděli jste, že při pečení můžete nahradit cukr ovocným pyré?
 5. Erythritol
 6. Rozinky – zkuste je rozmixovat a uvidíte
 7. Skořice – okořeňte si ranní šálek kávy skořicí. Toto super koření dodává jemnou sladkost a zároveň posiluje imunitu, bez kalorií.
 8. Stévie (Reb A)
 9. Datle – super náhrada cukru
 10. Kokosový cukr
 11. Hnědý rýžový sirup
 12. Rapadura– tato sladká paráda je vyrobena z cukrové třtiny, ale vynechává fázi rafinace, takže si zachovává vitamíny a minerály, která se ztrácejí při zpracování bílého cukru.
 13. Yacon (sirup nebo prášek)
 14. Datlový sirup
 15. Xylitol
 16. březový cukr

A co si o cukru ještě přečíst?

VIDEO: Alternativní sladidla – glykemický index a čím nahradit cukr

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva