Datlový sirup a zdraví – jaké má účinky? A jak si ho udělat doma? 4.65/5 (43)

Sponzorováno

Zkuste cukr vyměnit za datlový sirup.

Zkuste cukr vyměnit za datlový sirup.

Datlový sirup si získal na popularitě jako alternativní sladidlo, které může být použito hodně stejným způsobem jako javorový sirup nebo med. Dá se použít v různých dezertech, při pečení a i na palačinky. Dokonce je skvělý i k oslazení kafe. Opravdu, zkuste ho místo cukru. V tomto článku se podíváme na zoubek nutriční hodnotě datlového sirupu, abychom lépe zhodnotili, zda je datlový sirup zdravou náhražkou cukru nebo jen další cukrovou bombu plnou prázdných kalorií.

Nutriční (výživové) informace o datlovém sirupu

Celé datle jsou dobrým zdrojem vlákniny a minerálů, jako je draslík, hořčík, selen či měď, a obsahují také některé vitamíny skupiny B. Komerčně vyráběný datlový sirup se obvykle vyrábí extrakcí té husté, lepivé šťávy z vařených datlí. To znamená, že mnoho minerálů a vitamínů je díky tomu ztraceno. Smiřte se s tím, že když jsou datle uvařeny a sirup je z nich extrahován, mnoho dobrých látek to nepřežije.

Ale dobrou zprávou je, že i komerčně vyráběný datlový sirup stále obsahuje více minerálů, zejména draslíku a vápníku, než mnoho jiných sladidel. Studie zveřejněná v časopise Journal of Food Science zjistila, že testovaný datlový sirup obsahuje 217 miligramů draslíku a 38 miligramů vápníku na 100 gramů. Date Lady, americká společnost, která prodává svůj vlastní datlový sirup, hlásí ještě vyšší hodnoty. Co to znamená? Že 217 miligramů draslíku je 6% jeho doporučené denní dávky (DDDD) a 38 miligramů vápníku se rovná 4 procentům DDD tohoto minerálu.

Kalorie v datlovém sirupu

Datlový sirup má méně kalorií, než klasický cukr. Proto je považován za zdravější alternativu.

Množství kalorií v datlovém sirupu se pohybuje v rozmezí od 250 kalorií po 320 kalorií v závislosti na značce. To znamená, že datlový sirup je vysokokalorické sladidlo, a proto byste ho měli používat s rozumem. Nevýhodou je, že pokud používáte datlový sirup pouze v malých množstvích, váš příjem živin, jako je draslík, železo a vápník z datlového sirupu, bude velmi nízký.

Takže, jaké je řešení? Pokud se vám líbí myšlenka používání přírodních cukrů ke oslazení, proč nepoužívat datlový sirup. Je to moc dobrá alternativa k cukru. Dokonce si můžete udělat svůj datlový sirup doma. Zpracujete koupené datle v kuchyňském robotu, přidáním vody dostanete hladkou, hustou pastou. Pokud chcete sladidlo s konzistencí podobné sirupu, jednoduše přidejte více vody.

Ačkoli datlový sirup je považován za přírodní alternativu cukru, je to stále v podstatě sladidlo a jako takový má stejné účinky na tělo jako stolní cukr, takže by měl být konzumován v malých množstvích a s rozumem.

Pokud se rozhodnete pro koupi datlového sirupu, pečlivě si vždy prohlédněte informace o složení na obalu. Některé komerčně vyráběné datlové sirupy obsahují zahušťovadla, jako je například ovesná mouka.

Antibakteriální vlastnosti datlového sirupu

Existuje malý výzkum, který naznačuje, že datlový sirup může mít antibakteriální vlastnosti, za což může přítomnost fenolických sloučenin, ale je zapotřebí více výzkumu.

Nový výzkum ale opravdu naznačuje, že datlový sirup může být víc než chutné sladidlo – může skutečně obsahovat chemické sloučeniny, které pomáhají odvrátit řadu bakteriálních infekcí, včetně těch způsobených Staphylococcus aureus a Escherichia coli.

Jedna studentka z Cardiff Metropolitan University ve Velké Británii se rozhodla otestovat vliv datlového sirupu vyráběného v Basře v jižním Iráku na kolonie bakterií rostoucích v Petriho miskách. Zjistila, že kvalitní datlový sirup obsahuje řadu fenolických sloučenin, které přirozeně vznikají, když ovoce dozrává. Tyto sloučeniny, které se vyskytují i u jiných druhů ovoce, například hroznů používaných pro výrobu vín, mohou ovlivnit chuť, barvu a strukturu sirupu a jsou známy pro svůj antioxidační potenciál. A nyní se předpokládá, že mají také jistou antibakteriální aktivitu.

Sponzorováno

Když byl sirup smíchán s řadou choroboplodných bakterií – včetně bakterií Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus spp. a Pseudomonas aeruginosa – zabránil jejich růstu za zhruba šest hodin. To je třeba na úrovni manukového medu, který je známý pro své antibakteriální vlastnosti a hojení ran.

Jak si doma udělat datlový sirup?

Je to vážně jednoduché. A je to zdravé. Zatímco klasický kupovaný datlový sirup se vaří a obsahuje méně vitamínů a minerálů, doma udělaný datlový sirup obsahuje vitamínů a minerálů tolik, co samotné datle. A to je super ne? Doma ho vařit nemusíte, tudíž zanecháte všechny dobré a zdravé látky hezky pěkně v sirupu.

Na datlový sirup si připravte:

 • Několik větších datlí (asi 15 dkg)
 • 1 šálek horké vody
 • 1/2 čajové lžičky skořice

A jak na přípravu?

 1. Dejte datle do misky a zalijte horkou vodou. Nechte namočit alespoň 30 minut, dokud nebudou měkké.
 2. Pak dejte datle do silného mixéru a promixujte. Pomalu přidávejte vodu, dokud nedosáhnete požadované konzistence (používáme asi 1/2 šálku vody). Čím hustší chcete datlový sirup, tím méně vody byste měli přidat, a naopak.
 3. Skladujte ve skleněné nádobě a uchovávejte v chladničce.

TIP: Pokud chcete prodloužit trvanlivost datlového sirupu, přidejte do něj citronovou šťávu. Ale je lepší ho vyrábět po menších dávkách.

Jak datlový sirup používat?

Na cokoliv, co chcete osladit. Do smoothies, do dezertů, chia pudinku, do kafe, na ovesné vločky s banánem či jahodami.

Připomeneme TOP 10 přínosů datlí pro zdraví

 1. Datle neobsahují cholesterol a mají velmi nízký obsah tuku. Jsou sou bohaté na vitamíny a minerály.
 2. Jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a jsou bohaté na vitamíny B1, B2, B3 a B5 spolu s vitamíny A1 a C.
 3. Datle pomáhají zlepšovat trávicí systém, protože obsahuje rozpustnou a nerozpustnou vlákninu a různé druhy aminokyselin.
 4. Datle jsou skvělé energetické boostery, protože obsahují přírodní cukry, jako je glukóza, sacharóza a fruktóza. Chcete-li z nich získat více výhod, zkuste přidat datle do mléka a udělat z něj velmi výživný nápoj. Datle mají hodně málo kalorií.
 5. Datle jsou bohaté na draslík a redukují sodík. To pomáhá regulovat zdravý nervový systém. Výzkumy ukázaly, že příjem draslíku do určité míry může snížit riziko mrtvice. Datle také pomáhají při snižování LDL cholesterolu.
 6. Datle mají vysoký obsah železa a jsou velmi užitečné při léčbě anémie. Pacienti mohou jíst mnoho datlí. Datle mají také fluor, který zpomaluje proces tvorby zubního kazu.
 7. Pomáhají lidem trpícím zácpou. Namočte data přes noc a dejte si je spolu s vodou, to je na zácpu fakt super.
 8. Pomáhá zvýšit sexuální výdrž. Namočte jednu noc do kozího mléka. Ráno rozmixujte datle v mléce a přidejte med a kardamomový prášek a pijte.
 9. Datle jsou vynikající při intoxikaci alkoholem.
 10. Pomáhají při rakovině břicha. Nejlepší věc je, že nemají žádný vedlejší účinek na tělo a jsou naprosto přirozené a fungují často lépe než léky. Pomáhají také při zlepšování zraku a pomáhá při léčbě noční slepoty.

Sponzorováno

Tak co? Uděláte si datlový sirup doma? Přesvědčili jsme vás o síle datlového sirupu a datlí?

Co si ještě přečíst o sirupech?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva