Sponzorováno

Sladidlo Erythritol (E968) – jeho účinky a vliv na zdraví 4.79/5 (67)

Erytritol patří do třídy sloučenin nazývaných cukerné alkoholy.

Erytritol patří do třídy sloučenin nazývaných cukerné alkoholy.

Nízkokalorické sladidlo erythritol se může zdát jako až příliš dobré. Je to přirozené sladidlo, nezpůsobuje nežádoucí účinky a chuť má téměř přesnou jako cukr – navíc bez kalorií. Může to být pravda?

V podstatě má všechny pozitivní vlastnosti klasického cukru, aniž by mělo nějaká negativa. Některá média však zpochybňují jeho výhody. Jak je to tedy doopravdy? Pojďme se erythritolu trošku podívat na zoubek. Tento článek založený na faktech a důkazech, hodnotí přínosy a možné vedlejší účinky erythritolu. Pojďme tedy na to.

Co je to vlastně Erythritol?

Erytritol patří do třídy sloučenin nazývaných cukerné alkoholy. Mnoho různých takových cukerných alkoholů s oblibou používají výrobci potravin. Mezi další cukerné alkoholy patří třeba xylitol, sorbitol a maltitol.

Většina z nich se objevuje jako nízkokalorické sladidlo v různých produktech bez cukru nebo s nízkým obsahem cukru. Většina cukerných alkoholů se také nachází v malém množství v přírodě, zejména v ovoci a zelenině. Způsob, jakým jsou tyto molekuly strukturovány, jim dává možnost stimulovat receptory sladké chuti na jazyku.

Erythritol se ale jeví jako zcela odlišný od ostatních cukerných alkoholů. Proč?

Obsahuje mnohem méně kalorií:

  • Klasický cukr: 4 kalorie na gram
  • Xylitol: 2,4 kalorií na gram
  • Erythritol: 0,24 kalorií na gram

S pouhými 6% kalorií cukru stále dosahuje 70% jeho sladkosti.

Ve výrobě erythritol vzniká, když druh kvasinek fermentuje glukózu z kukuřičného nebo pšeničného škrobu.

Je erythritol bezpečný?

Celkově se dá říct, že erythritol je velmi bezpečný. Většina studií toxicity a jeho účinků na metabolismus byla provedena u zvířat. Přes dlouhodobé podávání vysokého množství erythritolu nebyly zjištěny žádné závažné vedlejší účinky (to říká tato studie).

Existuje však jedna hlavní výtka pro většinu cukerných alkoholů – mohou způsobit zažívací potíže. Vzhledem k jejich jedinečné chemické struktuře, je vaše tělo nemůže trávit, projdou beze změny přes většinu trávicího systému, dokud se nedostanou do tlustého střeva. V tlustém střevě jsou fermentovány rezidentními bakteriemi, které produkují plyn jako vedlejší produkt. V důsledku toho může jíst velké množství cukrových alkoholů způsobit nadýmání a zažívací potíže. Ve skutečnosti patří do kategorie známé jako FODMAP.

A co je to FODMAP? FODMAP stojí za anglickým Fermentable, Oligo-, Di-, Mono-saccharides and Polyols, tedy fermentující (kvasící) oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly.

Sponzorováno

Nicméně, jak jsme již ve článku naznačili, erythritol je odlišný od ostatních cukerných alkoholů. Erythritol (lépe řečeno jeho většina) se vstřebává do krevního oběhu předtím, než dosáhne tlustého střeva (to říká tato studie). Pak cirkuluje v chvíli krvi, dokud se nakonec nevyloučí v nezměněné formě močí. Asi 90% erythritolu se z těla dostane tímto způsobem.

Přestože erythritol nemá žádné závažné nežádoucí účinky, pokud ho jíte ve velkém množství, může způsobit poruchy zažívacího traktu, jak je vysvětleno v následující kapitole.

Erytritol a jeho vedlejší účinky

Asi 90% zkonzumovaného erytritolu, se vstřebává do krevního oběhu. Zbylých 10% cestuje nedotčeno do střeva. Na rozdíl od většiny cukerných alkoholů se zdá, že je rezistentní vůči fermentaci bakterií tlustého střeva.

Studie, které ho zkoušeli dávkovat až do množství 0,45 gramu na kilogram tělesné hmotnosti ukazují, že je velmi dobře snášen (odkaz na studii). Nicméně jedna studie ukázala, že více než 50 gramů erythritolu v jedné dávce zvyšuje pravděpodobnost nevolnosti a žaludeční problémy.

Pokud nebudete jíst obrovské množství, je nepravděpodobné, že způsobí žaludeční problémy. Citlivost na erythritol se však může individuálně lišit u každého z nás. Na to pamatujte.

Nezvyšuje hladinu krevního cukru

Lidé nemají enzymy potřebné k rozpadu erythritolu. Je absorbován do krevního řečiště a vylučován v nezměněné formě v moči.

Pokud je zdravým lidem podáván erythritol, nedochází ke změně hladiny cukru v krvi nebo inzulínu. Také nemá žádný vliv na cholesterol, triglyceridy nebo jiné biomarkery (důkaz zde).

Pro ty, kteří mají nadváhu, cukrovku nebo jiné problémy související s metabolickým syndromem, se erythritol jeví jako vynikající alternativa k cukru.

Může také snížit riziko onemocnění srdce

Studie na diabetických krysách ukazují, že působí jako antioxidant, což pravděpodobně snižuje poškození krevních cév způsobené vysokými hladinami cukru v krvi (odkaz zde).

Další studie u 24 dospělých pacientů s diabetem typu 2 zjistila, že užívání 36 gramů erythritolu denně po dobu jednoho měsíce zlepšilo funkci jejich krevních cév a potenciálně snížilo riziko srdečních onemocnění (studie zde).

Erythritol však není úplně bez problémů. Jedna studie spojila vysokou hladinu erythritolu v krvi s přírůstkem tuků u mladých dospělých.

Je zapotřebí dalších studií, než bude možno podat jakékoliv tvrzení o významu těchto nálezů v oblasti zdraví.

Sečteno a podtrženo

Celkově se zdá, že erythritol je vynikající sladidlo.

  • Neobsahuje téměř žádné kalorie.
  • Dosahuje cca 70% sladkosti cukru.
  • Nezvyšuje hladinu cukru v krvi nebo hladinu inzulínu.

Studie u člověka ukazují velmi málo vedlejších účinků. Studie, ve kterých je zvířatům po dlouhou dobu podáváno docela masivní množství, nevykazují žádné nežádoucí účinky.

Sponzorováno

Lidé si mohou užít zdravé sladké potraviny, mohou sladit své jídlo stévií nebo medem. Avšak med obsahuje kalorie a fruktózu a mnoho lidí nedokáže ocenit chuťový nádech stévie. Pak se zá, že erythritol nabízí to nejlepší z obou světů.

Co si dále o sladidlech přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Sladidlo Erythritol (E968) – jeho účinky a vliv na zdraví”

    1. Jaroslav napsal:

      Jedna studie spojila vysokou hladinu erythritolu v krvi s přírůstkem tuků u mladých dospělých.
      Tato věta z článku mě připoměla úvahu o psychologickém vlivu náhradních sladidel. Zvláště u mládeže, která je nastavena na častý příjem cukrů. Glukoza je nezbytná pro mozek a pokud je tělo nastaveno na častý příjem glukozy ze stravy, jsou vnitřní zdroje inaktivní. Když organizmus vyžadující cukr ošidíme náhradou, vyžaduje další potravu a tím vznikne přejídání a obezita. Lepší cesta je postupně odvykat sladké a játra dokáží glukozu vyrobit.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva