Sponzorováno

Sarsaparilla (kořen) a účinky na zdraví + použití 4.85/5 (13)

 • Sarsaparilla je rostlina, která se v tradiční medicíně využívá pro své potenciální zdravotní přínosy. Některé účinky na zdraví, které se Sarsaparille připisují, probereme v tomto článku.
 • Má antioxidační účinky: Sarsaparilla obsahuje antioxidanty, jako jsou flavonoidy a fytochemikálie, které mohou pomáhat chránit tělo před poškozením volnými radikály. Antioxidanty přispívají k ochraně buněk a tkání před oxidativním stresem.
 • Má protizánětlivé účinky: Sarsaparilla byla tradičně používána pro své protizánětlivé vlastnosti. Některé studie naznačují, že látky obsažené v Sarsaparille mohou pomáhat snižovat záněty v těle.
 • Močopudné účinky: Sarsaparilla byla tradičně používána jako diuretikum, které podporuje tvorbu moči a odstraňování toxických látek z těla. To může přispívat k detoxikaci a udržení zdravé funkce ledvin.
 • Podpora hormonální rovnováhy: Některé studie naznačují, že extrakt ze Sarsaparilly může mít pozitivní vliv na hormonální rovnováhu a regulaci endokrinních funkcí v těle. To může být užitečné při podpoře zdravého fungování reprodukčního systému a hormonálního systému.
 • Pozor však na to, že většina informací o účincích Sarsaparilly pochází z tradiční medicíny a doposud nebyly provedeny dostatečné vědecké studie pro potvrzení těchto účinků. Před použitím Sarsaparilly nebo jakýchkoli bylinných přípravků se poraďte se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým odborníkem, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky, aby se předešlo možným interakcím nebo vedlejším účinkům.

Sarsaparilla obsahuje různé sloučeniny, jako jsou saponiny a flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti.

Sarsaparilla je celkem málo využívaná bylina, která byla po tisíce let používána mnoha léčiteli a vystupovala v různých tradičních léčebných medicínách, jako je ájurvédská medicína a evropská medicína – zejména během středověku.

Kořeny rostliny Sarsaparilla lze použít k přípravě čaje nebo tinktury se silnými vlastnostmi pro detox, zdraví pokožky a hormonální rovnováhu.

V tomto článku najdete více informací o výhodách sarsaparilly a dvou různých typech, které najdete v obchodech s bylinkami.

CO JE SARSAPARILLA? PŘÍBĚH O DVOU KOŘENECH

Pravá sarsaparilla má botanický název Smilax. Existuje několik různých druhů, které lze většinou používat zaměnitelně. Nejběžnější je Smilax ornata (dříve S. regelii), neboli Přestup pravý.

Tento typ sarsaparilly pochází ze Střední a Jižní Ameriky a také z Karibiku. Ve skutečnosti se S. ornata často nazývá „jamajská sarsaparilla“.

Sarsaparilla rostliny jsou popínavé, dřevité liány, které patří do čeledi přestupovité. Mají lesklé listy a červené bobule, ale pro léčebné účely se sklízejí kořeny.

Sarsaparillu možná znáte jako starý nápoj a tradiční složku kořenového piva. Zajímavé je, že kořen se používal hlavně k přidávání pěny do nápojů. Většinu chuti dodala bylinka Kašťa (Sassafras).

Existuje také další typ sarsaparilly známý jako indická sarsaparilla nebo Anantamul. Vystupuje pod botanickým názvem Hemidesmus indicus a nesouvisí s pravou sarsaparillou. Rostliny rostou přirozeně v jižní Asii a obvykle se motají podél země.

Oba druhy sarsaparilly mají překvapivě velmi podobné zdravotní výhody, přestože spolu nesouvisí a obsahují různé rostlinné sloučeniny. Kořeny se používají v obou případech a pro podobné účely.

Zde je bližší pohled na každou z bylin, počínaje pravým kořenem sarsaparilly.

Sarsaparilla (Smilax lékařský) a její zdravotní výhody

Detoxikační účinky

Existuje mnoho skvělých bylinek na detoxikaci, ale většina lidí neví o sarsaparille.

Kořen obsahuje silné antioxidanty a rostlinné sloučeniny, které mají očistný účinek na celé tělo, zejména na játra a ledviny. Díky mírným diuretickým vlastnostem pomáhá vyplavovat toxiny močí.

Sarsaparilla také obsahuje sloučeniny zvané saponiny, které se vážou na specifickou skupinu toxinů známou jako endotoxiny a vynášejí je z těla ven. Endotoxiny jsou chemické látky přítomné v bakteriálních buňkách, které při uvolňování do krevního řečiště přispívají k mnoha typům onemocnění.

Jako bonus některé studie ukázaly, že kořen sarsaparilly má vlastnosti chránící játra, což může pomoci zabránit poškození toxiny v játrech.

Bojuje se záněty v těle

Detoxikační, antioxidační síla kořene sarsaparilla mu také dává schopnost uklidnit záněty v těle. Mnohé z toho lze přičíst skutečnosti, že pomáhá čistit endotoxiny z vašeho systému.

Endotoxiny nejenže běžně přispívají k nemocem, ale jsou také považovány za velmi silné a široce rozšířené látky vyvolávající záněty. A protože chronický zánět je viníkem mnoha zdravotních problémů, vše, co můžete udělat, abyste se ho zbavili hned u zdroje, je pro vaše tělo dobré.

Tradičně se sarsaparilla používala na širokou škálu zánětlivých problémů, včetně artritidy a revmatické bolesti.

Některé rané studie opravdu potvrzují, že má jak protizánětlivé, tak i bolest zmírňující vlastnosti, což ukazuje, proč má tak dlouhou historii používání pro tyto typy stavů.

Pomáhá při lupénce a jiných kožních problémech

Psoriáza je frustrující kožní onemocnění, které zahrnuje svědivé, suché skvrny na kůži a šupinaté části vyrážky. Neexistuje žádný „lék“ na tento stav, ale vědci před desítkami let zjistili, že sarsaparilla má výhody pro zmírnění psoriázy.

Sponzorováno

Přesný způsob, jakým sarsaparilla funguje, není znám, ale extrakty z kořene byly použity již v roce 1942, aby pomohly zmírnit kožní léze od lupénky s asi 50% úspěšností. Pokračuje výzkum sloučenin nalezených v psoriáze, aby se zjistilo, zda by mohly být použity v nějaké formě léčby.

Jiné kožní stavy, jako je ekzém, akné a dermatitida, mohou také těžit ze sarsaparilly, částečně proto, že čistí toxiny, které mohou způsobit kožní problémy. Ačkoli se obvykle užívá vnitřně na kožní problémy, můžete také vyzkoušet sarsaparillu lokálně v masti.

Podporuje hormonální rovnováhu

Dalším tradičním použitím sarsaparilly bylo podporovat hormonální rovnováhu a sexuální zdraví.

Některé typy saponinů a dalších sloučenin v kořenech rostlin v podstatě fungují jako „rostlinné hormony“. To neznamená, že jsou stejné jako lidské hormony, ale někteří odborníci se domnívají, že je tělo rozpoznává jako podobné, a to by mohlo vysvětlit hormonální vyrovnávací účinek některých rostlin.

Abychom se na to podívali i z jiného úhlu, sarsaparilla byla dlouho považována za výživnou bylinu.

Používá se k obnově nadledvin a k řešení dalších problémů, které jsou spojeny s vyčerpáním těla, včetně nedostatku libida. Je možné, že i tato vyživující/obnovující činnost podporuje správnou hormonální rovnováhu.

Působí synergicky

Jednou z jedinečných výhod sarsaparilly je, že působí jako „synergista“ – tedy pro zvýšení účinků jiných bylin. Nebo odborněji řečeno, zvyšuje biologickou dostupnost jiných bylin, takže vaše tělo z nich může získat více.

V tomto aspektu je sarsaparilla podobná kořenu lékořice, který se v tradiční čínské medicíně často používá jako synergista a „vodič“. Možná sarsaparillu budete chtít použít v malých množstvích ve svých jiných bylinných recepturách.

Indická sarsaparilla a její zdravotní výhody

Přestože je to úplně jiná rostlina než pravá sarsaparilla, k podobným účelům se používá sarsaparilla indická (Anantamul nebo Hemidesmus indicus). Je základem v ajurvédské medicíně pro věci jako:

 • Čištění/detoxikace krve
 • Podpora zdraví ledvin a močových cest
 • Řešení kožních poruch
 • Vyrovnávání hormonů
 • Obnovení libida a energie
 • Podpora tvorby mateřského mléka
 • Uklidňující zánět
 • Podpora kloubů a nervů

Podle ájurvédských principů indická sarsaparilla vyvažuje všechny dóše, ale je zvláště užitečná při řešení nadměrné pitty. Je považována za dostatečně jemnou pro všechna stádia zdraví a je dobrým detoxikačním prostředkem pro ty, kteří jsou ve vyčerpaném stavu, protože vyživuje, i když čistí.

Indická sarsaparilla je prospěšná pro muže i ženy, ale zvláště podporuje ženský reprodukční systém.

JAK SE SARSAPARILLA POUŽÍVÁ

Oba druhy sarsaparilly se běžně používají k přípravě čaje spařením kořene ve vodě. Čaj můžete pít několikrát denně a zvláště uklidňuje při bolestech v krku.

Kořeny rostliny Sarsaparilla lze použít k přípravě čaje nebo tinktury

Kořeny rostliny Sarsaparilla lze použít k přípravě čaje nebo tinktury

 

Sarsaparillu můžete užívat i ve formě tinktury. Je k dispozici jako tinktura z jedné byliny i ve formulích s kombinací bylin, jako je tento extrakt na podporu nadledvin nebo tento extrakt mužské vitality.

Indická sarsaparilla (často uváděná jako Anantamul) je běžně dostupná také v práškové formě. Prášek lze přidat do smoothies, přidat s ghí a medem, zamíchat do teplého mléka a tak dále.

Bezpečnost & opatření

U sarsaparilly nejsou známa žádná preventivní opatření. Při nákupu se dobře podívejte na přesný botanický název, abyste si byli jisti, že dostanete ten správný druh. (Smilax spp. pro pravou sarsaparillu a Hemidesmus indicus pro indickou sarsaparillu.)

Indická sarsaparilla se tradičně konzumuje během těhotenství, ale neexistují žádné studie o jejím bezpečnostním profilu. Pokud jste těhotná nebo kojíte, můžete se před užitím kteréhokoli typu sarsaparilly poradit s kvalifikovaným bylinkářem a také svým lékařem.

Výhody sarsaparilly jsou známy již stovky let, bohužel se na tuto rostlinu časem poněkud zapomnělo. Dobrou zprávou je, že kořen sarsaparilly je i dnes široce dostupný, takže tuto bylinku můžete znovu objevit sami.

Dopřejte si některou z odrůd sarsaparilly a objevte její vyživující, detoxikační účinky!

Sponzorováno

Zkusili jste sarsaparillu? Napište nám vaši zkušenost do komentářů. Budeme rádi.

Přečtěte si u nás i o dalších bylinkách

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva