Sponzorováno

Co jíst na jaře? Tímto prospějete svému tělu. 4.73/5 (15)

Na jaře si zkuste dát klíčky. Obsahují mnoho živin, které na jaře potřebujete.

Na jaře si zkuste dát klíčky. Obsahují mnoho živin, které na jaře potřebujete.

Zima je definitivě pryč. Je na čase vyměnit nejenom váš šatník, jelikož je vhodné upravit také svůj jídelníček. Mnohdy se doporučuje takzvaná jarní detoxikace organismu. Trvá několik dní a během ní se z vašeho těla eliminuje vše, co v něm nemá být. Pokud je tento postu pro vaše potřeby příliš náročný, je vhodné zkusit něco jednoduššího.

Změnu jídelníčku založenou na tom, že do něho přidáte potraviny, které jsou pro jarní očistu, ale i pro jarní počasí jako stvořené. Co tedy jíst, abyste podpořili své zdraví, ale i svou krásu? Podívejte se s námi.

1. Klíčky, výhonky a podobné potraviny

Co se v přírodě děje právě během jara? Jedná se o to, že vše pučí a klíčí. A právě tímto stavem se inspirujte, když se rozhodnete do svého jídelníčku zařazovat vhodné potraviny. Základem by měly být určitě různé klíčky bylin, nebo také výhonky. Důvodem je hlavně to, že jsou hlavně zdrojem vitamínů a minerálů. Navíc se hodí do teplé, ale i studené kuchyně. Co je velkým hitem? My doporučíme třeba:

Nic však nezkazíte, pokud zkusíte také naklíčenou pohanku, nebo i naklíčený hrášek. Jedná se o rostlinné potraviny, které jsou pro svou charakteristiku v rámci jara dokonale charakteristikou potravinou, kterou byste měli do svého jídelníčku zařadit jako první. Tímto přehledem ale rozhodně nekončíme.

2. Bylinky, nejlépe potom ty čerstvé

Nejsou to jenom klíčky a výhonky. Jsou to také různé bylinky, které by neměly v jarním jídelníčku chybět. Pokud se podíváme na ty známé a klasické, je to třeba bazalka, nebo i kerblík, stejně jako koriandr. To vše proto, že dané byliny obsahují třeba vitamíny A, stejně jako B, ale i další látky, které mohou podpořit očistu těla. Navíc v jídle skvěle vypadají a ještě lépe chutnají. Dále nezapomínejte také na jasný symbol jara, kterým je medvědí česnek. Ten můžete nejenom koupit, ale také natrhat ve volné přírodě – buďte však ohleduplná. Jedná se o rostlinu, která nabídne několik pozitiv:

Toto všechno doporučíme doplnit třeba pažitkou, nebo petrželí. Na první pohled bylinky běžné, ale na ten druhý se jedná o velmi dobrý zdroj železa, stejně jako vitamínu C, nebo vitamínů ze skupiny B. Navíc nelze zapomínat na praktické vlastnosti spojené s podporou trávení a zklidňování žaludku.

Sponzorováno

3. Zelenina, která má jarní, tedy krásně zelenou barvu

Na jaře by měla do jídelníčku patřit také zelenina. A to ve větším množství, než obvykle. Důvod je samozřejmě celkem prostý a je spojený s tím, že dokáže napomoci vyčištění vašeho organismu. Pokud si nejste jista, jaká je ta pravá, tak doporučujeme vybírat primárně podle barvy. Pokud se jedná o zeleninu se zelenou barvou, chybu zaručeně neuděláte. Jasným hitem je zelenina listová, která dodá nejenom vitamíny a minerály. Jejím pozitivem je i to, že dokáže dobře pročistit vaše játra a ledviny, stejně jako dokáže čistit i krev.

Opomíjet nelze ani symbol jara, kterým je chřest. Zde můžete udělat výjimku a dát si i ten bílý, který je také dobrou volbou. Skvěle chutná a na lidské tělo bude i velmi dobře působit. Navíc vás zaujme i tím, že dokáže dobře bojovat proti nadýmání, nebo proti bolestem vašeho břicha. Dále je nutné přihlédnout i k tomu, že má močopudné účinky. To může být plus, ale i mínus. Proto s tím počítejte.

A pokud hledáte zdravé jídlo, které pomáhá zpomalit stravovací návyky a poskytuje širokou škálu živin, zkuste artyčoky.

4. Superpotraviny se stávají stále větším hitem

Jejich rozmach proběhl již před několika lety. Nyní ono davové šílenství lehce utichlo. To ale neznamená, že by nebyly zdraví prospěšné a že je nelze do jídelníčku zařadit. S ohledem na obsah různých látek skutečně patří do skupiny těch, které jsou unikátní. Mluvit o nich ale jako o zázraku je příliš nadnesené. Tolik k očekávání. Nyní už se můžeme podívat na to, o jaké se jedná. Pokud jde o trojici nejznámějších, tak je to mladý ječmen, stejně jako chlorella a také známá spirulina.

Bát se nemusíte ani dalších superpotravin. Patří sem třeba moringa, různé druhy mořských řas, stejně jako baobab. Do této kategorie se však řadí třeba i matcha tea, a mnoho dalších přírodních potravin, které jsou považovány za silné antioxidanty. A to je onen hlavní důvod, proč na ně na jaře nezapomínat.

5. Mořské i sladkovodní ryby

Z oblasti rostlinných potravin pojďme na potraviny živočišné. O jaké jde konkrétně? Ano, jsou to ryby. A je jedno, zda se jedná o ty mořské, nebo o ty sladkovodní. Čím pestřejší jídelníček budete v tomto ohledu mít, tím lépe. Doporučíme třeba druhy, jako je losos, tuňák, ale také makrela, nebo pstruh či úhoř. A proč právě ryby? Nikoliv pro tolik doporučované zdravé tuky. Vás by na jaře měl zajímat hlavně vitamin D, kterého máte po zimě v organismu málo. Vlivem toho se může objevit takzvaná jarní únava, stejně jako se mohou vlivem vlhčího prostředí objevit i různé nemoci – klasické nachlazení. Díky rybám v jídelníčku tak hladinu tohoto vitamínu snadno doplníte. A to na požadovanou míru. Podpořit jeho množství můžete i tím, že vyrazíte ven. Je to totiž i slunce, které umí stimulovat jeho tvorbu přímo ve vašem těle.

6. Borůvky

Borůvky, tmavě modré kuličky jsou jednou z našich nejlepších potravin na jaře. Obsahují opravdu super látky a živiny. Borůvky jsou velmi bohaté na antioxidanty, ty na jaře prostě potřebujete!

 • Borůvky jsou špičkovým zdrojem vlákniny, antioxidantů, manganu a vitamínu C.
 • S pouze asi 80 kaloriemi a 20 gramy sacharidů na šálek, borůvky dokonale zapadají do plánu výživy, který je vhodný pro diabetiky, nebo pro ty, co drží nějakou dietu.
 • Významné zdravotní přínosy borůvek zahrnují snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, jsou spojovány se zlepšenou pamětí a kognitivními funkcemi.

Sponzorováno

Borůvky jsou chutné a zdravé – jsou snadno dostupné po celý rok zmrazené a sušené

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva