Sponzorováno

Jak zvládnout stres? 4.9/5 (10)

stres

Stres v jakékoli podobě zná každý, je součástí našeho života. Stres je odpověď organismu na jakoukoli nadměrnou zátěž (příjemnou i nepříjemnou), která se na něj klade. „Když se člověk ocitne ve stresu, celý organismus se nasměruje, aby se se stresem nějak vyrovnal a přizpůsobil se mu,“ vysvětluje PaedDr. Vanda Královská z Úřadu veřejného zdravotnictví. Stres vyvolává v organismu poplach, zmobilizuje všechny síly na zvládnutí zátěže. „Tím výrazně odčerpává zásoby životní energie, což nás může velmi oslabit a způsobit výrazné až nevratné negativní změny v našem tělesném, citovém, duševním a sociálním fungování“ tvrdí V. Královská. Jak tedy zdravě zvládnout stres?

Vyvolávači stresů jsou rozličné, těžko zvládnuté životní okolnosti (stresory). Mohou jimi být náhle krátkodobé otřesy (překvapení, úlek, radostná či smutná zpráva), ale i dlouhodobě působící zátěže (ztráta životního partnera, neúspěchy v práci, rozpory v partnerských či pracovních vztazích, ztráta zaměstnání …).

Časté projevy stresu

  • subjektivně prožívá nepříjemné emoční napětí, například: úzkost, nervozitu, podrážděnost, pocit beznaděje, sklíčenost,
  • fyziologické změny v organismu: zrychlená činnost srdce a pulsu, zvýšení krevního tlaku, zvýšené pocení, bolesti hlavy,
  • změna chování: projevy agrese, narušená komunikace, rychlé mluvení, prudká gestikulace, blokády paměti – neschopnost najít slovo, roztržitost, neschopnost odpočívat, ztráta smyslu pro humor, snížená schopnost řešit každodenní povinnosti, nedostatečná koncentrace, nervózně a přehnané reakce na hluk.

Podstatná je kontrola stresu!

Podstatou zvládání stresu je podle odbornice dosáhnout určitý stupeň kontroly. „Pokud je problém řešitelný, a je v našich silách jej změnit, třeba to udělat. Pokud se problém vyřešit nedá, není v našich silách ho řešit, změnit vnější okolnosti, které jej vyvolávají, třeba změnit svůj postoj – udělat vědomé rozhodnutí s problémem žít, přijmout skutečnost, že situaci je nemožné změnit“ říká V. Královská.

Sponzorováno

Třeba si vytvořit plán možných strategií zdravého vyrovnávání se s neřešitelným problémem, které nám pomohou vyrovnat se se zátěžovou situací tak, aby nás nepohltila nebo zcela nezničila, které nám pomohou odvést pozornost od aktuálního problému, pomohou „změnit myšlenky“: setkání s přáteli, pravidelná fyzická aktivita – sportovní aktivity nebo fyzická práce, změna zátěžového prostředí – odpočinek na dovolené, fyzická vzdálenost, časová přestávka, emocionální odpoutání se na určitý čas.

Rady, které Vám pomohou lépe zvládat stres

  • Dopad stresu na náš život není až tak určen těm, co se nám stalo, ale spíše tím jak na to reagujeme. Zastavme se na chvíli, pozorujme své reakce na různé situace a zjistíme, zda zvyšují nebo snižují stres v našem životě. Zkusme se zamyslet, zda naše reakce na stres nejsou nepřiměřené. Některé reakce na stres nejenže celou situaci zhoršují, ale mohou být příznakem hlubších problémů. Pokud reagujeme na stres konzumací alkoholu či drog, kouřením, přejídáním, záchvaty hněvu, sebelítostí, pocitem bezmoci či izolací vážně poškozujeme své zdraví.
  • Nedělejme katastrofu z každého „nárazu“ na své životní cestě a nepředvídejme stále jen to nejhorší. Neparalyzujme sami sebe přeháněním svého strachu z neznámého. Lidé s optimistickým postojem k životu snášejí stres snadněji než pesimisté.
  • Názor, že život může být dokonalý a bez stresu nás pouze vystavuje ještě většímu stresu, pokud není život podle našich představ. Třeba brát život takový, jaký je. Tedy přijmout skutečnost, že život to nejsou jen radostné, šťastné a bezstarostné chvíle, ale i starosti a opakované řešení problémových situací a někdy i snášení bolesti. Neexistuje jen patologie stresu, ale i patologie usnadnění. Dnes už neplatí za každou cenu odstranit napětí. Člověk potřebuje v jisté zdravé míře napětí. Do jisté míry i nuda, nicnedělání je stresující.
  • Svému stresu usnadníme, pokud požádáme o radu, pomoc našich blízkých nebo příslušného odborníka (lékaře, psychologa, kněze). Někteří lidé věří, že zvládnou problémy bez cizí pomoci. Pokud je však stres, který pociťujeme příliš silný nebo trvá příliš dlouho, nejsme schopni ho zvládnout sami. Pokud víme, co od druhých potřebujeme, a máme odvahu je o to požádat, tak to udělejme a usnadníme tak svému stresu.
  • Když pociťujeme stres, ptejme se sami sebe: Jak se mohu právě teď uvolnit, odreagovat? Je dobré znát techniky, které uvolňují stres jako například zhluboka dýchat (z hloubky břišní dutiny se pomalu nadechnout pak pomalu vydechovat a uvolnit napětí a strach); udělat si malou přestávku; vyložit si nohy a poslouchat hudbu; vychutnat si šálek čaje; na chvíli se projít; být s lidmi, který vnášejí do našeho života smích … A pak je také zrealizovat!

VIDEO: 33 způsobů jak zvládnout stres

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak zvládnout stres?”

    1. […] TIP: Jak zvládnout stres? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva