Sponzorováno

Mýty a fakta o celulitidě – poznejte, kdy vás reklamy vodí za nos 4.75/5 (12)

Pozor na hloupé mýty o celulitidě

Pozor na hloupé mýty o celulitidě

Celulitida v nějaké formě postihuje téměř 90% žen, dokonce i ty, které jsou jinak štíhlé a fit. Podívejte se, co v ji skutečnosti zapříčiňuje, jak se jí dá zbavit a čemu byste rozhodně neměli věřit.

Fakta o celulitidě

Podívejme se na fakta o celulitidě.

Ženy mají celulitidu častěji než muži

To je pravda. Ženy mají tendenci nabírat více tuku kolem boků a stehen. Mají také méně pojivové tkáně. To jsou pravé důvody, proč celulitida trápí hlavně ženy, ale muže moc ne. Odhaduje se, že jen asi 10% mužů také trpí celulitidou.

Celulitida se zhoršuje s věkem

Hormony také hrají celkem důležitou roli ve vývoji celulitidy. U žen se stoupajícím věkem těla produkují méně estrogenu. Jde o hormon, který pomáhá udržovat plynulý tok v cévách. Méně estrogenu může znamenat horší krevní oběh, což přispívá ke snížení nové produkce kolagenu a i horší struktuře pojivové tkáně.

Při celulitidě dochází ke zvětšenému objemu podkožních tukových buněk, které jsou proti povrchu kůže vytlačovány. V tomto místě je pak omezen průtok krve a lymfy.

Při celulitidě dochází ke zvětšenému objemu podkožních tukových buněk, které jsou proti povrchu kůže vytlačovány. V tomto místě je pak omezen průtok krve a lymfy.

Celulitida může být zakódována ve vašich genech

Je pravda, že pokud vaše matka a babička měla celulitidu, je větší pravděpodobnost, že se u vás vyskytne také. Existuje dokonce i genetický test, který vám dokáže zjistit, zda máte variantu genu s vyšším rizikem pro středně těžkou až těžkou celulitidu.

Ale měli byste myslet na to, že genetika je jen jeden malý faktor při celulitidě. Svou roli hrají také diety, cvičení a zdravá hmotnost. Prostě obecně váš životní styl. Je prokázáno, že celulitida může být opravdu dědičná, ale nemusí se nutně vždy projevit, pokud nejsou přítomny ostatní rizikové faktory.

Cvičení může snížit výskyt celulitidy

Pravidelné cvičení nemůže odstranit celulitidu, ale v mnoha případech jí může pomoci zabránit nebo zlepšit její celkový vzhled. Celulitida nastane, když pojivová vlákna pod kůží zeslábnou nebo ztrácejí svou pružnost. Proto protažení a posílení těchto oblastí může docela dost pomoci. Zpevněné svaly stáhnou kůži a celulitida bude méně nápadná. Kromě posilovacích cvičení je účinná i jóga.

Kožní výplně mohou vyrovnat kůži s jamkami

Injekční kožní výplně, které se používají především na pokleslé lícní kosti a odstranění vrásek na obličeji, se rovněž prokázaly jako dočasně prospěšné při celulitidě. Ale funguje to zejména u tenčích lidí s celulitidou, kterým se tímto způsobem překryjí nepěkné dolíčky na kůži. Je to však velmi drahé a výsledky vydrží jen několik měsíců. Na to pamatujte.

Non-invazivní postupy jsou při celulitidě účinné

Laser, radiofrekvenční a masážní techniky byly využívány několik let ke snížení výskytu celulitidy. Ačkoliv jsou účinné jen krátkodobě, přece jen vám pomohou více než různé krémy. Některé procedury, vyžadující 10 až 15 sezení, výrazně zlepšují vzhled pokožky a například radiofrekvenční léčba, která je sice dražší, účinkuje po dobu šesti měsíců až jeden rok.

Celulitidu také nazýváme jako „pomerančová kůže“, protože kůže postižená celulitidou připomíná právě kůru pomeranče – stejně jako pomeranč na svém povrchu obsahuje drobné prohlubeniny.

Některé potraviny mohou pomáhat v boji proti celulitidě

Vaše strava sama o sobě nemůže určit, zda budete nebo nebudete mít celulitidu, ale pokud jíte vyváženou stravu bohatou na rostlinné složky, můžete zabránit zánětu, který je příčinou celulitidy a udržíte si díky tomu i zdravou váhu.

Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci a také na potraviny s vysokým obsahem vody, abyste měli pojivovou tkáň silnou a pružnou a také snadněji zhubli. Snažte se jíst více zeleniny, jako jsou okurky, ředkvičky, rajčata a papriky, které mají všechny více než 90% vody.

Kouření může mít vliv na vzhled celulitidy

Určitě ano. Bylo prokázáno, že cigaretový kouř snižuje průtok krve a oslabuje cévy, narušuje tvorbu kolagenu, což umožňuje pojivové tkáni, aby se protáhla a snadněji poškodila. Takto dochází ke pronikání tukových buněk na povrch.

Mýty o celulitidě

A podívejme si na několik mýtů o celulitidě.

Sponzorováno

Celulitida je způsobena toxiny v těle

To ne. Celulitida se spíše objevuje v případech, kdy tukové polštářky začínají pronikat do vrstev kolagenových vláken, nebo do pojivové tkáně pod kůží (hýždě, stehna, ramena, břicho). Pojivová tkáň může být oslabená hormony, nedostatkem pohybu a svalového tonu, přebytečným tukem a špatným krevním oběhem. Ale tento stav určitě není způsoben toxiny.

Některé výrobky na celulitidu, které jsou dostupné v obchodě mohou tvrdit, že pomáhají odstraňovat nečistoty a toxiny z těla. Věda však nepodporuje jejich účinnost ani nepodporuje tvrzení o tom, že toxiny způsobují celulitidu.

Celulitidu mají pouze lidé s nadváhou

Určitě ne. Jen se podívejte na koupališti kolem sebe. Nadváha jen zvýrazňuje vzhled celulitidy. Čím více tuku máte pod kůží, tím větší je pravděpodobnost, že to vaše pojivovou tkáň nezvládne. Ale celulitida se vyskytuje u žen všech tvarů a velikostí. Dokonce i u některých modelek. Opravdu ano.

Kardio je pro zlepšení celulitidy nejlepší

Běh nebo jiné formy kardio cvičení mohou pomoci udržet nebo snížit váhu, což může snížit výskyt celulitidy. Ale pokud chcete mít opravdu pevnou a hladkou pokožku, musíte mít zpevněné její hlavně vlákna.

Jedna studie zjistila, že lidé, kteří vykonávali tři 30-minutové aerobní cvičení každý týden po dobu osmi týdnů, ztratili 2 kilogramy, ale nezískali žádnou svalovou hmotu a vzhled celulitidy se příliš nezměnil. Druhá skupina lidí, kteří vykonávali 15 minut aerobní aktivity a 15 minut silového tréninku třikrát týdně, ztratila 5 kilogramů a získali kilogram svalové hmoty, čímž se vzhled celulitidy výrazněji zlepšil.

Zpevňující krémy mohou odstranit celulitidu

Nevěřte tomu. Přestože existuje mnoho krémů a tělových mlék, které toto slibují, ukázalo se, že trvale nesnižují výskyt celulitidy. Studie však zjistila, že výrobky obsahující retinoidy mohou poskytnout dočasný vliv tím, že pokožka zhrubne a maskuje pomerančovou kůži.

Krémy s obsahem kofeinu, zázvoru, zeleného nebo černého čaje, mohou také pomoci tím, že zlepší oběh a naruší tukové buňky, ale jejich účinky jsou nedostatečně prokázány. Spíš na celulitidu nefungují.

Liposukce pomůže k lepšímu vzhledu pokožky s celulitidou

Pokud je celulitida váš problém, liposukce nemusí být řešením. Kosmetická procedura může dokonce rozložit tuk více nerovnoměrně a vzhled celulitidy se tak zhorší.

Léčit celulitidu může pouze dermatolog

Mnoho dermatologů se věnuje tomuto problému, ale celulitida vlastně není zdravotní problém, není nutné ji léčit. Celulitidu můžete léčit i v lázních, ale vždy se přesvědčte, že daný odborník je licencovaný. Chirurgické zákroky patří do rukou kosmetického chirurga nebo dermatologa.

Těsné oblečení může zapříčinit celulitidu

Ačkoliv těsné legíny při cvičení mohou snížit proudění krve ve stehnech, je to jen dočasný efekt, a pravděpodobně se to neodrazí na vašem těle. Je to jen marketingový trik výrobců oblečení. Ve skutečnosti může být opak pravdou. K celulitidě může přispět pouze skutečně velmi těsné oblečení nebo spodní prádlo, která zamezí krevnímu oběhu a omezí průtok krve. Ale takové nenosíte. Nevydrželi byste to.

Mýtus: Celulitidu lze vyléčit nějakou dietou nebo přírodními doplňky

Neexistují žádné léky ani doplňky, které byste mohli užívat, nebo nějaká čisticí dieta, kterou byste mohli dodržovat a která snižuje celulitidu přítomnou na vašich stehnech, břiše, pažích nebo jiných problémových oblastech.

Moderní způsoby léčby celulitidy – je to naděje do budoucna?

Vědci jsou čím dál tím dále při hledání dlouhodobých řešení pro léčbu celulitidy. V Americe je nejnovějším a slibným postupem chirurgický zákrok s názvem Cellulaze, při kterém optický laser roztává tuk, rozbíjí pojivovou tkáň a stimuluje růst nového kolagenu. Výsledky vydrží i dva roky, ale cena je dost vysoká. Ale je to budoucnost.

Pacienti jsou často léčeni na celulitidu zbytečně nebo nevhodně. Tak pozor, ať mezi takové pacienty nepatříte také.

A co vy? Máte problémy s celulitidou? Budeme moc rádi, pokud svoje zkušenosti a svůj příběh nastíníte v komentářích pod článkem.

A co si ještě přečíst o celulitidě?

VIDEO: Mýty a fakta o celulitidě

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o celulitidě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva