Sponzorováno

Bylinky v jídle prospějí vašemu zdraví. Jaké zvolit? 4.82/5 (11)

Bylinky jsou skvělý doplněk do jídla.

Bylinky jsou skvělý doplněk do jídla.

Chcete prospět vašemu zdraví? Ne vždy musíte využívat nutně jenom medikamenty od lékaře, nebo různé doplňky stravy. To pravé pro vaše tělo můžete hledat v přírodě. A to ve formě bylinek, které nejsou jenom zajímavým doplňkem jídel, jelikož se jedná také o velmi prospěšnou ingredienci. Jak vybrat ty pravé, které budou pro vaše tělo opravdu těmi, které lze označit za ty nejlepší? Podívejte se společně s námi.

Kopřiva dvoudomá

Naprosto běžná a téměř všude dostupná rostlina, kterou většina lidí zná hlavně proto, že je může lehce popálit. Tento vedlejší efekt však jednoduše odstraníte, a to tepelnou úpravou. Možností, jak dnes můžete kopřivu dvoudomou využívat, je mnoho. Můžete si z ní udělat třeba čaj. Stejně tak se hodí i do různých nádivek, a to nejenom na velikonoce. Jedná se také o dobrou přísadu do mletého masa, a to ať už se rozhodnete konzumovat sekanou, nebo například také burgery. Možností je opravdu mnoho. Jakmile kopřivu do jídla přidáte, zajistíte si přísun hned celé řady látek, jako jsou:

 • Draslík
 • Vápník
 • Železo
 • Vitamíny skupiny B

Dále nezapomínejme také na vitamín C, serotonin, beta karoten a další látky. Vše dohromady zajistí posílení imunity, pročištění organismu, stejně jako oceníte i protizánětlivé účinky, nebo zrychlení regenerace vaší pokožky, či pozitivní účinky spojené s výskytem ekzémů.

Pažitka

Pažitka je jasná samozřejmost současných kuchyní. Je jenom málo žen, které by ji ve své kuchyni nepoužívalo. Je celá řada možností, jak si ji užít. Klasikou je přidávání do polévek, nebo k bramborám. Stejně tak ale můžete ocenit i možnost přidat ji k domácímu bylinkovému máslu, nebo do tvarohů a různých dipů. I zde je variant použití více než dost. Pamatujte, že čím více pažitky budete konzumovat, tím pro vás lépe. Důvodem jsou její prospěšné účinky, související s obsahem vitaminů C a B, stejně jako související s obsahem vápníku, fosforu, síry, draslíku a také železa.

To vše zajistí, že zlikvidujete parazity ve střevech, vyčistíte své tělo, podpoříte imunitu a zároveň máte jistotu, že tímto způsobem také snížíte krevní tlak. Při použití pochopitelně pažitku nevytrhávejte i s kořeny. Jenom si odřízněte, kolik potřebujete, a takto stále dokola. Má totiž tu vlastnost, že bude neustále dorůstat a tak budete mít čerstvý zdroj pažitky po podstatnou část roku. A co v zimě? Můžete využít například její zamražené zásoby.

Pampeliška lékařská

Ano, i pampelišku řadíme do skupiny bylinek, které můžete využívat ve svém jídle. Než se podíváme na možnosti použití, nesmíme opomenout ani to, že dnes není problém vytvořit z pampelišky i tolik oblíbený med. Dále se ale hodí třeba i do salátů, stejně jako je originální přísadou do polévek. Někteří dokonce využívají tuto rostlinu na výrobu zajímavých domácích čajů. A to vše z důvodu, aby se do těla dostaly látky, jako jsou vitamíny A, B a C, nebo i betakaroten, křemík a draslík. Další důležitou látkou je také inulin, který se však nachází jenom v kořenech. Daná směs následně umožní prospět vašemu tělu v několika ohledech. Primárně musíme zmínit:

Sponzorováno

Fialka

Nejenom, že fialka opravdu krásně vypadá a příjemně vonní – podle čehož dostala i přídomek vonná. Opomíjet nesmíme také to, že se jedná o léčivou bylinu, která se v tuzemské kuchyni používá doslova odnepaměti. A to i díky její využitelnosti, jelikož vařit lze jak z kořene, tak i z květu. Možných úprav, jak se využije celá řada. Velkým hitem jsou především klasické odvary, které lze nejenom pít, ale je možné následně přikládat i na poškozenou kůži.

TIP: Bylinky se dají použít místo léků

Pokud vybočíme z oblasti kuchyňského použití, je také dobrou přísadou do domácích tělových olejů. A proč se na fialku vonnou tak zaměřit? Jelikož dokáže bojovat proti vysokému krevnímu tlaku, dokáže velmi dobře pročišťovat lidskou krev, stejně jako bychom neměli opomíjet ani účinky spojené se zklidněním jak organismu, tak například také se zklidněním popálené, nebo jinak poškozené lidské pokožky.

Sedmikráska

Další rostlina, která patří spíše do segmentu květin, kterou má mnoho žen rádo pro jejich vzhled. Pokud si ji natrháte, rozhodně s ní nemusíte jenom zdobit váš byt nebo dům, jelikož pomocí ní můžete také prospět svému zdraví. Stačí ji použít v kuchyni. A k čemu se hodí? Vzhledem ke své povaze je pochopitelné, že ze sedmikrásky použijete hlavně květy. Ideální je jejich použití v zeleninových salátech, stejně jako je můžete také přidat do těstovin. Další zajímavou možností použití jsou ale i domácí sirupy, nebo čaje. Čím více ve své kuchyni ze sedmikrásky vytvoříte, tím lépe. I zde totiž nesmíme opomíjet řadu prospěšných vlastností, které tato drobná květina má. Jelikož má močopudné účinky, tak dokáže velmi prospívat odstraňování škodlivých látek z těla. Také stimuluje vnitřní orgány, hlavně potom játra a žlučník. Dokáže i dobře čistit krev. S tou souvisí i omezení krvácivosti dásní. Pokud tímto problémem trpíte, je možné si vytvořit domácí odvar, stejně jako můžete květy sedmikrásky jenom tak žvýkat. I to je zajímavá a prospěšná forma použití.

Co dále si o bylinkách přečíst?

VIDEO: 10 květnových jedlých květů

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva