Kakao a zdraví – má v sobě hodně cenných látek, vitamínů, minerálů 4.89/5 (38)

Sponzorováno

Kakao obsahuje mnoho zdravých látek...

Kakao obsahuje mnoho zdravých látek…

Kakaovník je jinak nazýván Theobroma Cacao, což znamená potrava bohů. Nazval ho tak švédský přírodovědec Carl von Linné inspirovaný starým mýtem, který hovoří o semínkách kakaovníku, které byly přeneseny nebeským zahradníkem z ráje na zemi, neboť bohové si ho velmi oblíbili.

Kakao a jeho minulost

Kakao se používalo i v munulosti při léčení před více než 2000 lety v období civilizace původních Mayů a Aztéků. Do Evropy se kakao dostalo až ve středověku.

Nápoj v Mexiku, který byl připraven z kakaových bobů, mohli konzumovat pouze vládci, což však Evropané zpočátku odmítali. Aztécké kakao mělo až příliš hořkou chuť. Kořeněné bylo pouze vanilkou a chilli, bez mléka a cukru, které lidé ještě neznali. Nárůst kakaa přinesli až Španělé, když ho začali dochucovat a vznikla čokoláda. V 17. století se kakao podávalo na královském dvoře jako účinné afrodisiakum.

Kakao a jeho léčivé účinky

Kakao má v sobě hodně cenných látek, vitamínů, minerálů, které pomáhají proti únavě, při zvýšené horečce, vyhudnutosti, angíně, srdečních problémech, anémii, problémy se střevy a ledvinami či dýchacími problémami. Také kakao pomáhá zabránit oxidace LDL cholesterolu, tj. špatného cholesterolu volnými radikály. Má protizánětlivý účinek.

Obsahuje theobromin, který působí povzbudivě, fenyletylamin – pomáhá při depresích, a tryptofan jinak nazývaný hormon dobré nálady.

Flavonoidy a kakao

Kakao obsahuje velké množství flavonoidů, což jsou přírodní substance. Ty se nacházejí v rostlinách, v potravinách a nápojích rostlinného původu (např. v jablkách, hroznech, kakau, v luštěninách, a jiné). Jedná vlastně o antioxidanty, které naše tělo potřebuje.

Kakao obsahuje mnoho minerálních látek jako je hořčík, železo, zinek, měď a jiné. Alkaloid theobromin zastoupen v kakau je izomer theofylinu. Používá se při onemocnění dýchacích cest, na podporu vykašlávání hlenu.

Kakao tedy nejen povzbudí, ale také pomůže při kašli a má i afrodiziakální účinky.

Sponzorováno

Kakao i proti zubnímu kazu…

Pokud jste dosud dětem nebo i sami sobě zakazovaly kakao s tím, že vám vypadají zuby, zbytečně. Podle všeho je konzumování kakaa velmi příjemný způsob, jak je ochránit před zubním kazem. Za tvorbu kazů totiž může mimo jiné i kyselé prostředí v ústech, které vzniká po konzumaci cukrů. A právě kakao toto kyselé prostředí vyrovnává.

… a vysokému tlaku

Kromě toho obsahuje kakao i polyfenoly, které jsou rovněž přítomny ve většině druhů ovoce a zeleniny a působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Zjistilo se dokonce, že konzumace kakaa snižuje vysoký krevní tlak účinněji, než zelený či černý čaj. Lidem, kteří během dvou týdnů jedli kakaové výrobky, klesl tlak stejně výrazně, jako by jim klesl po užívání běžně dostupných léků na snížení tlaku. To znamená, že konzumace kakaa by mohla snížit riziko porážky a srdečních záchvatů.

Kvalitní a dobře uskladněné kakao

Kvalitní kakao může mít různé odstíny. Od hnědé, ale setkáme se i s odstínem červené s hořkou chutí. Vůně dobrého kakaa je silně aromatická a naopak špatné uskladněné kakao je bez aroma.

Kakao je proto třeba mít na suchém místě se stálou teplotou, protože rychle absorbuje vlhkost. Kakao rychle nasává okolní pachy, proto jej při jeho otevření musíme skladovat v neprodyšně uzavíratelné nádobě.

Čím více hořké, tím lépe

Pokud byste však chtěli naplno využít, což nám kakao nabízí a vstřebat všechny jeho léčivé látky, museli byste se připravit na pořádné hořkou chuť. Ta je v našem průmyslu z logických důvodů potlačována, ale ruku v ruce s ní ji opouštějí i příznivé účinky. I zde platí, že nejzdravější je původní varianta, tedy nápoj připravený z přírodního kakaa, jaký pijí třeba domorodci v Panamě.

To, co si dnes kupujeme v obchodě my, je jen stínem jejich nápoje. Ten originální obsahuje látku zvanou epikatechin. Ta je pro člověka natolik nezbytná, že vědci uvažují nad tím zařadit ji mezi třináct známých vitamínů. Při sledování panamských domorodců, kteří pijí kakao každý den, zjistili, že se u nich nevyskytují vůbec nemoci, které nás straší asi nejvíce. Mozkovou mrtvici, nemoci srdce, cukrovku a rakovinu tito lidé neznají.

TIP: Pravé kakao a jeho vliv a účinky na zdraví

VIDEO: Jak vyrobit zdravé Raw kakao

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva