Sponzorováno

Je ovocný cukr stejně špatný jako ten bílý? 4.77/5 (13)

Ovocný cukr je lepší než ten bílýBílý cukr je rafinovaný, uměle bělený a upravený do takové podoby, kterou naše tělo velmi těžko rozpoznává. Jakmile se tento bílý cukr dostane do našeho těla, dojde k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi. Naše tělo se ho bude snažit rychle zbavit. Zvedne hladinu inzulinu, jehož úkolem je právě tento cukr dostat z krve pryč. Jenomže o to více si zase naše tělo cukru žádá. Dochází k jojo-efektu a naší zbytečně vyšší potřebě a spotřebě cukru.

Ovoce je plné výživných látek

Ovoce, na druhé straně, je plné výživných látek a vlákniny. Díky vláknině dochází k postupnému zpracování cukrů a jejich cesta do krve je mnohem pomalejší. Ovoce je jedním z nejpřirozenějších jídel pro naše tělo. Lehce se tráví, obsahuje přiměřené množství kalorií, je plné důležitých vitamínů a minerálů.

Jen si to představte…

Zde je malá ilustrace pro lepší porozumění. Představte si, že jste ztroskotali na tropickém ostrově. Na ostrově je hojnost ovoce, velké množství divoce rostoucích rostlin a živočichů. Jaká bude vaše volba obživy? Abyste mohli jíst maso, musíte lovit. Lov vám zabere velké množství času a energie. Navíc pro lov potřebujete být dostatečně zruční a i tak je zde veliká šance, že nic neulovíte. Divoce rostoucí rostliny? Zelené rostliny mají svou nepostradatelnou hodnotu, neposkytují však dostatečné množství kalorií pro kvalitní chod našeho organismu. Navíc jsou pro nás umí být zelené rostliny dost těžko stravitelné.

Takže zbývá ovoce. Ovoce se jednoduše sbírá, má lahodnou chuť, poskytuje dostatek energie, kalorií i dalších živin a jednoduše se tráví. Má všech 5 „P“ pro dokonalou funkci našeho milovaného těla.

Jste nemocní – vysaďte cukr

Pozor, v případě , že je náš organismus vychýlen z rovnováhy nebo prodělává nějakou těžkou nemoc, příjem jakýkoliv cukrů by měl být omezen. V takovýchto případech je ideální zařadit do své stravy ovoce s nízkým obsahem cukru jako jsou například grepy. Po úplném uzdravení pak není nic snazšího než začlenit do svého každodenního jídelníčku ovoce místo umělých cukrů. Navíc ovoce je důležité nejen pro naše zdraví, ale i krásu.

A o tom zase jindy :)

Sponzorováno

Pozor na ovoce, pokud hubnete

Ovoce je sice zdravé, ale obsahuje hodně cukru. Věděli jste, že 50 gramů ovoce vám dodá tolik energie jako dva kousky pečiva?

Mnoho lidí si myslí, že v konzumaci ovoce se netřeba omezovat stejně jako v příjmu zeleniny. Podle odborníků na výživu tomuto mýtu podléhá mnoho lidí a výsledky hubnutí pak nejsou zrovna ideální. Ovoce je zdravé, ale velmi sladké – čím zralejší tím sladší. Tělu dodá zbytečnou energii a ještě po jeho konzumaci brzy přichází pocit hladu.

Na druhé straně ale ovoce nesmí chybět v jídelníčku, protože obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a vlákniny. Ovocnou svačinu odborníci na výživu na stolech vidí rádi, protože salát dělá dobře milovníkům sladkostí a ti pak nemají při redukci hmotnosti potřebu dopovat se sladkostmi. Zeleninový salát nebo nakrájená zelenina jsou zase vhodné pro ty, co se neobejdou bez slaných pochoutek jako chipsy.

Jak jíst ovoce správně?

Při výběru ovoce se držte jedné zásady – čím méně sladké, tím lépe. Sladší druhy ovoce, ale také zeleniny mají vyšší glykemický index – tedy obsahují více cukru, který zvýší hladinu cukru v krvi a to je při hubnutí nežádoucí účinek.

Po sladké hrušce sice hned nepřiberete, ale zabrzdí se tím již nastartované hubnoucí procesy. Odborníci na výživu proto radí přidat k ovoci trochu bílkovin a lžíci bílého jogurtu, kdo má rád může si dát k ovoci kousk nízkotučného sýra nebo šunky. Navíc tím získáte pocit, že jídla je více a více se také zasytíte.

Pokud chcete hubnout, ovoce jezte spíše dopoledne, odpoledne a večer vsaďte na zeleninu. Pokud si na snídani a svačinu dáváte ovoce, snižte příjem sacharidů v odpoledním menu – nejezte sladké jídlo ani si nedávejte dezert.

Ideální svačinou je malý zeleninový nebo ovocný salát. Měli byste však dodržet následující pravidla: na zdravý salát nepatří tučný dresink, majonéza nebo šlehačka. Pokud ho už potřebujete dochutit, zkuste jogurt bílý nebo lžičku zakysané smetany. Rovněž zapomeňte i na pečivo, které by v tomto případě zmařilo všechny vaše snahy o shození kil.

Sponzorováno

A čím sladíte vy?

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva