Detoxikační koupele (lázeň) – mohou léčit nemoci? Třeba nachlazení? 4.68/5 (25)

Sponzorováno

Zkuste detoxikační koupel pro relaxaci i pro léčbu příznaků nachlazení.

Zkuste detoxikační koupel pro relaxaci i pro léčbu příznaků nachlazení.

Detoxikační lázeň je považována za přirozený způsob, jak pomoci odstranit toxiny z těla. Během detoxikační koupele se ve vaně rozpustí různé přísady, jako je třeba Epsomská sůl (síran hořečnatý), zázvor a esenciální oleje. Můžete se koupat po dobu několika minut, ale i na hodinu.

Říká se, že je možné použít detoxikační lázně pro léčbu nachlazení. Nicméně, důkazy jsou omezené. Detoxikační koupele však mohou pomoci s určitými příznaky rýmy a nachlazení, s uklidněním těla a uvolněním svalových bolestí. Je však nutné říci, že výsledky se budou lišit u každého z nás, je to velmi individuální.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o použití detoxikační lázně pro zvládnutí symptomů nachlazení. Přidáme i tipy, jak používat detoxikační lázeň.

Zatočí detoxikační koupel s rýmou?

Studie jsou v tomto směru hodně omezeny – úplně nedokazují účinnost detoxikační lázně pro léčbu symptomů nachlazení. Ale nachlazení, kašel nebo chřipka mohou vést k dalším přidruženým příznakům, včetně bolesti svalů a bolesti celého těla – a právě detoxikační koupele mohou s těmito příznaky velmi elegantně pomoci.

Přidání esenciálních olejů do vaší lázně, jako jsou například levandulový olej a heřmánkový olej, může mít některé příznivé účinky pro doprovodné symptomy nachlazení, rýmy a chřipky. To proto, že esenciální oleje vám mohou pomoci s celkovou relaxací a uklidněním.

Jedna malá studie s 19 účastníky zjistila, že přidávání Epsomské soli do koupele zvyšuje hladinu hořčíku v těle. To může pomoci tělu likvidovat kyselinu mléčnou, která v těle může vyvolat bolesti svalů. Může také obecně pomoci s uvolněním svalů.

Některé omezené výzkumy ukazují, že některé esenciální oleje mohou mít antimikrobiální a antivirové vlastnosti. Eukalyptový olej může být například terapeutický pro horní cesty dýchací – pomáhá zmírnit kongesci. Je však zapotřebí dalších studií, které jednoznačně potvrdí přínosy použití éterických olejů v detoxikačních koupelích.

Může koupel pomoci při léčbě horečky?

Zatímco vědecké důkazy jsou v tomto směru spíše omezené, teplá lázeň je stále považována za starý lék na snížení horečky. Zaměřte se na teplotu vody, měla by být spíše vlažná (27 °C až 32 °C) – koupel si ale nedávejte, pokud máte závratě nebo nevolnost. Pokud se začnete třást, budete muset zvýšit teplotu vaší lázně. Chvění znamená, že vaše tělo se snaží zvýšit teplotu, což může způsobit ve finále ještě vyšší teplotu.

Jsou detoxikační koupele jsou bezpečné?

Zeptejte se svého lékaře, abyste zjistili, zda jsou detoxikační lázně bezpečné přímo pro vás a váš zdravotní stav. Těhotné ženy, malé děti a lidé s poruchou funkce ledvin (jejich tělo nemusí být schopno zbavit se nadbytku hořčíku, pokud jsou poškozeny ledviny) by neměli užívat detoxikační koupele.

Vždy pijte dostatečné množství vody před, během a po detoxikační lázni. To je důležité. Také okamžitě vylezte z lázně, pokud se třesete, nebo se cítíte špatně (máte např. závratě nebo mdloby).

Jak si udělat detoxikační koupel

Existují různé recepty na detoxikační lázně, v závislosti na vašich příznacích. Pokud začínáte, dejte si detoxikační koupel tak jednou týdně. Dávejte pozor na další stavy, jako je suchá kůže nebo dehydratace. Začněte také spíše s kratším časem ve vaně (10 až 20 minut), abyste zjistili, jak vaše tělo reaguje na detoxikační lázeň. Pokud se vám zdá, že je to super a uvolňující a nemáte žádné další negativní reakce, můžete klidně prodloužit dobu detoxikačních koupelí a dostaňte se až na tři lázně týdně.

Podívejme se na jednotlivé druhy detox koupelí:

Epsomská solná lázeň

Možné přínosy této koupele: Snížení bolesti svalů a bolesti těla, relaxace.

 1. Naplňte vanu příjemně teplou vodou. Po naplnění můžete přidat i jednu lžíci kokosového oleje a až 5 kapek levandulového, pokud jsou vám sympatické (vůní a podobně).
 2. Poté, co se napustí dostatek vody, abyste se tělem mohli ponořit, přidejte 2 šálky Epsomské soli. Použijte nohu nebo ruku k rozpohybování vody kolem, abyste pomohli rozpustit sůl.
 3. Lehněte si do koupele alespoň na 10 minut (nebo až na 1 hodinu).

Užívejte si relaxace.

Sponzorováno

Zázvorová koupel

Možné přínosy této koupele: Podporuje pocení, které může pomoci tělu zbavit se toxinů; může pomoci při svalových bolestech a bolestech těla.

 1. Připravte si směs 1/3 šálku Epsomské soli, 1/3 šálku mořské soli a 3 polévkové lžíce mletého zázvoru. Můžete také přidat 1/3 šálku sody na pečení (není ale nutné). Nalijte směs do teplé koupele.
 2. Jak se koupel napustí, přidejte 1 šálek jablečného octa.
 3. Koupejte se po dobu až 45 minut a pijte u toho pitnou vodu. Pokud začnete třást, ukončete koupel.
 4. Po opuštění lázně se usušte.

Tato koupel může být velmi dehydratační. Je důležité pít vodu před, během a i po koupeli, abyste doplnili ztracené tekutiny.

Eukalyptová lázeň s mořskou solí

Možné přínosy této koupele: Je relaxační, antistresová, také pomoc při zánětu a bolesti svalů.

 1. Smíchejte 1 šálek mořské soli, 1 šálek Epsomské soli a 10 kapek eukalyptového oleje v teplé vodě.
 2. Dobře vodu promíchejte pohybem rukou nebo nohou.
 3. Namočte se na 10 minut až 1 hodinu.

Kyslíková detox koupel

Tato koupel je zvláště užitečná při nemoci, protože zázvor pomáhá odstranit nebo zmírnit bolesti těla. Může být také užitečná při alergiích nebo podráždění pokožky. Budete potřebovat:

Jak na přípravu? Naplňte vanu teplou / horkou vodou a přidejte peroxid vodíku a sušený zázvor. Naložte do vany na dobu 30 minut nebo tak dlouho, jak je vám to příjemné.

Detox koupel s jablečným octem

Jedná se o vynikající koupel pro problémy s pokožkou, protože ocet vyváží pH pokožky. I když hodně lidí nemá rádo vůni octu, jestliže někdo v rodině má spáleniny, ekzém, lupy nebo suchou, svědící pokožku, ať si dá i přesto tuto octovou lázeň. Jablečný ocet má celou řadu výhod a pomáhá nejen kůži, ale zanechává jemnou pokožku i lesklé vlasy.

Jednou nebo dvakrát týdně naplňte vanu horkou vodou a přidejte 1-2 šálky jablečného octa. Koupejte se tak 20-30 minut a používám žínky, – klidně si vyčistěte i obličej a zajistěte, že máte také mokré vlasy.

TIP: Po koupání se opláchněte ve vlažné sprše, i když některé zdroje doporučují nechat vodu s octem vyschnout na kůži.

Kdy hledat pomoc

Navštivte na svého lékaře, pokud se vaše příznaky nachlazení nebo chřipky nezlepší během týdne či max. 10 dní. Také vyhledejte lékařskou péči, pokud:

 • vaše teplota je dlouhodobě vyšší než 38 °C
 • máte horečku více než pět dní nebo déle
 • pocítíte dušnost
 • máte závažné bolesti v krku, bolesti hlavy nebo bolest na hrudi
Zkuste vanu obohatit o několik svíček, relaxační účinek bude ještě vyšší.

Zkuste vanu obohatit o několik svíček, relaxační účinek bude ještě vyšší.

Další alternativní metody pro léčbu nachlazení

Chcete-li zvládnout nachlazení, můžete také vyzkoušet jiné domácí metody.

 • Čaj s medem může pomoci uklidnit bolest v krku. Přidejte čerstvý zázvor a citron. Je to super věc.
 • Proplachování nosu s fyziologickým roztokem – to pomůže dostat z nosu zbytky nebo hlen. U nachlazení perfektní.
 • Kuřecí polévka má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit příznaky nachlazení. Tekutiny vás také pomáhají udržet hydratované, když jste nachlazení.

A pár slov na závěr

Detoxikační lázeň přímo nevyléčí nachlazení, ale může se vám uklidnit. Může také pomoci dočasně zmírnit vaše příznaky, včetně kongesce, bolesti svalů a bolesti hlavy nebo horečky.

Sponzorováno

Jiné domácí prostředky, jako je popíjení čaje s medem, mohou být příznivé pro studené příznaky. Pokud se vaše zima zhorší nebo se nezlepší po 7 až 10 dnech, vyhledejte svého lékaře.

A co si ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Detoxikační koupele (lázeň) – mohou léčit nemoci? Třeba nachlazení?”

  1. Hanka napsal:

   Hezký den, děkuji za vyčerpávající článek. Koupele mám moc ráda. Koukala jsem na různé pěny, oleje a tak. Mrkněte na tyhle stránky: https://www.kneipp.com/cz_cs/svet-kneippu/vse-o-koupani/prisady-do-koupele/. Co na ně říkáte? Co rádi používáte? :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva