Obsah článku
Ať už kupujete cokoliv, je vhodné dívat se na složení a podle toho nakupovat. A to jak u hotových jídel, tak i u polotovarů. Není totiž nic výjimečného, že v obou případech jídlo může být plné věcí, které pro vaši krásu nejsou ideální. Lépe řečeno našemu zdraví spíše ubližují.
A o jaké látky se jedná? Na to se pojďte podívat společně s námi.
Různá barviva
Ta se mohou dělit do dvou skupin.
První jsou barviva přírodní, které nejsou zase až tak špatné. Jejich účelem je primárně to, aby dodaly konkrétním jídlu jinou, tedy opticky lepší barvu. Příkladem může být třeba červená řepa.
Potom tu však jsou barviva, které jsou na chemické bázi. Tedy taková, která pro lidský organismus nejsou úplně nejlepší. Pokud se podíváme na trojici nejběžnějších, tak nesou označení:
- E102 – neboli tartrazin, je nejčastěji spojován se žlutou barvou v potravinách. Tartrazin způsobuje nejvíce alergických reakcí ze všech azobarviv.
- E110 – barvivo oranžovožluté barvy a i kvůli ní se často využívá v nealkoholických nápojích. Žluť SY je odvozena chemicky od látky, Sudan, která je prokázaná za karcinogen a může se ve žluti objevit jako nečistota.
- E120 – konkrétně E120 a další barviva mohou působit jako skryté alergeny a mohou být zodpovědné za idiopatickou nebo rekurentní anafylaxi.
Jaká jsou jejich rizika? Mohou mít vliv například na změny vaší nálady, mohou vyvolávat různé alergické reakce, a pokud jde o další problémy, tak sem patří třeba možný vliv na vznik astma, stejně jako hyperaktivity.
Dochucovadla
Zde je stejný problém jako u výše zmíněných barviv. Pokud se jedná o dochucení klasickou přírodní cestou – pomocí koření, není to zase až tak velký problém. Opačnou situací je to, když jsou v jídle používána různá éčka, která mají za cíl především zvýraznit chuť konkrétního pokrmu. Zde se pro naše tělo nejedná o nic dobrého. Čím méně dochucovadel jídlo má, tím lépe. A to pochopitelně i proto, že bude mít lepší, tedy hlavně svou přirozenou chuť.
Jednoduchý cukr
Mnoho lidí miluje sladké. Dát si něco takového čas od času není zase až tak velký problém, kvůli kterému by bylo nutné se jakkoliv znepokojovat. Když ale kupujete pravidelně jenom potraviny s vysokým obsahem jednoduchého cukru, znamená to pro vás situaci, že dojde ke kolísání hladiny krevního cukru v krvi. Co to může způsobovat?
- Změny nálad
- Nervozitu
- Problémy se soustředěním
Když vybíráte vhodnou potravinu, je třeba hledět na to, aby měla jednoduchého cukru co možná nejméně. Pokud už se jedná o něco sladšího, je třeba myslet na to, aby potravina obsahovala takzvané sacharidy. To jsou cukry označené jako složité, které jsou velmi dobrým zdrojem energie na celý den.
Sponzorováno
Umělá sladidla
Mnoho lidí se snaží cukr nahradit. A to umělými sladidly. Pokud jde o kalorický obsah, nebo o samotné kolísání hladiny cukru v krvi, tak se jedná o volbu dobrou. Z hlediska složení však nikoliv. Proto je jasné, že ani tento směr vám rozhodně nemůžeme doručit. Umělá sladidla patří do stejné kategorie, jako jsou dochucovadla. Jsou to vesměs chemické látky, které ovlivní lidské zdraví.
Pokud chcete množství cukru ve stravě snížit, zaměřte se na přírodní sladidla. Jako javorový sirup, med, stévii a podobně.
Sůl
Při přípravě jídel se jí v podstatě nevyhnete. Tedy pokud si chcete na jídle dostatečně pochutnat a tužíte po tom, aby mělo dobrou chuť. Na druhou stranu přemíra soli pochopitelně škodí. Hlavně při nákupu již hotových jídel a také uzeni děláte to, že do těla dostáváte soli až příliš. A to vám rozhodně nedoporučujeme. Důvody jsou celkem jasné. Sůl má za následek především to, že vaše tělo bude zadržovat velké množství vody. To je problém jak z hlediska jeho celkového fungování, tak je to problém spojený také s estetikou. A to v tom směru, že vaše tělo bude příliš nafouklé, což se na vaší celkové kráse rozhodně nijak pozitivně nepodepíše. Naopak.
Glutaman
Pokud se podíváte na trvanlivost výrobu a přijde vám, že je až neúměrně dlouhá, je třeba se podívat také na to, co daný výrobek obsahuje. S velkou pravděpodobností totiž bude součástí složení takzvaný glutaman sodný. Jedná se o látku, která je bílá a krystalická, a jejíž účinek a efekt je spojený s tím, že umí prodloužit životnost konkrétního produktu i o několik měsíců. Je tedy celkem jasném že chemické složení této látky rozhodně nebude nijak výrazně pozitivní. Právě naopak. Obvykle je spojený s jídly z kategorie polotovarů, ale i s jídly z rychlého občerstvení. Dlouhodobá konzumace může přinášet hlavně problémy psychického rázu, které mohu dokonce vyústit až v deprese. Nic dobrého.
Dusitany
Jedná se o látky, které jsou známé také pod označením rychlosůl. Pokud jde o její složení, tak se jedná hlavně o produkt, který je používán jako náhražka soli. Na rozdíl od té klasické soli však využívá i chemických složek. A to je z hlediska lidského zdraví špatně. Používá se hlavně v oblasti uzenářství, kde je jejím cílem nejenom zajistit to, aby daný produkt déle vydržel, ale aby si zachoval i svou barvu – aby maso přirozeně nezešedlo. Z hlediska lidského zdraví se však nejedná o ideální produkt. Navíc použití dusitanových solí není nezbytné. Jak proto, že případnou barvu lze dohnat přírodními barvivy, tak i proto, že ne vždy je nutné barvu vůbec dohánět. Pokud jde o prodloužení trvanlivosti, pomůže mnohem lépe správná tepelná úprava. Tou může být dokonce u správné uvaření, nebo zavaření. Mnohem lepší volbo však může být uzení. I z obyčejného masa lze vyrobit uzeniny, které hravě vydrží několik týdnů, v některých případech dokonce i měsíců. A to není moc přirozené.
Sponzorováno
Takže na tyto látky v potravinách pozor. Nic dobrého pro vaše tělo. A pro vaše zdraví samozřejmě.
Co si ještě přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články