Sponzorováno

Jak na závislost na cukru? Poradíme vám… 4.61/5 (18)

Jak na závislost na cukru?Konzumace sladkostí může být pro člověka něco jako odměna, kterou si dopřeje, když má toho hodně nebo náplast na zranění, při přílišném stresu v práci, či ve vztazích. Obecně pro naše tělo a naše zdraví není konzumace sladkých věcí, sladkého pití (tj. cola, kofola, sladkosti, nekvalitní čokolády, dorty, zákusky apod.) vhodná. Obecně je pro naše tělo rafinovaný cukr nedobrý. Ale jasně, je tak dobrý a tak chutný.

Sem tam si sladkost dám samozřejmě můžeme, ale co když je někdo na cukru takřka závislý? Jak vyzrát na závislost na cukru a cukrovinkách? Čtěte dál.

Jak zlomit závislost na cukru?

Po těžkém dni v práci, před náročnou zkouškou, ale i za běžných okolností lidé sahají po sladkostech. Konzumace sladkostí může být pro člověka něco jako odměna, kterou si dopřeje, když má toho hodně nebo náplast na zranění, při přílišném stresu v práci, či ve vztazích. Kolik z nás sáhnou bez přemýšlení po sladkostech právě, když jsme unavení? Sladkosti obsahují hodně cukru, což je rychlý zdroj energie. Ale na druhé straně, v rámci zdravé životosprávy nebo plánů na hubnutí mnoho z nás následně trpí výčitkami při pohledu na prázdný obal od čokolády. Ale jak se zbavit té potřeby sladkého, té touhy? Zde je pár rad:

1. Najděte odměny, které opravdu fungují

Musí to být něco lákavého, něco, co se vyrovná sladkostem po těžkém dni, nebo v případě, že se chcete odměnit. Pomáhá například horká koupel, chutná večeře ze zdravých potravin, setkání s kamarády, čas na čtení zajímavé knihy nebo pro ženy pleťová maska. Takže, pokud si nedám přes den sladké, odměním se horkou koupelí při svíčkách.

2. Nezbavujte se jedné závislosti na úkor druhé

Může se stát, že místo sladkostí sáhnete po sklenici vína, nebo začnete nakupovat. S mírou se dá dělat mnoho věcí, ale riziko rozvoje závislosti na alkoholu nebo od nakupování stále existuje. Někdy je lepší přemýšlet dopředu a vybrat takovou náhradu cukru, která nám v budoucnu nebude způsobovat bolesti hlavy.

3. Dejte si něco chutného, ale zdravějšího

Při léčbě závislosti na sladkém se doporučuje přejít na zdravé potraviny s nízkým glykemickým indexem.
Dobrým příkladem je bobulovité ovoce, například borůvky (v zimě mohou být klidně mražené), které mají nízký glykemický index, což znamená, že obsahují málo cukru. Nebudou tedy podporovat závislost na sladkém.

Zde je seznam potravin, které vhodně nahradí sladkosti a cukr.

  • Burizony
  • Plátky ovoce – syrového nebo sušeného
  • Popcorn (nesladký, neslaný)
  • Směsi oříšků
  • Bílý jogurt, který můžete ochutit vanilkou, skořicí nebo muškátovým oříškem
  • Zeleninové saláty
  • Dýňová a slunečnicová semínka
  • Mandle

Jako hlavní jídla byste měli jíst stravu obsahující hodně celozrnných obilovin, zeleniny (zdroje polysacharidů a vlákniny), luštěnin a bílého masa (zdroje bílkovin). Pijte dostatečné množství vody nebo čaje (6-8 sklenic).

Sponzorováno

4. Nemějte pokušení v domě

Toto pravidlo se, pokud nebydlíte sami, hůře dodržuje, ale funguje. Představte si, že máte neodolatelnou chuť na čokoládu, ale žádnou doma nemáte. Sice zpočátku trpíte, ale po čase touha ochabne a vy můžete zkonzumovat místo toho pár bobulí ovoce nebo trošku oříšků. Takže doma nemějte nic sladkého, nezdravého. Kupujte si jen ovoce, kvalitní čokoláda je povolena, ale jen kousek.

5. Nemějte pokušení v domě

Postupné snižování dávek se opravdu vyplatí. Jestli budete mít příště chuť na sladké, sáhněte raději po hodnotnějším cukru, který vás zasytí na delší dobu. Sladkosti jsou totiž jednoduché sacharidy, ve střevě se rychle tráví a vstřebávají, takže se hned projeví vzestup hladiny cukru v krvi. Když se nahradí složenými sacharidy, které najdete v luštěninách, ovoci a zelenině, rozkládání jim trvá déle. To vede ke zmírnění výkyvů této hladiny. Je třeba si dát pozor i na skrytý cukr. Ten najdete v alkoholu a různých nealkoholických nápojích.

TIP: Přečtěte si 11 zajímavostí o cukru

6. Jděte na akce s někým, kdo vám připomene vaši závislost

Na večírcích nebo různých společenských akcích bývají na stolech alespoň drobné chuťovky, ať už slané nebo sladké, kterým se těžko odolává. A při komunikaci s přáteli si ani nemusíme uvědomit, že saháme po koláčích. Dopředu můžete partnera požádat, aby vás upozornil vždy, když se nebudete umět překonat. Výhodné je také nosit s sebou uzavíratelný pytlík s oříšky.

7. Závislý člověk není nikdy vyléčen

Zkoušeli jste už někdy držet dietu, nebo přestat kouřit? Při obou je třeba v určitém směru omezovat a vyhýbat se lákadlům. Co se stane, když jim člověk podlehne, přestože se „drží“ dejme tomu už půl roku? Obvykle se vrátí k závislosti. Jak půl roku abstinující kuřák po jedné cigaretě. Jedna vede k druhé, k třetí, atd. Pokud se chceme zbavit závislosti, třeba mít silnou vůli a nezkoušet ani tu „jednu cigaretu“, respektive ani kousek rafinovaného cukru.

TIP: Nahraďte cukr rapadurou

8. Přípravky proti chuti na sladké

Existují i potravinové doplňky, které potlačují touhu po cukru a snižují abstinenční příznaky:

  • B complex podporuje nervový systém a působí proti stresu
  • Vitamín C tlumí touhu po cukru a sladkostech
  • Chrom pomáhá inzulínu účinněji odstraňovat cukr z krve a vyživovat buňky
  • DLPA – aminokyselina DL- fenylalanin snižuje chuť na sladké a působí proti depresi

Přečtěte si také článek o tom, jak se zbavit závislosti na sladkém.

VIDEO: Jak na závislost na cukru?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva