Jak aktivovat a zlepšit lymfatický systém těla? Posílíte si tím imunitu 4.69/5 (26)

Sponzorováno

 • Existuje několik způsobů, jak aktivovat a zlepšit lymfatický systém těla. V tomto článku najdete několik doporučení.
 • Pohyb a cvičení: Fyzická aktivita a cvičení jsou důležité pro zdravý lymfatický systém. Pravidelná mírná až střední fyzická aktivita, jako je chůze, plavání, jóga nebo jiné aerobní cvičení, může podporovat odtok lymfy. Cvičení také pomáhá stimulovat svalovou pumpu, což je důležité pro správný tok lymfy.
 • Masáže a lymfatická drenáž: Lymfatická drenáž je specifická masážní technika, která stimuluje odtok lymfy. Profesionální terapeuti mohou provádět lymfatickou drenáž, ale existují také techniky samo-masáže, které si můžete provádět sami. Tyto techniky zahrnují jemné pohyby směrem k lymfatickým uzlinám, které pomáhají při odtoku lymfy.
 • Hydratace: Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro správný tok lymfy. Pití vody a dalších nealkoholických nápojů pomáhá udržovat lymfatický systém hydratovaný a ředí lymfu, což usnadňuje její proudění.
 • Zdravá strava: Strava bohatá na živiny a antioxidanty může podpořit zdraví lymfatického systému. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny. Omezte příjem nasycených tuků, rafinovaných cukrů a potravin s vysokým obsahem soli.
 • Omezte stres: Dlouhodobý stres může negativně ovlivnit lymfatický systém. Hledejte způsoby, jak si zvládat stres, jako je meditace, hluboké dýchání, jóga nebo relaxační techniky.
 • Bez komprese a omezení: Noste volné oblečení, které neomezuje proudění lymfy a nenechává za sebou značky. Vyvarujte se příliš těsných pásů, upnutých punčoch nebo šněrovací obuvi, která může bránit proudění lymfy.
 • Pokud máte specifické problémy s lymfatickým systémem, jako je lymfedém nebo jiné poruchy, je vhodné se poradit s lékařem nebo specialistou na lymfatický systém, abyste získali přesné rady a doporučení pro vaši situaci.

Jak aktivovat lymfatický systém? Máme pro vás pár rad.

Jak aktivovat lymfatický systém? Máme pro vás pár rad.

Lymfatická, neboli mízní soustava, je velmi důležitou, a někdy i možná docela opomíjenou částí imunitního systému našeho organismu. Přesto, že se snažíme především v podzimním a zimním období pečovat o náš imunitní systém, často zapomínáme na to, že právě lymfatická soustava v něm hraje také velmi důležitou roli.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je tvořen důmyslnou sítí menších i větších cév či uzlin a zahrnuje orgány a tkáně, které pomáhají odstranit odpadní produkty, toxiny, rakovinné buňky a další látky. Součástí lymfatického systému jsou tzv. lymfatické orgány – slezina, brzlík, krční a nosní mandle, kostní dřeň a lymfatická tkáň slepého střeva. Uvnitř lymfatického systému proudí místo krve tekutina, která se nazývá lymfa nebo také míza.

V průběhu lymfatického systému se nacházejí stovky mízních uzlin, což jsou v podstatě takové „kontrolní uzly“, které lymfu filtrují a zachytávají cizorodé částice, jako např. choroboplodné zárodky, prach a dokonce také rakovinotvorné buňky, které napadají imunitní systém. To je důvod, proč máme občas uzliny oteklé, když náš imunitní systém bojuje s nějakou virózou či jinou nemocí. Lymfatickým systémem jsou zároveň také do jater a ledvin odplavovány odpadní látky, tuky, bakterie nebo jiné škodlivé látky, které zde mají být zpracovány a odstraněny.

Lymfatický systém podporuje všechny systémy v těle včetně trávicího systému, nervového systému a dýchacího systému. Má důležitou roli v:

 • Imunitním systému – lymfatický systém produkuje, ukládá a nese bílé krvinky (zvané také lymfocyty) skrz tělo v lymfatické tekutině (lymfě).
 • Rovnováze tekutin – udržuje rovnováhu tekutin mezi tkáněmi a krví a je součástí kardiovaskulární soustavy, která má na starost činnost srdce a jeho zásobení.
 • Absorpci vitamínů rozpustných v tuku – lymfatický systém reguluje tuto absorpci a dodává živiny do buněk.

Pohyb lymfatického systému je zajišťován svalovými kontrakcemi a jinými pohyby.

Lymfatická kongesce – přetížení lymfatického systému

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, může dojít ke kongesci neboli přetížení lymfatického systému. Při přetížení systém se nevylučuje celulární odpad a ten se pak v něm může hromadit.

Symptomy lymfatické kongesce mohou být následující:

 • Otok
 • Zánět
 • Únava
 • Infekce (například častější nachlazení)
 • Obezita
 • Rozvoj rakoviny
 • Zácpa
 • Přetížení
 • Bolest krku
 • Přibývání na váze
 • Kožní problémy
 • Záněty mandlí

Vzhledem k tomu, že lymfatický systém spoléhá na tělesné pohyby, které umožňují pohyby lymfatické tekutiny, sedavý způsob života může také přispět k lymfatické kongesci. Dalšími faktory, které k němu mohou přispět, jsou toxické prostředí, nevhodná strava, stres a dehydratace.

Jak posílit imunitní systém aktivací lymfatického systému

Lymfatický systém je zodpovědný za pohyb bílých krvinek v těle. Když je lymfatický systém přetížen, imunitní systém nemůže tyto bílé krvinky používat k obraně před případnou nemocí. Aktivace lymfatického systému může pomoci rozproudění lymfatické tekutiny tělem tak, aby bílé krvinky a jiné imunitní buňky mohly dělat svou práci.

Tipy, jak aktivovat lymfatický systém:

1. Poskočte si

Rebounding nebo také aerobic rebounding, získával na popularitě především v zahraničí zhruba od 80 let. U nás je toto cvičení známé spíše pod názvem jumping a původně pochází z jihočeského Tábora. A o co že vlastně jde? Ač názvy jumping nebo rebounding zní složitě, ve skutečnosti je to velmi jednoduché – jedná se o mini trampolíny, na kterých intenzivně poskakujete střídavě v rychlejším nebo pomalejším tempu. Díky tomuto cvičení, při kterém se pořádně zapotíte, spálíte obrovské množství energie a zároveň při tom posilujete hluboké zádové a břišní svaly. To vede ke správnému držení těla a zároveň se při cvičení namáhají klouby daleko méně než třeba při klasickém běhu nebo joggingu.

Jak již bylo zmíněno výše, lymfatický systém se nečerpá sám. Potřebuje fyzický pohyb, aby mohla lymfa dobře proudit naším tělem. Poskakování nebo skákání na trampolíně je jedním ze způsobů, jak toho docílit, protože výskoky nahoru a dolů umožňují gravitaci pomáhat s cirkulací lymfatické tekutiny. Navíc studie ukazují, že zvýšená G-síla odrazu pomáhá zvýšit aktivitu lymfocytů, což velmi prospívá imunitnímu systému.

2. Projděte se

Cvičení je za každých okolností skvělá věc, kterou je třeba zahrnout do zdravého životního stylu, ale je také obzvláště důležité pro lymfatický systém. Vzhledem k tomu, že se lymfatický systém pohybuje v reakci na svalové kontrakce, cvičení je dokonalým způsobem, jak udržet pravidelný pohyb lymfatického systému.

Sponzorováno

I když je všeobecně známo, že cvičení může pomoci proudění lymfy v těle, nebylo jasné, jaká intenzita cvičení je nejlepší. Podle studie z roku 2010 se ukázalo, že už 1 minuta pohybu v rychlosti přibližně 2km za hodinu výrazně pomáhá zlepšit lymfatický tok.

3. Suché kartáčování

Mnoho z lymfatických cév se nachází těsně pod kůží. Příznivci suchého kartáčování prohlašují, že pravidelné kartáčování pokožky pomáhá stimulovat normální proud lymfy v těle a pomáhá tělu detoxikovat se přirozenou cestou.

A jak na suché kartáčování?
Nejprve je třeba pořídit si kartáč, ideálně s přírodními měkkými vlákny, určený speciálně na suché kartáčování. Lze jej pořídit téměř v každé drogerii. Nejvhodnější doba pro kartáčování je před sprchováním, ale pamatujte, provádí se na sucho! Začínáme masírovat od nohou, dlouhými hladkými tahy směrem k srdci. Kartáčujte směrem ke středu těla proto, aby se lymfa nedostala do končetin. Břicho si kartáčujeme jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček, to pak přispívá to ke stimulaci tlustého střeva. Kartáčujeme tak dlouho, dokud neucítíme teplo, ale ideálně by doba neměla přesáhnout 5 minut. Kůže by nikdy neměla být červená, ale jen lehce růžová. Nepoužívejte ani příliš tvrdý kartáč! Po sprchování pak kůži natřete přírodním krémem, či olejem, např. kokosovým. Ten je super.

4. Vibrační plošina

Vibrační plošiny získávají v posledních letech stále větší popularitu a také byly studovány z hlediska jejích přínosů pro zdraví. Během cvičení na vibrační plošině stojíte na oscilační desce, která vytváří nízké vibrace. Tyto vibrace aktivují více systémů v těle včetně oběhových, nervových, lymfatických a svalových systémů. Na desce můžete také provádět nejrůznější cviky. I takovéto cvičení na vibrační plošině má moc řádně rozproudit lymfatický systém a tím pádem nám pomáhá lépe detoxikovat.

5. Sauna

Sauny jsou po staletí součástí tradičních kultur, a to z dobrého důvodu. Sauny mají řadu výhod, včetně výrazného zlepšení krevního oběhu a detoxikace. Teplo a pocení v některých ohledech simuluje cvičení – teplo totiž způsobuje, že se oběhový systém pohybuje rychleji (aby se vyloučilo teplo). Pokud se rozproudí krevní oběh, to také velmi pomáhá lymfatickému systému se pohybovat a vylučovat toxiny. Infračervené sauny jsou pro tyto účely nejlepší.

6. Lymfatická drenážní masáž

Mnoho přírodních zdravotních guru se shoduje na tom, že lymfatická masáž je nejlepší způsob, jak cíleně stimulovat proudění lymfy skrz lymfatický systém. To pomáhá detoxikaci těla, léčí zranění a chrání tělo před nemocemi. Systematický výzkum z roku 2009 zjistil, že lymfatická masáž může být také velmi prospěšná při snižování otoků a odvodnění po sportovních úrazech.

7. Dostatečná hydratace

Zavodnění organismu neboli dostatečná hydratace je velmi důležitá z mnoha různých zdravotních důvodů, ale zároveň může dostatečný přísun tekutin dost pomoci s lymfatickým systémem. Lymfatická tekutina drží většinu vody, která je v těle. Pokud jsme dehydratováni, naše lymfa zhoustne a nemůže se tak snadno pohybovat skrze naše tělo. Takže pít dostatek (ideálně čisté, neperlivé) vody je dobrý způsob, jak udržet lymfatický systém v dobrém stavu.

8. Změna teploty vody při sprchování

Stejně jako krevní cévy, i lymfatické cévy se v reakci na chlad stáhnou a v teple se rozšíří. Střídání těchto dvou fází a celkově otužování organismu také pomáhá k správnému proudění lymfy.

9. Éterické oleje

Výzkumy z posledních let ukazují, že mnoho esenciálních olejů patří mezi přírodní antibakteriální antioxidanty, které jsou také velkými pomocníky pro správné fungování lymfatického systému. Některé esenciální oleje jsou tak často využívány při lymfodrenážích a patří mezi ně zejména citrusové oleje, jako je grapefruit, citrón a pomeranč, kořen zázvoru, máta peprná, rozmarýn a další. Pokud si chcete sami připravit masážní olej, pak zřeďte 2 až 4 kapky esenciálního oleje v 0,5 ml nosného (např. rostlinného) oleje a masážní olej je na světě.

10. Jídelníček a životní styl

Nejdůležitějším bodem pro správně fungující lymfatický a potažmo imunitní systém je obecně zdravý životní styl. Ten zahrnuje nejen pohyb nebo cvičení, ale také kvalitní a vyváženou stravu, sestávající ze zdravých bílkovin, tuků a v malé míře sacharidů. Zdravá výživa je obecně jednou z nejvlivnějších změn, kterou můžeme dosáhnout celkového zlepšení zdraví, ať už mluvíme o imunitě nebo o hmotnosti.

11. Hluboké dýchání

Je úžasné, kolik lidí nedýchá opravdu hluboce, ale i to je pro zdraví velmi důležité. Málokdo ví, že skutečně hluboké a správné dýchání má také vliv na to, jakým způsobem proudí lymfa naším tělem. Hluboké dýchání zlepšuje okysličení krve, zatímco mělké dýchání a nízké okysličení krve může způsobit stres v organizmu, což může znamenat, že máme méně energie, zvýšené napětí svalů a snížený metabolismus buněk. Navíc samotný proces nadechnutí působí jako lymfatická pumpa.

Jak na hluboké dýchání
Pomalu a zhluboka se nadechněte nosem, naplňte celý objem plic a odolejte pokušení rychle vydechnout. Udržujte ramena dole. Vzduch by se měl dostat až do břicha a roztáhnout bránici. Při výdechu vydechujte ústy nebo i nosem, nejprve vyprázdněte hruď, pak břicho. Celý proces několikrát zopakujeme.

Tip: Hluboké dýchání také pomáhá zlepšit relaxaci a snížit stres.

Jak už bylo několikrát zmíněno, lymfatický systém hraje důležitou roli ve zdraví celého těla. Zdravý lymfatický systém podporuje imunitní systém. Aktivace lymfatického systému tak, aby mohl správně dělat svou práci, je poměrně snadná, ale za to může mít obrovský efekt.

Co si ještě o lymfatickém systému přečíst?

VIDEO: JÓGA na lymfatický systém

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva