Sponzorováno

TOP 20 zajímavostí o cukru nejen z pohledu zdraví, které jste netušili 4.67/5 (33)

Přečtěte si zajímavosti o cukru. Možná vám pak ale trošku zhořkne v ústech. Často to není pěkné čtení.

Přečtěte si zajímavosti o cukru. Možná vám pak ale trošku zhořkne v ústech. Často to není pěkné čtení.

Připravili jsme pro vás článek o cukru. Ale ne o jeho vlivu na zdraví. To, že cukr vám z pohledu zdraví spíše ubližuje, než že by vám nějak pomáhal, určitě víte. Ale určitě toho o cukru spoustu nevíte.

A proto jsme také napsali tento článek. Podívejte se na TOP zajímavosti o cukru.

Zajímavosti o cukru

Vsadíme se, že většinu z následujících věcí o cukru nevíte:

1. Šťáva z ovoce obsahuje více cukru, než Cola

Čistá ovocná šťáva obsahuje 12 g cukru na 100 ml, plechovka Coly obsahuje 8g cukru na 100ml. Zajímavé, že?

2. Je lepší jíst sladkosti (cukr) najednou, než postupně a dělší dobu

Když zvážíte zdraví vašich zubů, je lepší jíst 10 bonbónů najednou než jíst dva každou hodinu.

3. Během 2. světové války byl cukru nedostatek

Během 2. světové války bylo v Británii povoleno koupit pouze 120g cukru na osobu za týden, v rámci přídělů. Cukr byl dříve hodně drahý. Tak třeba 16. století čajová lžička cukru stála v Londýně ekvivalent pěti dnešních dolarů (cca 100Kč).

4. Cukr prodlužuje životnost květin

Když se do vázy přidá lžička cukru, prodlužuje se životnost čerstvě řezaných květin.

5. Cukr jako takový je opravdu hodně starý

Cukr je jednou z nejstarších složek na světě. Lidé z Nové Guineje byli s největší pravděpodobností první, kteří domestikovali cukrovou třtinu – bylo to už někdy kolem roku 8000 př.n.l.

6. Odkud pochází slovo cukr?

Slovo cukr pochází ze sanskrtského slova sharkara, což znamená „materiál ve formě granulí“. V arabštině je to sakkar; v turečtině je sheker; italsky je to zucchero.

7. V dnešní době hodně překračujeme doporučenou denní dávku cukru

Obecně se doporučuje, aby dospělé ženy nejedly více než 24 gramů neboli 6 čajových lžiček přidaného cukru (kromě přírodního cukru) a muži pak nejvýše 36 gramů neboli 9 čajových lžiček denně. Současný průměr je přes 30-40 čajových lžiček cukru denně. Jak kdo.

V roce 1822 průměrný Američan snědl 45 gramů cukru – což je množství v některé z dnešních 350ml sodovek – každých pět dní. V roce 2012 spotřebovali Američané průměrně každých pět dní 765 gramů cukru.

Zajímavost: Jediná chuť , se kterou se lidi se rodí, je chuť na cukr.

8. Nejvyšší věž z cukru

Nejvyšší věž z kostek cukru měřila 6,7 ​​m, byla postavena Camillem Courgeonem ve Francii 1. července 2013. Na stavbu věže použil 2,669 kostek a byla postavena za 2 hodiny a 59 minut.

9. Kolik lžiček cukru má kečup?

Heinz kečup obsahuje 1 čajovou lžičku cukru v každé 1 polévkové lžíci.

10. Cukr a zdraví? Nemáme moc dobré zprávy

Příliš mnoho cukru může zvýšit celkové riziko srdečních onemocnění. Ve skutečnosti cukr mění svalové bílkoviny srdce, stejně jako pozměňuje čerpací funkce srdce.

Nadměrná spotřeba cukru je také spojena s rozvojem rakoviny. Ze studií vyšlo najevo, že vysoký příjem cukru negativně ovlivňuje míru přežití jak u pacientů s karcinomem prsu, tak u pacientů s rakovinou tlustého střeva.

Cukr a alkohol mají podobné toxické účinky na játra. Navíc může dojít k poškození jater, a to i bez nadbytečných kalorií nebo zvýšení tělesné hmotnosti.

Studie z roku 2009 zjistila, že spotřeba glukózy zrychluje stárnutí buněk v těle. Navíc studie z roku 2012 zjistila, že nadměrná spotřeba cukru byla spojena s nedostatky v paměti a celkovým kognitivním zpracováním.

Cukr navíc ohrožuje víc, než jen váš tenký pás. Je také spojován s několika nemocemi a onemocněními, včetně diabetu 2. typu, artritidy, akné, srdečních onemocnění, depresí, infekcí kvasinek a již zmíněné rakoviny.

Vědci poznamenávají, že cukr není nutně zdravotní problém, ale množství cukru, které konzumujeme, už zdravotní problém je. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby lidé konzumovali méně cukru.

Sponzorováno

11. Závislost na cukru může být genetická

Studie ukazují, že ty děti, které mají genetické změny v hormonu nazývaném ghrelin, konzumují více cukru (a později alkoholu) než ty, které neměly žádné variace genů.

12. Cukr je v mnoha produktech, kde byste ho nečekali

Cukr se nachází i na tak nepravděpodobných místech, jako je toniku, marinády, krekry, chléb, rajčatová omáčka nebo i některé druhy koření. A zatímco potraviny bohaté na vlákninu, tuky a bílkoviny pomáhají člověku cítit se plný, cukr nevyvolává žádný pocit sytosti.

Mnoho snídaňových cereálií obsahuje velké množství cukru, dokonce více než některé dezerty.

13. A lugdunam znáte?

Nejsladší známá sloučenina se nazývá lugdunam. Je asi 20 000 – 300 000 krát sladší než cukr. K oslazení čaje by stačilo pouze jedno malé zrníčko této látky, zatímco běžného cukru potřebujete asi tak 10 gramů.

14. Existuje více forem cukru

Cukr může mít několik forem, včetně sacharózy, fruktózy a laktózy. Sacharóza je pak nejčastěji používanou formou cukru a obvykle se nazývá stolní cukr.

15. Většina cukru na světě je ze dvou plodin

Dva různé druhy rostlin poskytují světu většinu cukru:

 1. cukrová třtina
 2. cukrová řepa

Cukrová třtina se pěstuje v tropických a subtropických oblastech. Cukrová řepa se pěstuje v mírném podnebí, jako jsou části Evropy, Japonska a Spojených států. Přibližně 70% veškerého vyrobeného cukru se používá ve své zemi původu. Brazílie je největším světovým producentem cukrové třtiny. Indie je největším spotřebitelem cukru na světě.

16. Obchod s cukrem kvete

Obchod s cukrem je jedním z nejkomplexnějších na světě a zahrnuje bedlivé kontroly cen, kvóty, dotace a preferenční dohody. Světový obchod s cukrem je regulován Světovou obchodní organizací (WTO), která pomáhá zajistit, aby veškeré podnikání mezi zeměmi probíhalo spravedlivě.

17. Cukr pokožce moc neprospívá

Cukr dělá pokožku starší více, než když se opalujete. Bylo prokázáno, že cukr způsobuje vrásky glykací (= navázání molekuly cukru), což probíhá tak, když se nadbytečná hladina cukru v krvi váže na kůži v kůži a činí ji méně elastickou.

Vysvětlíme to trošku více. Je všeobecně známo, že jíst příliš mnoho cukru může způsobit přírůstek hmotnosti, ale málo lidí ví, že může také ovlivnit elasticitu vaší pokožky. Ukazuje se, že nadměrná konzumace cukru způsobuje glykaci – proces, při kterém se cukr ve vašem krevním řečišti váže na bílkoviny, tvořící molekuly, které způsobují, že kolagen v kůži je křehčí – což pak způsobuje vrásky.

18. Cukr opravdu vyvolává závislost

Cukr stimuluje stejné části mozku jako heroin a kokain. Podle mozkových skenů je cukr stejně návykový jako kokain.
Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří denně vypijí 2,5 plechovek sladké limonády s cukrem, mají třikrát vyšší pravděpodobnost depresí a úzkostí než ti, kteří tyto nápoje pravidelně nepijí.

19. Cukr lze použít jako raketové palivo

Cukr je hlavní složkou paliv používaných v raketách amatérskými raketovými nadšenci. Pokud spalujete sacharózu s kukuřičným sirupem a solí, získáte cukrovou hnací látku, která se používá k napájení malých raket. Zajímavé, že?

20. Předpokládá se, že nápoje na bázi cukru způsobí přibližně 200 000 úmrtí ročně

Studie provedená v roce 2013 odhaduje, že přibližně 200 000 úmrtí na celém světě lze připsat osobám, které pijí nápoje s vysokým obsahem cukru. Věděli jste například, že jedna sklenice koly obsahuje ekvivalent více než dvanáct cukerných kostek?

Sponzorováno

Pokud jde o cukr, jeho omezení je klíčem. A co vy? Snažíte se cukr nějak v jídelníčku eliminovat? A jak? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o cukru můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva