Kozinec blanitý (Astragalus) a jeho léčivé účinky – na co je dobrý? 4.75/5 (28)

Kozinec blanitý a jeho léčivé účinkyProzradíme vám, jak dokáže tato rostlina chránit DNA a bojovat s mnoha onemocněními. Extrakt z kořene kozince se běžně používá jako adaptogen v čínské medicíně. Pomáhá tělu zahnat stres, infekce horních cest dýchacích a regulovat imunitní systém. Také zvyšuje počet bílých krvinek, a stimulovat růst protilátek a vytvářet rezistenci vůči virům a bakteriím. Zde je několik způsobů, jak bojuje kozinec proti chorobám.

Diabetes 2. typu

Polysacharidy v kozinci snižují hladiny glukózy v krvi a zlepšují citlivost na inzulín. Tato bylina také obsahuje saponiny, flavonoidy a polysacharidy účinné při léčbě a regulaci diabetu 1. a 2. typu.

Rakovina

V čínské medicíně se tato bylina používá k léčbě rakoviny jater. Stačí ji užívat ve formě čaje z kořene kozince blanitého. Pijte tuto směs dvakrát denně a přispějete tak ke snížení rizika rakoviny jater.

Posiluje imunitní systém

Kořen kozince posiluje imunitní systém a inhibuje růst rakoviny. Zvyšuje počet kmenových buněk v kostní dřeni a lymfatických tkáních a podporuje jejich rozvoj na aktivní imunitní buňky.

Opravuje poškození DNA

Kozinec chrání DNA tím, že chrání telomery před degradací a zvyšuje jejich životnost. Telomery drží DNA pohromadě během procesu její replikace DNA. Pokaždé, když se DNA replikuje, telomery se zkracují, což je postupný proces buněčné smrti nazývaný “apoptóza”. Výzkum spojil tento proces buněčné smrti se stárnutím a rakovinou.

Proti stárnutí

Tato rostlina výrazně přispívá ke snížení známek stárnutí a podporuje opětovný růst tkání a eliminuje volné radikály. Ochranou DNA také zpomaluje stárnutí.

Posilovač čchi

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), podle čínské bylinné medicíny nadřazená bylina, se v přírodním léčitelství používá již tisíce let, a to nejen v Číně, ale využívali ho například i staří Mayové. Čínský název kozince huang qi se překládá jako “posilovač qi” (qi = čchi – životní síla) a napovídá, na co je dobrý: jako energetický posilovač při nedostatku energie čchi (únava, slabost, nechuť k jídlu), na podporu obranyschopnosti, jako afrodiziakum … mimo jiné.

Na kmenové buňky

Pravidelné užívání kozince zvyšuje počet kmenových buněk v kostní dřeni, a tím podporuje vznik bílých krvinek, obranných T-lymfocytů. Ty se pak mohou efektivně a v požadovaném množství přesouvat do oblastí postižených infekcí.

Při HIV i onkologických onemocněních

Kozinec je proto vysoce účinný nejen při léčbě a prevenci nachlazení, chřipky a infekcí horních cest dýchacích. Lékařské studie jasně prokazují i ​​jeho výraznou pomoc u pacientů, jejichž imunitní systém byl potlačen chemoterapií nebo ozařováním při onkologických onemocněních, i při léčbě pacientů s virem HIV.

Při virové hepatitidě

Kozinec blanitý působí i diureticky, zbavuje tělo přebytečných tekutin. Rozšiřuje cévy, zvyšuje průtok krve tkáněmi (reguluje objem a hustotu krve), čímž pozitivně ovlivňuje ledviny, slezinu, snižuje krevní tlak, omezuje nadměrné pocení, otoky a chrání játra – klinické studie čínských lékařů ukazují, že kořen kozince může být prospěšný pro pacienty, kteří trpí chronickou virovou hepatitidou. S regulací průtoku krve souvisí i afrodiziakální účinky kozince a jeho účinky na mužskou potenci a prostatu. Pro ženy může být zajímavé, že kozinec reguluje činnost pohlavních orgánů při frigiditě, sníženém libidu nebo v období klimakteria a že pomáhá zvětšovat objem prsních žláz.

Kardiovaskulární onemocnění

Droga z kozince se úspěšně užívá i jako podpůrná a preventivní léčba kardiovaskulárních onemocnění (angina pectoris, infarkt myokardu). Kozinec je navíc přímo nabitý antioxidanty – pomáhá chránit tělo před rakovinou i cukrovkou. Má celkově detoxikační účinky, je významný adaptogen: chrání před fyzickým i duševním stresem, zvyšuje vitalitu a chuť k jídlu. Přitom snižuje kyselost žaludku, a proto se doporučuje i při žaludečních vředech.

V těhotenství opatrně

Dlouhodobé užívání kozince je bezpečné a nemá žádné vedlejší účinky. Jen těhotné a kojící ženy by se měli poradit s lékařem. Kořen ze starší rostliny (alespoň 4-leté) sbíráme začátkem podzimu a sušíme ve stínu. Tradičně se z něj připravuje nálev: 3 g (1 vrchovatá čajová lžička) vaříme 15 minut v ¼ litru vody, dochutit můžeme medem a citrónem. Na posílení léčivých vlastností kozince lze smíchat s jinými bylinami, jako například žen-šenem, lékořicí nebo echinaceou.

Uvědomíme-li si všechny jeho indikace, je snadné uznat kozinec za nadřazenou bylinu – tolik prokazatelných účinků na takové závažné problémy a nemoci má málokterá léčivka. Od nachlazení přes rakovinu a HIV až po plnější poprsí a kvalitní sexuální život – se vším pomůže kozinec, posilovač čchi.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Kozinec blanitý (Astragalus) a jeho léčivé účinky – na co je dobrý?”

  1. Julie Vacková napsal:

   Vynikající článek,skvělé informace.díky moc

  2. Jarka napsal:

   Jak dlouho se muze Kozinec podavat ve forme caje-ma po urcitych tydnech – mesicich pauzu a nebo se muze popijet neustale jako forma podpory zdravi.
   Dekuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva