Obsah článku
Sponzorováno

Kakao obsahuje mnoho zdravých látek…
Kakao a jeho minulost
Kakao se používalo i v munulosti při léčení před více než 2000 lety v období civilizace původních Mayů a Aztéků. Do Evropy se kakao dostalo až ve středověku.
Nápoj v Mexiku, který byl připraven z kakaových bobů, mohli konzumovat pouze vládci, což však Evropané zpočátku odmítali. Aztécké kakao mělo až příliš hořkou chuť. Kořeněné bylo pouze vanilkou a chilli, bez mléka a cukru, které lidé ještě neznali. Nárůst kakaa přinesli až Španělé, když ho začali dochucovat a vznikla čokoláda. V 17. století se kakao podávalo na královském dvoře jako účinné afrodisiakum.
Kakao a jeho léčivé účinky
Kakao má v sobě hodně cenných látek, vitamínů, minerálů, které pomáhají proti únavě, při zvýšené horečce, vyhudnutosti, angíně, srdečních problémech, anémii, problémy se střevy a ledvinami či dýchacími problémami. Také kakao pomáhá zabránit oxidace LDL cholesterolu, tj. špatného cholesterolu volnými radikály. Má protizánětlivý účinek.
Obsahuje theobromin, který působí povzbudivě, fenyletylamin – pomáhá při depresích, a tryptofan jinak nazývaný hormon dobré nálady.
Flavonoidy a kakao
Kakao obsahuje velké množství flavonoidů, což jsou přírodní substance. Ty se nacházejí v rostlinách, v potravinách a nápojích rostlinného původu (např. v jablkách, hroznech, kakau, v luštěninách, a jiné). Jedná vlastně o antioxidanty, které naše tělo potřebuje.
Kakao obsahuje mnoho minerálních látek jako je hořčík, železo, zinek, měď a jiné. Alkaloid theobromin zastoupen v kakau je izomer theofylinu. Používá se při onemocnění dýchacích cest, na podporu vykašlávání hlenu.
Kakao tedy nejen povzbudí, ale také pomůže při kašli a má i afrodiziakální účinky.
Sponzorováno
Kakao i proti zubnímu kazu…
Pokud jste dosud dětem nebo i sami sobě zakazovaly kakao s tím, že vám vypadají zuby, zbytečně. Podle všeho je konzumování kakaa velmi příjemný způsob, jak je ochránit před zubním kazem. Za tvorbu kazů totiž může mimo jiné i kyselé prostředí v ústech, které vzniká po konzumaci cukrů. A právě kakao toto kyselé prostředí vyrovnává.
… a vysokému tlaku
Kromě toho obsahuje kakao i polyfenoly, které jsou rovněž přítomny ve většině druhů ovoce a zeleniny a působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Zjistilo se dokonce, že konzumace kakaa snižuje vysoký krevní tlak účinněji, než zelený či černý čaj. Lidem, kteří během dvou týdnů jedli kakaové výrobky, klesl tlak stejně výrazně, jako by jim klesl po užívání běžně dostupných léků na snížení tlaku. To znamená, že konzumace kakaa by mohla snížit riziko porážky a srdečních záchvatů.
Kvalitní a dobře uskladněné kakao
Kvalitní kakao může mít různé odstíny. Od hnědé, ale setkáme se i s odstínem červené s hořkou chutí. Vůně dobrého kakaa je silně aromatická a naopak špatné uskladněné kakao je bez aroma.
Kakao je proto třeba mít na suchém místě se stálou teplotou, protože rychle absorbuje vlhkost. Kakao rychle nasává okolní pachy, proto jej při jeho otevření musíme skladovat v neprodyšně uzavíratelné nádobě.
Čím více hořké, tím lépe
Pokud byste však chtěli naplno využít, což nám kakao nabízí a vstřebat všechny jeho léčivé látky, museli byste se připravit na pořádné hořkou chuť. Ta je v našem průmyslu z logických důvodů potlačována, ale ruku v ruce s ní ji opouštějí i příznivé účinky. I zde platí, že nejzdravější je původní varianta, tedy nápoj připravený z přírodního kakaa, jaký pijí třeba domorodci v Panamě.
To, co si dnes kupujeme v obchodě my, je jen stínem jejich nápoje. Ten originální obsahuje látku zvanou epikatechin. Ta je pro člověka natolik nezbytná, že vědci uvažují nad tím zařadit ji mezi třináct známých vitamínů. Při sledování panamských domorodců, kteří pijí kakao každý den, zjistili, že se u nich nevyskytují vůbec nemoci, které nás straší asi nejvíce. Mozkovou mrtvici, nemoci srdce, cukrovku a rakovinu tito lidé neznají.
TIP: Pravé kakao a jeho vliv a účinky na zdraví
VIDEO: Jak vyrobit zdravé Raw kakao
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Cocoa Polyphenols and Their Potential Benefits for Human Health Autor: I. Andújar, M. C. Recio, R. M. Giner
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Čokoláda, Jídlo a zdraví