Sponzorováno

Co je to ortodoncie? 4.78/5 (9)

ortodoncie

Mít krásné, zdravé a rovné zuby je dnes snem téměř každého člověka. Křivé zuby se prostě „nenosí“. Pacienti přicházejí do ordinace s žádostí o estetickou úpravu pomocí zubního strojku, která po úspěšné léčbě jistě zvýší sebevědomí a zajistí snazší zařazení do společnosti. Neuvědomují si však druhou podstatnou složku vady a to je hledisko funkční. Křivé zuby a nesprávný skus mohou být zdrojem různých zdravotních obtíží.

Co je to ortodoncie?

Ortodoncie je obor medicíny ve formě nástavbového stomatologického oboru, který se zabývá úpravou postavení zubů a čelistí navzájem u dětí i dospělých. Díky velkému pokroku v ortodoncii je dnes možné léčit v podstatě jakoukoliv nepravidelnost chrupu fixními nebo snímatelnými rovnátky. Ve složitějších případech musí někdy čelistní ortopéd spolupracovat i s obličejovým chirurgem (vady, které mají svůj původ v chybném postavení či tvaru horní a dolní čelisti). Kromě samotné ortodontické léčby, je důležitá i prevence před léčbou a udržovací fáze po ortodontické léčbě. Ortodontická léčba, její délka i použitá technika se liší u jednotlivých pacientů podle jejich konkrétního problému. Základní princip je aplikace síly na zub – přerušovaná síla při snímatelných a kontinuální síla při fixních zubních rovnátkách.

Pomůže Vám ortodoncie?

Ortodoncie se zabývá dvěma základními skupinami problémů:

Sponzorováno

 1. chybné mezičelistní vztahy, tj. nesprávné vzájemné postavení čelistí a zubů (např. otevřený skus – zubní oblouky na sebe nedoléhají, předkus, obrácený skus-opak předkusu, brada je předsunutá, zkřížený skus)
 2. křivé zuby – do této skupiny můžeme zařadit kromě křivých zubů, které jsou prořezané v ústech i zuby retinované-zuby, které jsou uloženy v kosti az různých důvodů do úst nepřeřezaly

Co má vliv na vznik vady?

 • genetika – dědí se tvar, počet, velikost a barva zubů, velikost a tvar čelistí
 • dýchání ústy – funkce obličejových svalů a jazyka formuje růst čelistí, při jejich nesprávné funkci při dýchání ústy je důsledkem úzká horní čelist
 • cucání palce – urychluje růst horní čelisti dopředu
 • předčasná ztráta mléčných zubů – důsledkem nesprávné výživy a destrukce kazem, nebo důsledkem úrazu. Vznikne tak nedostatek místa pro zuby stálé.
 • špatné držení těla – skloněná a předkloněná hlava a ohnuté ramena přispívají k retropozícii dolní čelisti (zasunutá více dozadu)
 • jiné zlozvyky – vkládání jazyka mezi zuby, okusování tužky, kouření …

Proč jsou rovné zuby důležité?

 • křivé zuby jsou těžší přístupné čištění, takže je vyšší riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní a úbytku alveolární kosti.
 • nesprávný skus má vliv na žvýkání, může způsobit problémy s čelistním kloubem, bolesti hlavy a svalů obličeje a krku
 • důležité je i estetické hledisko, právě to je hlavní požadavek pacientů přicházejících do ortodontické ambulance

VIDEO: Úvod do ortodoncie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva