Sponzorováno

Riziko Alzheimerovy choroby lze snížit konzumací jablek a dalších potravin bohatých na flavonoidy 4.67/5 (6)

  • Vědci tvrdí, že flavonoidy, které jsou v ovoci, zelenině, kvalitní čokoládě, čaji a víně mohou pomoci snížit riziko Alzheimerovy choroby.
  • Vědci uvádějí, že účastníci studie, kteří konzumovali nejvíce flavonoidů, měli o 48 procent nižší pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby.
  • Odborníci tvrdí, že zdravá strava, včetně potravin s flavonoidy, stejně jako další faktory životního stylu, jako je cvičení a spánek, mohou pomoci podstatně snížit riziko demence.

Do jídelníčku přidejte barevnou zeleninu a ovoce.

Do jídelníčku přidejte barevnou zeleninu a ovoce.

Flavonoidy mohou možná znít jako jakýsi bonbón do kina nebo nějaká postava ve fantasy videohře. Ve skutečnosti jsou flavonoidy látkou, která je součástí některých potravin – a právě flavonoidy mohou mít významný pozitivní dopad na vaše zdraví.

Ve studii zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition vědci uvedli, že u lidí, kteří konzumují vyšší množství potravin bohatých na flavonoidy, jako jsou různé bobule (třeba borůvky), jablka a čaj, je méně pravděpodobné, že u nich dojde k Alzheimerově chorobě a jiným formám demence. Do studie bylo zařazeno 2 800 účastníků, kteří byli ve věku 50 let a starší. Ve studii vědci uvedli, že u lidí, kteří konzumovali menší množství potravin bohatých na flavonoidy, byla dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby a souvisejících demencí.

V další studii publikované koncem ledna v magazínu Neurology vědci také uvedli, že konzumace flavonoidů může pomoci v boji proti rozvoji Alzheimerovy choroby. Flavonoidy jsou polyfenolové sloučeniny nacházející se v ovoci, jako jsou jablka a hrušky, a zelenině, jako je špenát a kapusta, stejně jako v kvalitní čokoládě, v čaji a červeném víně.

Ve studii vědci dospěli k závěru, že vyšší příjem flavonoidů ve stravě, a jejich podtřídy flavonolů, může být spojen se sníženým rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Konkrétně z 921 účastníků studie měli ti, kteří konzumovali nejvíce flavonoidů, o 48 procent nižší šanci na rozvoj Alzheimerovy choroby. Studie zveřejněná loni v létě uvádí, že konzumace flavonoidů může zlepšit zdraví srdce a snížit riziko rakoviny, ale lednová studie byla prvním výzkumem, který ukázal, že tyto sloučeniny mohou také pomoci zdraví mozku u lidí.

Reakce na studii

Výsledky studie jsou povzbudivé, ale ne úplně překvapující. Flavonoidy byly zmíněny již v několika silných studiích. Mnoho studií potvrdilo, že mají protizánětlivé účinky a pozitivní dopady na zdraví.

Přínosy související s vlivem na mozek v této studii ukazují, jak hodně flavonoidy mohou člověku pomoci – pomohou nejen k delšímu životu, ale také k tomu, že budete žít dobře a kvalitně. Mozek je pro tuto rovnici nezbytný. A o to přeci jde ne?

Potraviny nejbohatší na flavonoidy jsou jablka, hrušky a špenát, ale mnoho dalších potravin má také v sobě bohatou směs flavanoidů.

Sponzorováno

V asociacích, které se soustředí na pacienty s Alzheimerovou chorobou, se výsledky studie setkaly se zájmem a vzrušením, ale také s opatrností. „Tato studie přispívá k našemu porozumění, které prvky zdravé výživy mohou být důležité pro snížení rizika demence,“ řekl jeden z ředitelů takové asociace.

Flavonoly mohou být jedním z těchto prvků. V tomto okamžiku by však lidé neměli příliš zásobovat konkrétními živinami – včetně podskupin flavonolů – pro snížení rizika demence, dokud nebude proveden další výzkum. Spíše by se měli soustředit na celkovou zdravou stravu. Dbejte na hodně ovoce a zeleniny ve vaší stravě, to je nejlepší cesta.

Faktory životního stylu

Kromě výše uvedených zjištění, výzkum potvrdil, že přijetí úprav zdravého životního stylu, včetně vyvážené stravy, může působit proti genetickému riziku člověka pro Alzheimerovu chorobu. „Je to vzrušující výzkum, protože i když lidé nemohou změnit některé věci – například své geny – tak většina lidí může mít určitou či úplnou kontrolu nad zdravými návyky,“ řekl vedoucí studie.

Obecně se doporučuje každému, bez ohledu na riziko demence, aby se zaměřil nejen na konzumaci flavonoidů (tedy ovoce a zeleniny), ale také aby se zaměřil na stravu jako celek.

I malé změny vedou ke zlepšení

Důležité jsou i zdánlivě velmi malé kroky. Malé změny mohou znamenat správnou cestu. Jedna studie o konzumaci flavonoidů ve skutečnosti ukázala, že i pouhá mírná konzumace pomohla snížit úmrtnost z kardiovaskulárních příčin a rakoviny.

Zaměřte se v jídelníčku na 5 barev

Pokud chcete ze své stravy získat větší užitek, zaměřte se na pět barev denně. Flavonoidy jsou hojné zastoupeny v barevných rostlinách – zkuste zvýšit jejich spotřebu.

Chcete příklad? Hrst borůvek, kapusta nebo krásně zelený špenátový salát, sladký brambor a nějaké tmavě zbarvené fazole. To je pět. Mnoho studií ukazuje, že jen několik porcí zeleniny může mít významný dopad na snížení rizika onemocnění.

Sponzorováno

Autoři studie doufají, že výsledky studie povzbudí lidi, aby jedli více flavonoidů. Proti nemocem musíme bojovat s co největším počtem přírodních „zbraní“. A flavonoidy jsou silnou zbraní, která stojí při nás. Přidání flavonoidů do jídelníčku je velmi chytrý krok.

Co si dále přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva