Sponzorováno

Jak na odhlenění? Jak se zbavit hlenů a jak odstranit hleny v krku či v nosu? 4.79/5 (24)

 • Pro odstranění hlenů v krku a nosu existuje několik způsobů. V tomto článku najdete několik tipů, které vám mohou pomoci.
 • Vypijte dostatek tekutin: Pití dostatečného množství tekutin, zejména vody, může pomoci zředění hlenů a usnadnit jejich odstranění.
 • Vlhký vzduch: Udržujte si vlhký vzduch v místnosti, ve které se nacházíte. Můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo si udělat inhalaci teplou vodou, což pomůže uvolnit hleny.
 • Horké sprchy nebo inhalační páry: Vdechování horké páry z horké sprchy nebo z inhalace nad horkou vodou může pomoci uvolnit hleny a ulehčit dýchání.
 • Kloktání: Kloktání hrdla teplou slanou vodou nebo slizničními roztoky může pomoci odstranit hleny z krku a zmírnit zánět.
 • Nosní sprcha: Použití nosní sprchy nebo oplachování nosu fyziologickým roztokem může pomoci vypláchnout hleny z nosu a uvolnit ucpané nosní cesty.
 • Expektorační cvičení: Pokud se hlen hromadí v plicích, můžete provádět expektorační cvičení, jako je hluboké kašlání nebo postavení hlavy nad okraj postele a poklepání hrudníku, aby se hleny uvolnily.
 • Zvýšený odpočinek: Během nemoci si dopřejte dostatek odpočinku. Tělesný odpočinek může pomoci imunitnímu systému bojovat proti infekci a usnadnit odstranění hlenů.
 • Pokud máte vážné nebo dlouhodobé problémy s hleny, je vždy nejlepší konzultovat s lékařem.

Hlen je možná nechutný a zelený, ale má v tělo svoji funkci

Hlen je možná nechutný a zelený, ale má v tělo svoji funkci

Hlen – tato tělesná tekutina podobně, jako ty ostatní, nejsou zrovna oblíbeným tématem na konverzaci. Přesto hlen v našem těle plní velmi důležitou funkcí – slouží v těle jako lubrikant. Hlen chrání váš dýchací systém. Vyrábí ho sliznice, které procházejí z nosu do plic. Pokaždé, když se nadechnete, alergeny, viry, prach a jiné nečistoty se drží na hlenu, který se pak vylučuje z vašeho systému. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, co způsobuje nadměrnou produkci hlenu v krku a co s tím můžete dělat.

I když je ten zelený a nechutný hlen pořádně otravný, i když z nás během nemoci vytéká po litrech, věřte tomu či ne, on nám vlastně s nemocí pomáhá bojovat. Obsahuje enzymy, proteiny a jiné pro tělo prospěšné látky.

Tvorba hlenu

Lidské tělo tvoří hlen vlastně neustále – i když o tom většinu času ani nevíme, protože je ho velmi málo a okamžitě sklouzává zpět do hrdla.

Když ale prochladneme či onemocníme, hlen zhoustne a je lepkavý. Tehdy pociťujeme neustále nutkání vysmrkat ho. Změnit svou konzistenci může i tehdy, když na nás „zaútočí“ alergie. Dokonce existují konkrétní potraviny, které podporují produkci většího množství hlenu v našem těle.

Jídla a potraviny podporující tvorbu hlenu

Existují potraviny, které po konzumaci spustí reakci, podobnou rýmě. Důsledkem je, že naše tělo produkuje nadměrné množství hlenu.

Vědci objevili, že je to zejména 5 potravin, které způsobují zvýšenou tvorbu hlenu. Pokud chcete hlen minimalizovat, měli byste se vyhýbat těmto jídlům, protože ty „spouští“ jeho tvorbu:

 1. mléko a mléčné výrobky,
 2. červené maso s vysokým obsahem tuku,
 3. alkohol,
 4. lepek,
 5. rafinovaný (bílý) cukr.

Jak hlen zredukovat?

Vzdali jste se všech „hlen produkujících“ potravin a stále ho máte plné hrdlo? Může to být známka alergie na nějaké jiné jídlo z vašeho jídelníčku. Každopádně, pokud nic jiného nepomůže, vyzkoušejte tuto šťávu – redukuje nadměrnou produkci hlenu v organismu a pomáhá zbavit se nachlazení. Tato šťáva pomůže zredukovat nadměrné množství hlenu:

Sponzorováno

Je to jednoduché – omyjte, očistěte, pokrájejte tyto ingredience a hoďte je do mixéru:

Šťáva rovněž pomáhá proti zánětům dutin. V léčbě mohou dále pomoci i probiotika nebo kvašené jídlo.

Co dále můžete dělat s nadprodukcí hlenu v krku?

Pokud se nadprodukce hlenu stane pravidelným a nepohodlným pravidlem, ​​zvažte konzultaci se svým lékařem – požádejte o úplnou diagnózu a plán léčby.

Volně prodejné léky a léky na předpis

Váš lékař může doporučit léky, jako jsou:

 • Volně prodejné léky. Expektoranty, jako je Guaifenesin (Robitussin), mohou dělat hled řidší a mohou také uvolňovat hlen, takže se vám uvolní z krku.
 • Léky na předpis. Mukolytika (použití mukolytik je indikováno k léčbě vlhkého kašle u řady akutních zánětlivých onemocnění dýchacích cest), jako je hypertonický solný roztok (Nebusal) a dornáza alfa (Pulmozyme), jsou ředidla hlenu, která vdechujete.
 • Pokud je váš přebytek hlenu vyvolán bakteriální infekcí, lékař vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika.

Babské rady

A máme pro vás i pár babských tipů, které můžete zkusit, abyste tělu pomohli snížit hlen, například:

 • Kloktejte teplou slanou vodou. Tento domácí lék může pomoci odstranit hlen ze zadní části krku a může pomoci zabít bakterie.
 • Zvlhčujte vzduch. Vlhkost ve vzduchu vám pomůže udržet hlen na uzdě.
 • Zůstaňte hydratovaní. Pití dostatečného množství tekutin, zejména vody, může pomoci uvolnit dutiny pomoci toku hlenu. Teplé tekutiny mohou být účinné, ale vyvarujte se kofeinovaných nápojů.
 • Zvedněte hlavu. Pokud ležíte, můžete mít pocit, že se vám hlen shromažďuje v zadní části krku.
 • Vyvarujte se dekongestantů (tj. lék určený k odstranění zduření, zejm. nosní sliznice). Ty mohou ztěžovat snižování hlenu.
 • Vyvarujte se dráždivých látek, vonných látek, chemikálií. Ty mohou dráždit sliznice a signalizovat tělu, aby produkovalo více hlenu.
 • Pokud kouříte, zkuste přestat. Odvykání kouření je užitečné, zejména u chronických plicních onemocnění, jako je astma nebo CHOPN.

A co vy? Jaké máte tipy a metody pro odstranění hlenu z krku vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte o odhlenění

VIDEO: Jak uvolnit ucpané dutiny

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

 • Funkce hlenu dýchacích cest Autor: John V. Fahy, M.D.
 • From mucins to mucus: toward a more coherent understanding of this essential barrier. Proc Am Thorac Soc. 2004;1:54–61. Autoři: Thornton DJ, Sheehan JK.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Jak na odhlenění? Jak se zbavit hlenů a jak odstranit hleny v krku či v nosu?”

 1. Alice napsal:

  Dnes je již všeobecně známo, že mléko hleny neprodukuje. Doplňte si „mezery“.

 2. jkx napsal:

  co to je dekongestant?!
  na to neexistuje normalni cesky slovo?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva