Sponzorováno

Rapadura (Panela) a zdraví – jaké má tento cukr zdravotní benefity? 4.81/5 (16)

Rapadura - pro zdravější slazení.

Rapadura – pro zdravější slazení.

Rapadura je nerafinovaný třtinový cukr, který si zachovává přírodní karamelovou chuť cukru. Má jemně zrnitou strukturu a může být použita místo bílého cukru. Nicméně, na rozdíl od bílého cukru, má spíše zrnitou strukturu než krystalizovanou, protože není tak silně zpracováván. Rapadurový je v některých živinách mírně bohatší než bílý cukr, ačkoli by měl být stále konzumován s mírou a s rozumem (to obecně platí u všech sladidel).

„Rapadura“ může být také nazývána Panela, Raspadura, Chancaca nebo Piloncillo, v závislosti na tom, kde je vyrobena. Rapadura je potravinový výrobek, který se může lišit podle odrůdy cukrové třtiny, typu půdy a počasí, ve kterém třtina vyrůstá. To je důvod, proč jedna dávka Rapadury může být tmavší nebo světlejší než jiná dávka. Vzhledem k tomu, že Rapadura není oddělena od melasy a není vystavena ohřátí při vysokých teplotách (je dehydratována při nízké teplotě), vitamíny a minerály jsou v ní na 100% zachovány.

Rapadura a zdravotní benefity

Jaké má tento nerafinovaný třtinový cukr zdravotní účinky a benefity?

1. Vysoký obsah vitaminů a minerálů

Rapadurový cukr méně zpracován než jiné cukry, včetně těch, které obsahují více melasy. Melasa je to, co dává hnědou tmavou barvu cukrům, včetně rapadury. Rapadura cukr je vyšší než jiné cukry v několika důležitých minerálech, včetně draslíku, hořčíku, vápníku a fosforu. Dále obsahuje také vitamín A, vitamíny B-1, B-2, B-6 a niacin. Tato množství jsou však opravdu relativně malá, takže 1 porce lžičky rapadurového cukru určitě není bohatým zdrojem nejdůležitějších vitaminů a minerálů.

2. Rapadura obsahuje skutečně hodně železa

Rapadura je bohatá na železo. 1 lžička rapadury obsahuje 11 procent doporučené denní dávky železa (pokud počítáme stravu o 2 000 kaloriích za den). Pro srovnání, klasický bílý granulovaný cukr nemá vůbec žádné železo v 1 čajové lžičce. Železo je považováno za základní minerál, protože vaše tělo ho používá k výrobě myoglobinu a hemoglobinu, dvou proteinů, které přenášejí kyslík v celém těle. K tvorbě červených krvinek je také zapotřebí hemoglobin. Doporučená dávka železa je 8 miligramů pro všechny muže a pro ženy starší 50 let a 18 miligramů pro ženy, které mají 50 let nebo méně.

Sponzorováno

3. Kvalitní rapadura je vždy bez chemie

Neobsahuje žádné chemické látky ani činidla zabraňující tvorbě pěny.

4. Kvalitní živina, má dobré nutriční vlastnosti

Rapadura je lisovaná a přirozeně vysušená při nízkých teplotách, které umožňují cukru udržovat všechny dobré nutriční vlastnosti.

5. Super náhrada za klasický bílý cukr

Rapadura může být použita místo bílého, syrového nebo hnědého cukru v každém receptu.

Sledujte příjem cukru i u rapadury

Bez ohledu na bohatší výživový obsah by měl být rapadurový cukr stále konzumován velmi obezřetně a omezeně, protože stále jde o přidaný cukr. Přidané cukry jsou považovány za hlavní přínosy vysoké tělesné hmotnosti, obezity a mnoha dalších chorob. Doporučený horní příjem přidaných cukrů – včetně „přirozených“ cukrů, jako je rapadura nebo med – je 100 až 150 kalorií denně. To je zhruba 6 až 9 malých čajových lžiček přidaného cukru denně (to zahrnuje i cukr přidaný do komerčně připravených potravin). Zde se podívejte, co cukr způsobuje.

Rapadura sirup – známý jako Maleo

Maleo sirup je vyroben kombinací filtrované vody a Rapadura cukru. Ohřívá se při velmi nízké teplotě, aby nedošlo k zničení jakýchkoliv živin. Zkuste použít tento sirup při pečení či v dezertech.
Tento sirup se dá udělat samozřejmě i doma. Použijte 2 šálky cukru Rapadura na 1 šálek vody – rozpusťte v hrnci na nízké teplotě po dobu 5 minut při teplotě 50 °C. Nalijte do skleněné nádoby a uložte do chladničky.

Jak používat Rapadura cukr

Sponzorováno

Rapadura cukr můžete použít 1:1, tak jako by to byl klasický cukr. Má skvělou chuť a může být použita do kávy, čaje, do koláčů nebo na cokoli jiného. Rozpustí se přesně stejným způsobem jako cukr.

A co si dále o sladidlech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva