Sponzorováno

Jak na detoxikaci od cukru? Zkuste tento postup 4.74/5 (31)

Jak tělo detoxikovat od cukru? Máme pro vás pár rad.

Jak tělo detoxikovat od cukru? Máme pro vás pár rad.

Spotřeba cukru je dnes bezesporu obrovským zdravotním problémem. Dokonce už i trochu cukru může mít negativní účinky na tělo. To si mnoho z nás uvědomuje. Ale přerušení příjmu cukru může být hodně těžké. Proč?

 • Cukr je návykový. Jednoduše na něj máme chuť.
 • Cukr je dnes všude. V mnoha potravinách, ve kterých byste ho ani nečekali.

Proto na mysl mnoha lidí přichází detoxikace těla od cukru. A my se v tomto článku podíváme na to, jak toho docílit.

Škodlivé účinky (zpracovaného) cukru

Často možná slyšíte argument, že cukr je v pořádku a že bychom ho neměli z jídelníčku odstranit. Trošku se nad tím zamysleme. Odstranění nějakého makronutrientu jako proteinu (bílkovin), sacharidů nebo tuku by bylo neuvěřitelně nezdravé. Ale cukr není makronutrient. Není to skupina potravin. Cukr je přítomen v mnoha potravinách (jako je ovoce), ale samotný cukr je jen jednoduchý uhlohydrát.

Cukr poskytuje rychle strávené, prázdné kalorie, ale nenabízí žádné živiny. Ve skutečnosti, cukr „tahá“ minerály (jako vápník a hořčík) z těla. Takže cukr je v některých ohledech spíše jakousi antiživinou.

Zpracovaný cukr způsobuje tyto účinky na tělo:

 • namáhá játra (nadměrný příjem fruktózy může způsobit, že játra vytvářejí spoustu tuku, z nichž některý je uložen právě v játrech)
 • zvyšuje špatný cholesterol a hladinu triglyceridů
 • může přispět k rezistenci na leptin, což může způsobit mnoho dalších problémů, jako jsou problémy se spánkem a zvýšení hmotnosti
 • vytváří závislost na cukru přímo v mozku

Kromě toho vás cukr nenasytí a místo toho vás povzbudí, abyste jedli více (často kvůli klesnutí krevního cukru).

Jsou přírodní cukry v pořádku?

Cukry, které pocházejí z potravin, jako je ovoce a zelenina, mají minerály, stejně jako vlákninu, vitamíny a enzymy, které tělu pomáhají vyrovnávat se s cukrem. Jsou ideálními zdroji cukru. Přírodní sladidla, jako je javorový sirup nebo kokosový cukr, jsou lepšími alternativami než rafinovaný cukr, ale přesto mohou způsobit některé problémy spojené s rafinovaným cukrem (zvláště když jsou konzumovány ve velkém množství).

Problémem je ale hlavně zpracovaný cukr. Ten opravdu nechcete konzumovat. Takže získávání cukrů z lepších zdrojů je vždy dobrým prvním krokem k poražení závislosti na cukru. Jinými slovy, v ideálním případě bychom jedli nula gramů zpracovaného cukru a pouze občas přírodní cukry (jako je právě javorový sirup).

U většiny lidí je v pořádku, když jí cukr z ovoce, ale někteří lidé musí být opatrní i v tomto případě.

Co je to cukrová detoxikace?

Existuje mnoho cukrových detoxikačních diet, které můžete vyzkoušet. Všechny jsou v podstatě stejné, protože odstraňují cukr z jídelníčku. Problémem je, že některé se nezaměřují na kvalitní rostlinnou stravu, což je obrovská chyba. Kvalitní a přirozená strava je nejlepší způsob, jak udržovat tělo dlouhodobě zdravé.

Kolik cukru je až příliš mnoho?

Odpověď zní: Záleží na tom, koho se ptáte.

V roce 2002 Světová zdravotnická organizace vydala doporučení pro evropské země ohledně příjmu cukru. Některé země říkají, že asi 10% kalorií může pocházet z cukru. Jiné země se pohybovaly od 15 gramů denně až do 90 nebo 100 gramů.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby lidé jedli nejvýše 25 gramů cukru denně.

Navíc, pokud máte nějaké autoimunitní onemocnění, tak někteří odborníci doporučují omezit fruktózu na 10 až 20 gramů denně (což zahrnuje i ovoce).

Je zřejmé, že všechna tato doporučení jsou různá a ne vždy stanoví, zda by tyto limity měly obsahovat cukr z ovoce. Většina z nich však spadá do oblasti 20-50 gramů denně a to je super jako dobrý výchozí bod. Individuální tělesná chemie každého člověka je odlišná, takže každý z nás bude mít trochu jiný horní limit pro příjem cukru. Záleží jak moc se hýbete, jak moc jste aktivní a podobně. Může to být otázka pokusů a omylů při hledání nejlepšího množství příjmu cukru pro vaše tělo.

Jak na to jít rychle?

Vzhledem k tomu, že cukr může být hodně návykový, úplné odstranění cukru je někdy jediný způsob, jak začít. Někteří z nás jednoduše neznají umírněnost.

Zde je několik tipů:

 • Odstraňte veškerý cukr a nezdravá sladidla či cukrovinky z vašeho domova.
 • Také odstraňte umělá sladidla. Některé výzkumy říkají, že umělá sladidla mohou způsobit problémy podobné těm, které způsobuje cukr, jako je třeba porucha regulace cukru v krvi.
 • Mějte v lednici vždy ovoce s nízkým obsahem cukru (třeba lesní plody – maliny, borůvky, ostružiny, jahody – jsou obzvláště dobré, naopak moc dobré nejsou hrozny a ananas).
 • Snažte se uchovávat zdravé cukry ze všech zdrojů (včetně ovoce) jen v nezbytném množství.

Pamatujte, že to nemusí být navždy. Úkolem detoxikace od cukru je zlomit špatný návyk (ano, závislost) a nechat tělo se léčit. Jakmile je tělo v rovnováze, můžete v budoucnu lépe zvládnout malé množství přírodních cukrů (jako syrový med).

Jak na to jít pomalu?

Pokud máte pocit, že rychlá metoda nebude pro vás to pravé, existuje i další možnost. Je to pomalejší přechod, který vypadá nějak takto:

 • Vyměňte veškerý rafinovaný cukr za přírodní (surový med, javorový sirup, kokosový cukr, stévie, ovoce).
 • Vyměňte všechny zpracované potraviny, které jíte (kontrolujte také koření!) za čerstvé potraviny.
 • Zkontrolujte složení potravin, zda obsahují přidané cukry. Kde jich je mnoho, tak tyto potraviny vyhoďte.

Tento přístup u některých lidí moc pěkně funguje, protože rafinovaný cukr je problematičtější než přírodní cukry. Rafinovaný cukr se rozkládá velmi rychle, zatímco přírodní cukry obsahují minerály a jiné sloučeniny, které usnadňují trávení a podobně. Nicméně chceme upozornit na to, že byte neměli používat tento pomalejší přístup jako berle nebo ospravedlnění, že budete i nadále jíst příliš mnoho cukru. Používejte jej jako nástroj pro lepší zdraví!

Jak přežít cukrový detox?

Detoxikace od cukru je skvělý způsob, jak jíst zdravější stravu. Jen pár týdnů na tomto detoxu vám pomůže obnovit hormony a zlepší funkci neurotransmiterů. A věřte, že zdravotních benefitů je o mnoho více.

Ale je to těžké. Může to být hodně těžké. Ale dá se to zvládnout. Zde je několik tipů, jak detoxikaci cukru přežít:

Vypořádejte se s chutěmi na sladké

Chuť na něco sladkého je asi tou nejtěžší částí cukrové detoxikace. Tělo trpí legitimním „absťákem“. Některé zdroje dokonce uvádění, že cukr je více návykový než kokain. Právě jedna studie z roku 2007 o krysách zjistila, že cukr je mnohem více návykový než kokain! Výzkumníci podávali kokain krysám, dokud se nestaly závislými, a poté dali krysám možnost volby mezi kokainem a cukrem. Devadesát čtyři procent z nich se rozhodlo přejít na cukr!

Pochopení toho, že chutě jsou jen symptomem odvykání a za týden nebo dva jsou pryč, je zásadní. Mohou vám dokonce pomoci i některé výživové doplňky (látky):

 • L-glutamin – Nedostatek neurotransmiterů a aminokyselin může být příčinou chutí na cukr. My všichni s nedostatkem aminokyselin a nerovnováhou neurotransmiterů někdy nemůžeme překonat závislost na cukru pouze za pomocí naši vůle. Doplněk L-glutaminu může pomoci zvrátit tyto nedostatky a eliminovat naše touhy.
 • Chrom – Váš lékař může doporučit doplnění této živiny ke zlepšení regulace krevního cukru. V tomto směru je lepší se spolehnout na doporučení lékaře.
 • Vitmíny B – Vitamíny skupiny B mohou pomoci s metabolismem sacharidů (mimo jiné).

Zaměřte se na hydrataci

Žízeň často způsobuje chuť k jídlu (a chuť na něco sladkého). Důvodem je, že játra potřebují glukózu a vodu k výrobě glykogenu (ukládací forma sacharidů, které vaše tělo má v rezervě ve svalech a v játrech.). Pokud je tělo dehydratováno, hůře produkuje glykogen, takže přichází touha po cukru.

Sponzorováno

Odstraňte všechny „špatné“ potraviny

Když odstraníte cukr, ale i nadále budete jíst nezdravé tuky a další nezdravé potraviny, může to způsobit další chutě na sladké. Nejlepší způsob, jak přistoupit k detoxikaci těla od cukru, je změna zdravého životního stylu, nikoliv zavedení arbitrárního pravidla „nemůžu“ po dobu několika týdnů. Kupte si zdravou kuchařku, nebo si na internetu najděte zdravé recepty. Změňte svůj životní styl.

Jezte snídaně bohaté na živiny

V ideálním případě bychom samozřejmě jedli všechna jídla bohatá na živiny, ale snídaně je obzvláště důležitá. Snídat croissanty, bílé bagetky a rohlíky, buchty, koblihy a muffiny je častým (zlo)zvykem. Ale tyto potraviny jsou doslova nabité cukrem. Vysoce kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a zelenina na snídani poskytnou tělu to, co potřebuje k jeho správnému fungování. Pomůže vám také zůstat déle sytí.

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu je to, že musíte sníst dostatek jídla. Nezapomeňte, že snídaně je první jídlo, které jíte za více než 8 hodin, takže se snažte, aby to bylo kvalitní a bylo ho dost (rozumně). Kávu i dejte až po snídani, nikoliv před ní.

Plánujte

Plánování každé porce jídla během detoxikace od cukru by bylo nejlepší, ale víme, že to není vždy možné. Dobrým tipem je balení si jídla doma – pak na 100% víte, co jídlo obsahuje. Pokud jdete na oběd, podívejte se předem co kde vaří (restaurace mají na internetu denní meníčka) a podle toho se rozhodněte, kam se na oběd vydáte. Dále pokud jste třeba pozváni na párty, o které víte, že tam budou sladké lahůdky, nezapomeňte jíst dopředu, abyste neměli hlad. Buďte připraveni zdvořile odmítnout (a buďte silní!).

Prostě své jídlo plánujte.

Dbejte na kvalitní spánek

Spánek je důležitější než jídelníček nebo cvičení! To velmi důležitý pro naše zdraví. Spánek je doba, kdy tělo přestavuje, regeneruje, obnovuje. Nedostatek kvalitního spánku může mít za následek vyšší než normální hladinu cukru v krvi. Navíc abnormální hladina cukru v krvi může způsobit špatný spánek a cyklus pokračuje.

Co může pomoci:

 • Hořčík – mnoho lidí má nedostatek hořčíku a tento nedostatek může mít velký vliv na kvalitu spánku. Někteří lidé zjistí, že užívání hořčíku asi 30 minut před spaním může opravdu zlepšit jejich spánek. Zkuste použít hořčíkový olej a aplikovat ho nohy před spaním.
 • Želatina – Domácí vývar z kostí je skvělá volba, ale práškový kolagen nebo želatina mohou být přidávány i jako doplněk do jiných potravin nebo nápojů.
 • Byliny pro spánek – Zkuste různé bylinky pro lepší spánek.

Snižte záněty v těle

Zánět v těle je obecně znám jako běžný faktor, který přispívá k mnoha chorobám, včetně metabolického syndromu, demence, onemocnění srdce a plic a rakoviny. Zánět může také přispět k problémům s cukrem v krvi a k cukrovce.

Potraviny, na které jsme citliví, také mohou způsobit problémy s cukrem v krvi. Mezi nejčastější takové potraviny patří mléko a lepek. Důvodem je to jednoduché: zánět je způsob, jak se tělo chrání před domnělými cizími útočníky. Když jíme něco, na co jsme citliví, tělo to vidí jako nepřítele a vytváří zánět, aby se s tím nějak popasovalo. Tento zánět pak způsobuje problémy s krevním cukrem.

Způsoby snížení zánětu:

 • Zbavte se závislosti na cukru (to nyní děláte!)
 • Snižte příjem dalších potenciálně zánětlivých potravin, jako jsou rostlinné oleje a zrna (nejlépe na nulu)
 • Zkuste eliminační dietu – zjistěte, zda jste citliví na určité potraviny (jako je mléko a lepek) a pak je vyřaďte
 • Také zvyšte konzumaci protizánětlivých potravin, jako jsou kvalitní mastné ryby a zelené potraviny, které bojují proti zánětu a zlepšují celkové zdraví.

Zkušenost čtenářky – jak jsem procházela cukrovým detoxem

Sepíši zde několik fází, kterými jsem si musela v průběhu cukrového detoxu projít. Procházela jsem tímto detoxem se svým přítelem.

1. Cítila jsem se jako smrtka a jako by mi chybělo palivo

Po překvapivě snadném prvním dni jsme byli oba překvapeni, jak špatně jsme se cítili příštích pět dní. Káva byla stále povolena, takže jsme nebyli úplně mrtví. Ale protože jsem už nemohla žádné sladké, moje tělo chtělo zdroj paliva, který by mohlo rychle spálit. Já tělu ale dávala mrkev a mandlové máslo. Byli to prostě malé bolesti hlavy, únava. Přítel byl však velice nadšený tím, že ztratil pivní břicho.

2. Tiché posuzování ostatních se stalo naší oblíbenou zábavou

Chceš jíst v mojí přítomnosti koblihu? Doufám, že se ti bude líbit chuť cukru! To (nebo obvykle něco trochu zlověstnějšího) je v podstatě to, co se dělo v mé hlavě, když jsem viděla, že někdo jí něco, co jsem nemohla mít. Přítel a já jsme se také často přistihli, jak si mumláme o tom, jak všichni dostanou cukrovku.

3. Stali jsme se posedlý sladkými bramborami a dalšími zdravými sacharidy

Jakmile jsme objevili zázrak, kterým pro nás jsou sladké brambory, věci se začaly rychle zlepšovat. Myslím, že vždycky jsem milovala sladké brambory, ale nevyužila jsem jejich plný potenciál. Jejich jemně sladká chuť a vyšší obsah karbohydrátů (ve srovnání se všemi ostatními, které jsme jedli) z nich dělalo naši denní potravu.

4. Snědli jsem všechny kešu ořechy. Skoro jsme se rozešli

Nálady byly různé. Děsné. Skvělé. Smrtící. Nepřeháním, když vám řeknu, že jsme zažili novou úroveň. Během několika prvních dnů to bylo docela podobné, jako bychom se dostávali z drog – to dává smysl, protože se ukázalo, že cukr aktivuje stejné oblasti mozku jako tvrdé drogy kokain a heroin. Takže když jsem snědla skoro všechny naše oblíbené kešu, přítel mi řekl, jak zklamaný tím byl. Na to jsem odpověděla: „Koupila jsem si ty zatracené kešu sama!“. On odpověděl: „No, tento měsíc jsem koupil zatracené krmivo pro psy!“. A tak dále, a tak dále. Pamatujte si, že udržení zdravého vztahu je důležitější než vaše oblíbená svačina – i když vám mohu slíbit, že nebudete mít takový pocit, v tom daném okamžiku.

Vždy si připravte zdravé občerstvení. Je to důležité.

5. Nakonec jsme se cítili zatraceně skvěle

Takže si pravděpodobně myslíte, že tato celá zkušenost byla docela nešťastná. Pravdou je, že po celém týdnu únavy a změn nálady jsme se oba začali cítit fantasticky. Zjistili jsme, že nutkání na balené nezdravé potraviny a sladkosti byla snížena na polovinu. Cítila jsem se také mnohem méně úzkostlivě. Přítel se také cítil docela dobře a nakonec shodil hned 3 kila (zatracení muži a jejich rychlý metabolismus).

Moje fixace na to, co jsem mohla a nemohla jíst, také začala mizet. Pravdou je, že tento způsob stravování nemusí být omezující – nutí vás být mnohem kreativnější při vaší stravě (špenátová pizza je super). Odhaluje to téměř nekonečný chuťový potenciál zdravých celých potravin.

A co vy? Jak s cukrem v těle bojujete vy? Budeme rádi za vaše rady a komentáře.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Cukr, sladký zabiják – znepokojivý dokument

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak na detoxikaci od cukru? Zkuste tento postup”

  1. Pavla napsal:

   Díky za článek a zajímavé informace.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva