Kyselina jantarová a její účinky na zdraví 4.67/5 (12)

Sponzorováno

To, co odlišuje baltický jantar od jantaru z jiných oblastí, je vysoký podíl kyseliny jantarové. V baltickém jantaru se jí nachází 5 až 8 %, zatímco v ostatních typech jantaru je tento podíl mnohem menší.

To, co odlišuje baltický jantar od jantaru z jiných oblastí, je vysoký podíl kyseliny jantarové. V baltickém jantaru se jí nachází 5 až 8 %, zatímco v ostatních typech jantaru je tento podíl mnohem menší.

Mnoho lidí si neuvědomuje neuvěřitelný vliv kyseliny jantarové na naše tělo. Podílí se na několika chemických procesech, které většinou souvisejí s naším metabolismem.

Příroda dala lidstvu mnoho řešení k nápravě různých zdravotních problémů. S nárůstem farmacie a stále rostoucím seznamem škodlivých vedlejších účinků různých léků je kyselina jantarová alternativním a přirozeným řešením problémů souvisejících s bolestí.

Kyselina jantarová (někdy se uvádí pod názvem kyselina butandioová) se také vyskytuje ve zvířecích tkáních a v rostlinách po celém světě. Pro farmaceutické nebo domácí použití se extrahuje buď z jantaru, nebo se vyrábí synteticky.

Na etiketě na potravinách najdete tuto kyselinu pod označením E363.

Zdravotní benefity kyseliny jantarové

Na co může být kyselina jantarová dobrá?

Stimuluje nervový systém

Kyselina jantarová má speciální vlastnosti, které zmírňují stres a úzkost. Stres je prý příčinou různých komplikací, co se duševního a fyzického zdraví týče. Kyselina jantarová pomáhá odstranit hlavní příčiny stresu tím, že stimuluje váš mozek a „nastartuje“ jej tak, jak je zvykem.

Zlepšuje buněčné dýchání

Nedávné výzkumné studie odhalily schopnost kyseliny jantarové zlepšit buněčné dýchání a také metabolismus glukózy, který umožňuje tělu optimálně fungovat. Když jsou buňky schopné přijímat kyslík a používat jej k výrobě energie, má naše tělo tolik potřebnou energii, aby zůstalo fit a zdravé po celou dobu.

Zabraňuje nachlazení

Než byly tyto léčivé vlastnosti plně poznány, obklopovalo použití jantaru mnoho pověr. Lidé věřili, že kyselina jantarová může vyhnat zlé duchy, kteří způsobují nachlazení nebo chřipku. Tato pověra se ukázala být pravdou, protože kyselina jantarová pomáhá posilovat imunitní systém, což zase snižuje riziko nachlazení nebo chřipky.

Zmírnění bolest zubů u kojenců

Snad jednou z největších výhod kyseliny jantarové je to, že se používá ke zmírnění bolavých zoubků u kojenců. Když malému dítěti začnou růst zoubky, má dítě bolesti. Pokud se použije jantar ve formě náhrdelníku, uvolní se právě kyselina jantarová, pokud se náhrdelník nosí v blízkosti pokožky dítěte. Kyselina se pak vstřebává do pokožky dítěte a vyvolává uklidňující účinek.

Jedna studie z roku 2019 však zjistila, že kyselina jantarová nemůže být uvolněna z korálků baltického jantaru do lidské kůže, a tak nemá žádné protizánětlivé vlastnosti. Takže je to možná jen pověra, které chceme věřit.

Používá se k léčbě artritidy

Přestože název naznačuje něco jiného, ​​kyselina jantarová je ve skutečnosti protizánětlivá a obsahuje mnoho antioxidantů. S různými vlastnostmi, které zmírňují bolest, nosí mnoho pacientů na zápěstí nebo postižené oblasti jantarovou barvu, aby bylo možné účinně zmírnit bolest.

Účinky na srdce

Kyselina jantarová reguluje kardiomyocyt. To znamená, že to pomáhá srdci „pumpovat“ krev správně. To je dobré pro lidi trpící kardiovaskulárními poruchami. O kyselině jantarové je známo, že pomáhá předcházet srdečním záchvatům.

Sponzorováno

Vyčistí mysl od negativity a uklidní vás

Kyselina jantarová má vliv i na naši mysl. Současné světové problémy a i vaše každodenní problémy vám mohou způsobit spoustu stresu, což je pro vaše celkové zdraví špatné. Jelikož kyselina jantarová pomáhá uvolňovat stres a hromadění chemikálií, zažíváte jakýsi blažený pocit.

Odstranění stresu je důležité, protože jakmile se uklidníte, můžete se soustředit na to, co je ve vašem životě důležité. Pravidelné procvičování relaxačních technik může vést k tomu, že budete řešit stresové situace s větší lehkostí – a to hlavně v dlouhodobém horizontu.

Kyselina jantarová jako čisticí prostředek

Kyselina jantarová má nesčetné výhody pro lidské tělo. Třeba se zjistilo, že přirozené čisticí vlastnosti kyseliny jsou pro nás hodně zajímavé, protože se říká, že jsou schopny vyčistit vše – třeba vyklizení nahromaděné chronické bolesti, která uvolňuje negativní energii.

Mnoho lidí nosí baltský jantar, aby uvolnili jejich mysl a zbavili se jakékoli negativní energie, což je způsob, jak zlepšit jejich koncentraci během meditace. Kyselina jantarová obsažená v baltském jantaru dává lidem vřelý pocit, když začínají potlačovat své touhy a stávají se spojenými s vesmírem. Nošení baltského jantaru umožňuje kyselině jantarové vstoupit do vašeho těla na dlouhou dobu – to proto najdete mnoho duchovních guru, kteří nosí korálky vyrobené z jantaru.

Mnoho lidí dodnes umožňuje dětem nosit jantar kvůli mnoha ochranným a léčivým vlastnostem. Je prokázáno, že děti, u nichž se zjistí, že mají takovýto kontakt s kyselinou jantarovou, jsou šťastnější a klidnější v těžších situacích.

Kyselina jantarová v kosmetice

Kyselina biojantarová má antimikrobiální vlastnosti, je vhodná při ošetření proti akné, má antioxidační aktivitu – je tedy vhodná pro použití v kosmetice.

Zdroje kyseliny jantarové

Přirozený zdroj kyseliny jantarové je hlavně z jantaru (slavný je baltský jantar), který se po dlouhodobém pobytu v zemi vytváří z pryskyřice borovice. Obsah kyseliny jantarové je v jantaru asi 3 – 8%. Lze ji také přirozeně nalézt v brokolici, rebarboře, řepě, chřestu, čerstvých masových extraktech, zelí a sýru.

Je přirozeně přítomen téměř ve všech rostlinných a živočišných tkáních. Stejně jako kyselina citronová a kyselina fumarová hraje důležitou roli v metabolických procesech a může se podílet na čisté syntéze glukózy, jiných cukrů a mastných kyselin.

Kyselina jantarová jako doplněk stravy

Hlavním důvodem, proč lze jako doplněk použít kyselinu jantarovou, je to, že se účastní citrátového cyklu (Krebsova cyklu), který pomáhá obnovit zdravý metabolismus. Kyselina jantarová může být použita pro symptomy způsobené menopauzou, jako jsou návaly horka a podrážděnost. Může také pomoci snížit únavu a zlepšit výkon mozku.

Kyselina jantarová – sečteno a podtrženo

Analgetické vlastnosti činí z kyseliny jantarové skvělý lék na mnoho onemocnění. Kyselina jantarová hraje po staletí klíčovou roli při léčení a poskytování úlevy od bolesti – snižuje také podrážděnost a pomáhá při menopauze.

Sponzorováno

Doufejme, že jednoho dne bude lidstvo schopno dále analyzovat tento lék a porozumět tomu, jak může být použit k lepšímu životu. Do té doby můžete i nadále těžit z různých použití kyseliny jantarové a z mnoha způsobů, jak vám může pomoci zlepšit vaše zdraví. Nezapomeňte se však nejprve poradit se svým lékařem. To je vždy dobrý začátek, zejména u alternativních léčebných metod.

A co si dále o jantaru přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva