Sponzorováno

Anasarka – otok celého těla – příznaky, příčiny a léčba 4.28/5 (18)

 • Anasarka je medicínský termín používaný k popisu nadměrného otoku těla, který je obvykle způsoben zadržováním tekutin v tkáních (tj. edémem).
 • Anasarka je často spojena s náhlým a rozsáhlým otokem, který může postihnout různé části těla, včetně obličeje, trupu, končetin a dokonce i břicha.
 • Anasarka může být způsobena různými podmínkami a nemocemi, včetně selhání ledvin, srdečního selhání, cirhózy jater, syndromu nefrotického, zánětlivých onemocnění, jako je sepse, nebo obstrukce lymfatického systému (lymfedém). Rovněž může být důsledkem určitých léků nebo toxinů.
 • Příznaky anasarky mohou zahrnovat zvýšenou hmotnost, otoky v obličeji, končetinách nebo břiše, pocit těžkosti nebo tlaku v postižených oblastech, ztuhlost pokožky nebo problémy s dýcháním.
 • Léčba anasarky závisí na příčině a závažnosti stavu. To může zahrnovat diuretika (léky na odvodnění), změny životního stylu (jako je omezení příjmu soli nebo tekutin), léčbu základního onemocnění, fyzioterapii nebo chirurgické zákroky, pokud je to nezbytné.
 • Je jistě vhodné konzultovat vše s lékařem pro získání správné diagnózy a léčby, pokud se u vás objeví příznaky anasarky.

Anasarka neboli extrémní generalizovaný edém je celkový otok celého těla. Může nastat, když tkáně těla zadržují příliš mnoho tekutin.

K hromadění tekutin může dojít v důsledku jakýchkoli nemocí a stavů, které mění bílkoviny v těle, ovlivňují rovnováhu tekutin nebo vytvářejí abnormality v krevních cévách nebo lymfatickém systému.

Často, pokud je u někoho přítomna anasarka, je to známka vážného poškození orgánů nebo onemocnění.

Je důležité pochopit, že anasarka není nemoc sama o sobě. Místo toho je to symptom neboli příznak nějakého problémového zdravotního stavu. Anasarka je jiná než typický edém. Téměř u každého se někdy objeví otoky, které mohou být způsobeny různými příčinami, jako je zranění, dehydratace nebo menší vedlejší účinek léků. V mnoha případech může otok neboli edém postihnout pouze určitou část těla, jako jsou nohy, ruce nebo nohy. Ale u anasarky se otok týká celého těla a je považován za závažný problém. Například otok je často tak silný, že ztěžuje pohyb.

Léčba anasarky

Je nezbytné (klíčové) zjistit, co je příčinou anasarky, abyste ji přesně a vhodně léčili. Například, pokud onemocnění ledvin způsobuje anasarku, je nutná léčba, která napomůže funkci ledvin.

Lékaři také často předepisují léky k léčbě silného otoku.

Diuretika

Lékaři často předepisují léky zvané diuretika. Diuretika fungují tak, že pomáhají ledvinám uvolnit více soli do moči, což způsobí uvolnění většího množství tekutiny močením.

Dva hlavní typy diuretik předepisovaných pro anasarku zahrnují draslík šetřící a kličková diuretika. Diuretika se užívají buď ústy, nebo se podávají intravenózně (IV). Volba diuretika, dávka a způsob podání se liší podle závažnosti otoku a základního stavu, který anasarku způsobuje.

Albumin

Albumin je protein vytvořený tělem, který je nezbytný pro řadu důležitých funkcí, včetně rovnováhy tekutin. V případech špatné výživy a určitých závažných zdravotních stavů může být hladina albuminu příliš nízká. Když k tomu dojde, tekutina z krevního řečiště je vytlačena do tkání a způsobuje otoky. V některých případech se dle studií může tento problém vyřešit albumin.

Domácí léčba

Lékař může doporučit další domácí léčbu k urychlení zotavení. Sledování příjmu tekutin a soli je důležité, aby se předešlo zhoršení případných otoků. Sůl může zvýšit zadržování tekutin, což je důvod, proč lidé, kteří mají silné otoky, potřebují snížit příjem soli.

Jaké jsou příčiny anasarky?

Anasarka se může vyvinout z různých příčin. Některé stavy, které mohou vést k anasarce, jsou rozšířené, zatímco jiné jsou považovány za vzácné.

Mezi nejčastější příčiny anasarky patří:

Sponzorováno

 • Nadměrné podávání nitrožilních tekutin: Intravenózní tekutiny jsou často podávány v nemocnici k léčbě několika stavů, jako je šok, dehydratace a infekce. Pokud se však tělo nedokáže přizpůsobit podávaným tekutinám, může to vést k těžkým otokům.
 • Onemocnění ledvin: Při poruše funkce ledvin není tekutina z těla dostatečně odstraňována, což může způsobit anasarku.
 • Cirhóza: Cirhóza se může objevit v důsledku selhání jater. Onemocnění jater může způsobit změny v hormonech, které ovlivňují regulaci tekutin v těle. Když játra nepracují tak efektivně, jak by měla, může to způsobit únik tekutiny do tkání.
 • Podvýživa: Podvýživa, konkrétně pak nedostatek bílkovin ve stravě, může způsobit hromadění tekutin v tkáních. V extrémních případech může vést až k anasarce.
 • Špatná funkce srdce: Když srdeční sval nefunguje správně, ovlivňuje to, jak dobře srdce pumpuje krev do celého těla. Pokud srdce nečerpá efektivně, může to způsobit hromadění tekutiny v tkáních.
 • Alergická reakce: V důsledku alergické reakce může dojít k otoku těla. Při závažných reakcích se může vyvinout anasarka.

Mezi méně časté příčiny anasarky patří:

Syndrom kapilárního úniku (Syndrom děravých kapilár)

K syndromu kapilárního úniku dochází, když protein a tekutina unikají z krevních cév do tkání těla. Příčina není dobře pochopena, ale předpokládá se, že je způsobena zánětem a poraněním krevních cév. Bylo prokázáno, že se vyskytuje ve vztahu k některým lékům a toxinům.

Podle jedné případové studie se syndrom kapilárního úniku může vyvinout v důsledku některých léků proti rakovině, jako je gemcitabin. Další případ byl hlášen po uštknutí hadem.

Vedlejší účinek léků

Různé léky mohou vést k anasarce. Mezi nejběžnější typy léků, které mohou způsobit otoky, patří steroidy a léky na krevní tlak, jako je amlodipin. Přerušení léčby často vyřeší příznaky anasarky.

Příznaky anasarky

Hlavním příznakem anasarky je otok těla. Otok je zřejmý a kůže může vypadat leskle a nataženě. Někdy je otok tak extrémní, že má člověk potíže s pohybem. Otok může být tak silný, že tekutina bude vytékat přímo z kůže.

Může se také vyvinout důlkový edém. Tento edém nastává, když je tlak aplikován na oteklou kůži a po uvolnění tlaku zůstává důlek nebo prohlubeň.

Otok často způsobuje další příznaky, jako:

 • potíže s chůzí, pokud jsou nohy oteklé
 • potíže se zvedáním rukou
 • zvýšená srdeční frekvence
 • bolavé klouby
 • potíže s dýcháním

Život ohrožující komplikace anasarky se může také rozvinout, pokud se tekutina hromadí v plicích. Tekutina v plicích se nazývá plicní edém a může se rychle stát velkým problémem. Mezi příznaky plicního edému patří bolest na hrudi, dušnost a kašel.

Jak se anasarka diagnostikuje?

Lékař může obvykle stanovit diagnózu anasarky po fyzickém vyšetření; a pokud je edém závažný, lékař jej často rozpozná okamžitě. Určení základní příčiny anasarky však vyžaduje další testy.

Krevní test je často prvním krokem při stanovení diagnózy anasarky. Krev se testuje kvůli kontrole funkce orgánů včetně srdce, plic, jater a ledvin.

Lékař také odebere anamnézu, aby pomohl určit, zda zadržování tekutin způsobují nějaké základní zdravotní stavy. Lékař může také doporučit další diagnostické testy, jako je echokardiogram, rentgen hrudníku a zátěžový test k vyhodnocení funkce srdce a plic.

Shrnu to

Anasarka se často vyskytuje v důsledku vážného poškození orgánů nebo nemoci. Může narušit schopnost člověka vykonávat každodenní činnosti a může výrazně snížit kvalitu jeho života. Ale správnou léčbou lze otok těla často snížit. Ačkoli léky mohou pomoci léčit stav, anasarka se může vrátit, pokud nelze napravit její základní příčinu.

Výhled pro lidi s anasarkou často závisí na identifikaci příčiny. V mnoha případech, v době, kdy se anasarka vyvinula, problémový zdravotní stav postoupil do kritického stavu.

Včasná léčba problémů se srdcem, plícemi, ledvinami a játry je v mnoha případech nejlepší šancí na prevenci a léčbu anasarky.

Sponzorováno

Máte s anasarkou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále něco ke čtení

Studie a zdroje článku

 • Anasarca Autoři: Sri Rama Surya Tez Kattula; Akshay Avula; Krishna M. Baradhi.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva