Sponzorováno

Wim Hofova metoda a zdraví – nikdy neonemocníte 4.61/5 (51)

Wim Hofova metoda - Nikdy neonemocníš, máš vždy dobrou náladu, výrazně lépe regeneruješ.

Wim Hofova metoda – Nikdy neonemocníš, máš vždy dobrou náladu, výrazně lépe regeneruješ.

Znáte borce jménem Wim Hof? Je to borec nebo blázen? Od každého trochu. Je to držitel 20 Guinnessových světových rekordů, které nějak souvisí s extrémními teplotami. Vylezl na Everest a Kilimanjaro jenom v šortkách a botech, zůstává si pohodlně hovět v ledových lázních celé hodiny a celý maratón uběhl v té největší pustině (bylo 50 stupňů Celsia) bez vody a jídla. To není úplně normální, že? Proto trochu blázen, hodně borec.

Wim je schopen tyto úlohy snadno plnit použitím metody Wim Hof – dýchací techniky, která vám umožní ovládat autonomní systémy těla.

Největší důsledkem metody Wim Hof je však schopnost vědomě řídit imunitní systém a bojovat proti nemocem. Náš imunitní systém hraje významnou roli v téměř všech devastujících nemocech, které sužují moderní svět, a nalezení způsobu, jak ho zlepšit, nám může pomoci najít nové cesty pro boj s těmito nemocemi.

Wim v současné době pracuje se skupinou univerzitních vědců, aby dokázal, že i „normální“ člověk opravdu může dělat mimořádné věci, které on sám dělá. Vezme sebou 12 účastníků, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti, a instruuje je po dobu jednoho týdne. Na konci týdne bude každému účastníkovi podána bakterie, která obvykle způsobuje silnou nevolnost, zvracení a horečku po dobu několika dní. Použitím metody Wim Hof však účastníci nebudou cítit téměř nic (Wim to předtím udělal a cítil jen lehkou bolest hlavy).

Jeho vizí je svět bez nemocí. Takže bez dalšího zdržování, pojďme se podívat na principy Wim Hofovy metody (můžete sami v budoucnu projít online kurzem nebo jedním z jeho workshopů, abyste plně porozuměli všem jeho myšlenkám).

Kdo je Wim Hof?

Takže kdo je ten chlap Wim Hof?Zmínili jsme se o něm jen krátce. Nyní přidáme informací trošku více. Hlavní věci, které potřebujete vědět o tomto chlapíkovi:

  • Je to blázen. V dobrém slova smyslu.
  • Wim Hof je 58letý dobrodruh a profesionální daredevil z Nizozemska.
  • Jeho přezdívka je „The Iceman“, kterou získal kvůli své schopnosti odolat extrémnímu chladu a zimě.
  • Wim drží 26 světových rekordů (to není překlep). Jedním z nich je nejdelší ledová lázeň na světě (ležel v ledu): 1 hodina, 52 minut a 42 sekund, pokud vás zajímá.
  • Také vylezl na Mount Everest a Kilimanjaro, na sobě neměl nic jiného než šortky a boty.
  • Dokonce dokončil celý maraton severním polárním kruhem, měl na sobě jen šortky.
  • Wim, pravděpodobně víc než kdokoliv jiný, zpochybnil hranice toho, co lidské tělo dokáže.
Wim při testech.

Wim při testech.

Wim Hofova metoda

Wim Hofova metoda ​​je podobná Tummo meditaci (neboli meditaci vnitřního ohně – ta se stala známá díky mnichům, kteří se díky meditaci dokáží zahřát i ve velké zimě) a Pranayama (jógové dýchání – ovládání dechu). Přesto je to úplně jiné. Zatímco Wim studoval jógu a meditaci po mnoho let, tato technika pochází především z toho, co nazývá „studenou tvrdou povahou“. Tím, že se podrobil těžkým podmínkám přírody, učil se vydržet extrémní síly chladu, tepla a strachu. Pokud se naučíte správně tuto metodu nebo techniku, budete na tom stejně.

První částí je dýchací cvičení, které lze přirovnat k kontrolované hyperventilaci. To je samozřejmě oxymoron. Hyperventilace je něco, co se děje nedobrovolně. Jen si představte dýchací část těla, která dýchá tímto způsobem dechu, aniž by došlo ke stresové situaci (ty hyperventilaci normálně spouští). Hyperventilace je rychlé dýchání, díky němuž bude člověk lehký, povzbudí se, způsobí vysoký obsah kyslíku v těle. Jedním z důsledků této praxe je kompletní okysličení vaší krve a buněk.

Než toto zkusíte doma, ujistěte se, že to nebudete dělat v těchto podmínkách:

  • pod vodou
  • během jízdy
  • když stojíte
  • bez souhlasu vašeho ošetřujícího lékaře

A ještě jedna maličkost. Mějte prosím na paměti, že praktikování této metody je zcela na vlastní nebezpečí.

Tak pokračujeme.

1. Zajistěte si pohodlí a zavřete oči

Sedněte si v meditační pozici, to je nejvhodnější pozice. Ujistěte se, že se vaše plíce mohou volně rozšiřovat, aniž byste cítili jakýkoliv odpor nebo pocit zúžení. Doporučuje se provést tuto praxi ihned po probuzení, protože váš žaludek je prázdný.

2. Zahřejte se

Hluboce se nadechněte. Nadechujte tak dlouho, dokud neucítíte slabý tlak zevnitř hrudníku na vašem solar plexu. Solar plexus je nervový spletenec, který nám propojuje orgány dutiny břišní (je umístěný uprostřed prsou, pod srdcem a vzadu za žaludkem, je složen z významné sítě nervových buněk). Chvilku pak nádech držte a pak úplně vydechněte. Vytlačte ze sebe vzduch co nejvíce. Vydechnutí opět chvíli vydržte. Opakujte toto zahřívání cca 15 krát.

3. 30 silných nádechů

Představte si, že nafukujete balón. Vdechujte nosem a vydechujte ústy – krátce, ale silně. Břicho se při výdechu vtáhne dovnitř a při vdechování se jakoby vytáhne ven. Udržujte stabilní tempo a plně využívejte břicho. Zavřete oči a udělejte to takto asi třicetkrát nebo dokud neucítíte, že vaše tělo je nasyceno kyslíkem. Symptomy mohou být lehkost mysli, pocity brnění v těle, doslova elektrický nával energie.

4. „Skenujte“ své tělo, poznejte ho

Během 30 silných dechů se ponořte do svého těla a uvědomte si ho, jak je to jen možné. Sledujte své vědomí, jakoby „oskenujte“ své tělo z hora dolů a používejte svou intuici, pokud jde o to, jaké součásti těla postrádají energii a jaké části jsou již přeplněné. Hledejte blokády v těle. Pokuste se poslat energii / teplo těmto blokádám. Pak je uvolněte. Mohou se objevit třes a nějaké emoční úniky. Toto bývá často přirovnáno přirovnáváno k síle kundalini. Můžete cítit, jak se celé tělo jakoby naplní vřelostí a láskou. Cítíte, že negativita vyhoří pryč.

Často lidé mají také vířící barvy a další vizuální jevy během tohoto cvičení. Jakmile se s nimi setkáte, jděte do nich, objasněte je a spojte se s nimi. Poznejte tento vnitřní svět a jak to koreluje s pocity napětí nebo blokád v těle.

Sponzorováno

5. Držte dech

Po rychlé posloupnosti 30 dechových cyklů se znovu zhluboka nadechněte a naplňte plíce na maximální kapacitu bez použití nějaké přílišné síly. Pak vydechněte veškerý vzduch a držte to takto co nejdéle. Opravdu uvolněte a otevřete všechny energetické kanály ve vašem těle. Všimněte si, jak se kyslík šíří ve vašem těle. Držte dech, dokud nezažijete dýchací reflex v horní části hrudníku.

6. Zotavte svůj dech

Vdechněte do plné kapacity plic. Cítíte rozšiřující se hruď. Uvolněte jakékoli napětí v solar plexu. Když cítíte plnou kapacitu plic, zadržte dech ještě jednou. Držte bradu na hrudi a držte ji tam asi 15 sekund. Všimněte si, že můžete řídit energii svým vědomím. Použijte tuto dobu pro skenování těla a zjistěte, kde jsou místa „bez barvy“, kde je napětí nebo nějaké zablokování. Pokud cítíte tohoto napětí, jděte do něj, posuňte energii směrem k této černé díře. Cítíte, jak se houževnaté útvary zatahují, temné místa plní světlo. Vaše tělo ví víc než vy. Po 15 sekundách dokončíte první kolo.

Zahajte tuto praxi jedním nebo dvěma koly. Zkuste to takto dělat denně a přidávejte další dvě kola za několik dní. Poté, co se budete cítit pohodlněji s držením dechu, můžete začít přidávat cvičení a strečink (protahování). Dopracujte se až na 15 minut nebo 6 kol s cvičením. Tuto praxi můžete udělat, jak dlouho vám to vyhovuje.

Pokud máte pocit závratí nebo bolesti, zkuste ležet na zádech. Rezervujte si pro sebe nejméně 5 minut.

Krátký souhrn

Zde jsou krátce shrnuté jednotlivé kroky:

  1. Zajistěte si pohodlí, jak fyzické, tak psychické
  2. 30 krát silné dechy – vdechujte nosem a vydechujte ústy
  3. Dýchejte zhluboka
  4. Vydechněte úplně a vydržte, dokud nedojde k dechovému reflexu
  5. Nadechněte se a vydržte po dobu 10-15 sekund.
  6. Opakujte až do dokončení
  7. Vezměte si 5 minut na odpočinek a skenování vašeho těla

Vystavení chladu

Po předchozím cvičení jste připraveni nechat své tělo vystavit chladu. Je velmi důležité se pokusit uvolnit co nejvíce, teprve pak vaše tělo zpracovává signály a zahájí termogenezi (tj. vznik tepla, fyziologická produkce tepla v těle). Jak říká Wim, „chlad je váš teplý přítel!“

Studená sprcha

Pokud jste začátečníci, začněte studenou sprchou. Začněte od kotníků a následně celýma nohama, břichem, rameny, krkem a zády a nakonec hlavou. Počáteční šok, třes a hyperventilace jsou normální. Snažte se zůstat klidní a lehce dýchejte. Zavřete oči a opravdu se snažte přijmout zimu.

Pokud máte pocit silného, fyzicky nepříjemného pocitu, jako je těžký třes, necitlivost nebo bolest, zahřejte co nejrychleji vaše tělo.

Jakmile jste mimo sprchu, věnujte chvíli dalšímu pomalému skenování těla, než se usušíte.

Expozice chladu funguje jako vzpírání, v průběhu času se stáváte silnějšími. Po nějaké době (podle Wima jen 1 až 2 týdny) se vaše žíly stávají zdravějšími a snížíte tak potřebnou sílu, kterou musí vaše srdce použít k pumpování krve do oběhu těla.

Můžete zvýšit expozici chladu v průběhu času. V jednom okamžiku se v chladu budete cítit stejně pohodlně jako na vašem oblíbeném pyžamu a můžete tak úplně přeskočit teplou sprchu. Všimněte si, jak se po studené sprše cítíte úžasně a po teplé trochu mrzutě.

Ledové koupele

Po několika týdnech studených sprch se můžete vrhnout na ledové lázně. Nebo ledové koupele, jak chcete. Udělejte si tak 3-4 pytlíky ledu (množství je na vás) vložte je do napůl plné vany. Počkejte, až se rozpustí přibližně dvě třetiny nebo že voda dosáhla požadované teploty (8/12 °C). Můžete do vany dát pár hrstí soli, abyste urychlili tento proces.

Stejně jako u studené sprchy, snažte se relaxovat co nejvíce. Začněte s přibližně 10 minutami a časem zvyšujte expozici chladu. Pokud se cítíte nepohodlně nebo máte pochybnosti, jděte z vany ven. Po tomto cvičení proveďte další skenování těla.

Je normální chvíli po ledové lázni pociťovat extra zimu. Dejte si pak teplé kakao a choďte. Budete se cítit skvěle.

Mějte na paměti, že děláte cvičení na vlastní nebezpečí. Použití kteréhokoli z těchto cvičení během jízdy nebo ponoření do vody může být potenciálně velmi nebezpečné. Pokud máte pochybnosti, promluvte se svým ošetřujícím lékařem. Ten má rozhodující slovo.

Proč je chlad jako váš nejlepší přítel (nebo nejhorší nepřítel)

Vystavení se chladným teplotám, ovlivňuje řadu aspektů vašeho mozku a těla. Stejně jako naše dýchání.

  • Sprchování v chladné vodě zlepšuje váš metabolismus.
  • Stimuluje ztrátu tuku.
  • Dokonce bylo zjištěno, že snižuje záněty ve vašem těle.
  • Studené teploty stimulují vaše tělo, aby správně regulovalo hladiny hormonů
  • Vystavení se chladným teplotám přes sprchu (nebo ledové koupele!) zlepší kvalitu spánku
  • A dokonce způsobí, že vaše tělo uvolní více endorfinů.

Věda správného dýchání

Když dýcháte správně, dojde k následujícím situacím:

  • Máte více energie
  • Vaše hladina stresu je snížena
  • Vaše svaly působí na optimální úrovni, což vám poskytuje vyšší výkon ve sportu
  • Váš imunitní systém se zlepšuje

A jde to ještě hlouběji. V osmdesátých letech výzkumník Harvard Herbert Benson zjistil, že tibetští mnichi mohou ovládat svou tělesnou teplotu meditací (výzkum zde):

Při návštěvách vzdálených klášterů v osmdesátých letech Benson a jeho tým studovali mnichy žijící v Himálajských horách. Mniši mohli díky meditaci Tum-mo zvýšit teploty svých prstů a palců až o 17 stupňů.

Pamatujte, že chlad je váš teplý přítel. Wim Hof Metoda je tedy jakési cvičení dýchání, myšlení a koncentrace a otužování se v ledové vodě. Budeme rádi za vaše komentáře.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Wim ‚The Iceman‘ – interview (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva