Sponzorováno

Alfalfa (tolice vojtěška) semínka a klíčky – její účinky na zdraví + přínosy pro krásu 4.52/5 (42)

Alfalfa ukázala, že má impozantní množství vlákniny, což je velmi důležité v boji proti špatnému cholesterolu.

Alfalfa ukázala, že má impozantní množství vlákniny, což je velmi důležité v boji proti špatnému cholesterolu.

Alfalfa je bylina. Lidé z ní používají listy, klíčky a semena pro výrobu léků. Zejména klíčky vojtěšky jsou plné zdravotních přínosů – to vše s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vitamínů a minerálů.

Ve skutečnosti studie ukazují, že klíčky z vojtěšky mohou bojovat proti dvěma nejčastějším zdravotním problémům na světě – rakovina a cukrovka. A to jsou jen dva z problémů, které klíčky z alfalfa pomáhají léčit nebo jim předcházet.

Alfalfa a obsah živin

Rostlina vojtěšky je nabitá živinami a její jméno ve skutečnosti znamená „otec všech potravin“. Její rozsáhlý kořenový systém umožňuje absorbovat z půdy velké množství živin. Alfalfa obsahuje vitamíny A, D, E, K a celé spektrum vitaminů B. Obsahuje také minerály draslík, železo, fosfor, biotin, niacin, hořčík, kyselinu listovou a vápník. Kromě toho má vysokou úroveň bílkovin a aminokyselin.

Alfalfa (tolice vojtěška) a její přínosy po vaši krásu

Určitě vás zajímá, jak vám tato bylinka může pomoci s vaší krásou. Na základě uvedeného dlouhého seznamu živin, kterými se tato rostlina může pochlubit můžeme konstatovat, že rozhodně hodně.

Pomůže vám s vlasy

Nejprve se podíváme na přínosy vojtěšky pro vaše vlasy. Pokud máte problém s řídkými vlasy a jejich padáním, pak je alfalfa rostlinou pro vás. Vitaminy v bylince zlepšují cirkulaci pokožky a poskytují antioxidanty pro vlasové folikuly.

I její další živiny jsou skvělé při léčbě vypadávání vlasů. Proteiny ve vojtěšce také podporují růst zdravých vlasů. Další užitečnou živinou v alfalfa je oxid křemičitý, který stimuluje růst vlasů a také je vlasy.

Dodá sílu pokožce

Zastavme se krátce u výhod alfalfa pro vaši pokožku. Za prvé, tolice vojtěška je docela efektivní při odstraňování strií. Její listy mohou pomáhat jakoby odbarvit strie i jizvičky, to vše díky množství aminokyselin, vitamínu E a vitamínu K.

Obecně je množství vitamínů a minerálů, které se vyskytují v této bylince, velmi užitečné pro udržení zdravé pokožky. Všechny látky pracují společně, aby udržely pokožku pružnou a hydratovanou. Tyto živiny také čistí kůži zevnitř, dodávají ji přirozenou a zdravou záři.

Pro ty, kteří bojují se suchou kůží, může být vojtěška skvělou pomocí. Chlorofyl a obsah vitaminu A jsou skvělé pro ošetření suché pokožky a zároveň zajišťují správnou hydrataci pleti. Zmíněný chlorofyl v alfalfa zároveň působí jako přírodní čistící prostředek pro vaši pokožku. Vyčistí nečistoty z těla a bojuje proti infekcím.

Pravidelná konzumace této bylinky také dělá zázraky s různými kožními onemocněními. Její mladé klíčky (výhonky) jsou velmi účinné při léčbě ekzému a psoriázy.

Má skvělé vlastnosti proti stárnutí

Alfalfa obsahuje pozoruhodné množství antioxidantů – tyto antioxidanty jsou velmi účinné při boji proti škodlivým volným radikálům, které tělu přinášejí jen nemoci a infekce. Jiné sloučeniny ve vojtěšce také pomáhají předcházet onemocněním spojeným se stárnutím, jako je rakovina, ztvrdnutí arterií, osteoporóza atd. Takže budete stárnout pomaleji, budete krásnější a zdravější. Záleží jen na vašem jídelníčku. Ten se na vašem zdraví i kráse podstatně podepisuje, tak si to uvědomte.

Zajímavost: Ačkoli byla původně pěstována v jihozápadní Asii, stává se celosvětově uznávanou plodinou kvůli působivému nutričnímu obsahu a všestrannému použití.

Alfalfa a její účinky pro zdraví

Kromě toho, že je bylinka velmi prospěšná pro kůži a vlasy, má i mnoho dalších přínosů pro zdraví. Podívejme se alespoň na některé z nich.

1. Super užitečná zejména pro ženy

Vzhledem k vysokým hladinám fytoestrogenů a vitaminu K, rostoucí klíčky z vojtěšky minimalizují příznaky spojené s menstruací. Vitamin K je známý jako vitamín srážení krve, takže je skvělý při léčbě nadměrného krvácení. Alfalfa je také hodně známa tím, že poskytuje úlevu od příznaků menopauzy. K těmto příznakům se řadí návaly horka, noční pocení, vaginální suchost, podrážděnost a další příznaky. S tím si vojtěška umí elegantně poradit.

2. Pomáhá s diabetem

Podle jedné studie, která byla provedena v Pákistánu jsou alfalfa klíčky úspěšnými a účinnými antidiabetickými potravinami kvůli jejich schopnosti snížit hladinu glukózy v krvi. Zároveň snižují závislost na inzulínu.

3. Zlepší vám trávení

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny je alfalfa velmi účinným laxativem a může být použita k potlačení zácpy. A i jiné gastrointestinální problémy mohou být odstraněny pomocí vojtěšky. Jaké? Tak třeba nadýmání, plynatost, nevolnost, syndrom dráždivého střeva, žaludeční vředy atd.

Sponzorováno

4. Snižuje riziko rakoviny

Díky svému složení má alfalfa takové vlastnosti, které mohou zpomalit růst nádorů v těle. Obsahuje také aminokyselinu canavanin, která může v tlustém střevě vázat buňky způsobující rakovinu. Alfalfa je zvláště účinná proti rakovině prsu. Rostlina obsahuje také fytoestrogeny, jako isoflavony – to jsou rostlinné sloučeniny, které napodobují lidský estrogen. Studie ukazují, že pravidelná konzumace potravin s isoflavony snižuje výskyt rakoviny prsu.

5. Zabraňuje osteoporóze

Lidské tělo potřebuje vitamín K pro správné zpracování vápníku k vytvoření silných kostí. Vysoký obsah vitaminu K ve vojtěšce může zabránit a zmírňovat osteoporózu. Kromě toho obsahuje bylinka také mangan, který je další nezbytnou živnou při prevenci zánětů a osteoporózy.

6. Pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví

Alfalfa je dále velmi účinná při hlídání nadměrné produkce špatného cholesterolu v těle. Tento cholesterol může bránit srdečním funkcím a může vést k infarktu. Klíčky vojtěšky obsahují antioxidanty, které zpomalují vznik arteriosklerózy.

Zdá se, že užívání alfalfa semínek u lidí s vysokou hladinou cholesterolu snižuje celkový cholesterol a také „špatný“ cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL).

7. Pomáhá s anémií

Lidé, kteří trpí anemií (snížení koncentrace hemoglobinu v krvi), by měli zahrnout vojtěšku do své denní stravy. Chlorofyl v alfalfa podporuje tvorbu krve v těle. Obsah vitaminu C pomáhá při správné absorpci železa v těle. Takže na anemii ideální bylinka.

8. Zlepšuje imunitu

Pravidelná (denní) konzumace této rostliny posiluje imunitní systém těla i jeho sílu. Alfalfa může účinně chránit tělo před mnoha druhy alergií, infekcemi a různými nemocemi. Ti, kteří se zotavují z nemocí, jsou často nabádáni, aby přidali vojtěšku do své stravy, aby znovu získali svou sílu a rychleji se zotavili.

9. Snižuje záněty v těle

Tato rostlina byla často používána při tradiční léčbě artritidy a jiných zánětlivých stavů. Alfalfa má vysokou hladinu vitaminu C a vitaminu B, stejně jako obsahuje vápník a antioxidanty, které mohou snížit záněty v kloubech a současně posílit imunitní systém a zabránit chronickým onemocněním a oxidativnímu stresu.

10. Detoxikuje tělo

Alfalfa je již od nepaměti používána po celém světě při léčbě různých ledvinových problémů, a to kvůli diuretickým vlastnostem (rostlinná droga navozující zvýšenou diurézu, tedy vylučování, vody a elektrolytů v moči). Stimulací častějšího močení je vojtěška schopná urychlit detoxikaci těla odstraněním přebytečných solí, tuků a vody.

11. Pro podporu respiračního zdraví

Tradičně byla vojtěška využívána při léčení respiračních stavů, jako je bronchitida, chřipka a běžné nachlazení, stejně jako jiné virové a bakteriální infekce. Alfalfa má protizánětlivé vlastnosti, které ji učinily velmi užitečnou při léčbě různých respiračních stavů, jako je astma, zatímco nadále posiluje imunitní systém.

Jak si vypěstovat klíčky Alfalfa doma?

Pěstování klíčků vojtěšky doma je snadné a zábavné – existuje mnoho způsobů, jak to udělat v pohodlí svého domova. Nejprve si kupte osivo, které není ošetřeno žádnými chemikáliemi. Měli byste používat pouze osivo určené k pěstování klíčků. Klíčky můžete pěstovat v hliněném květináči nebo v jiných nádobách.

Klíčky Alfalfa si vypěstujete v pohodě i doma.

Klíčky Alfalfa si vypěstujete v pohodě i doma.

Zkuste tuto metodu pro pěstování klíčků doma:

  1. Promyjte semena (asi 50 g) a namočte je ve vlažné vodě přes noc při pokojové teplotě.
  2. Dále dejte semena do nádoby pokryté namočenou tenkou látkou.
  3. Udržujte semena mokrá. Kropte je nejméně 2 až 3 krát denně. Třeba ráno a večer.
  4. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte pouze nechlorovanou vodu, jako je pramenitá voda nebo destilovaná voda, protože chlór v městské vodě může způsobit špatné klíčení. Klíčení se nejlépe provádí při teplotě 21 až 26 stupňů na tmavém místě. Bude to trvat 3 až 7 dní, než se dosáhne dospělého výhonku v závislosti na teplotě.
  5. Uložte zralé výhonky do nádoby naplněné vodou a promyjte, abyste odstranili vrstvy semen a vláknitých kořenů. Klíčky semen budou klesat na dno a trupy osiva budou plavat nahoru. Jemně skliďte trupy osiva ručně nebo pomocí malého drátěného cedníku. Nechte klíčky odkapat.
  6. Klíčky jsou nejlepší, pokud jsou používány ihned po umytí, ale mohou být skladovány několik dní v chladničce (3 až 10 stupňů Celsia) v uzavřených skleněných a plastových nádobách nebo mrazicích pytlících.
  7. Velikost zralých výhonků se liší. Když necháte růst klíčky příliš dlouho (přes 10 cm) může způsobit, že se stanou hořké.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s alfalfa semínky a klíčky vy? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva