Sponzorováno

Život s diagnózou lymfedému – příznaky, příčiny, léčba 4.85/5 (13)

Noha na levé straně s lymfedémem.

Noha na levé straně s lymfedémem.

Možná se vám při vyřčení slova „lymfedém“ nevybaví, o jakou nemoc konkrétně se jedná. Když se řekne „elefantiáza“, třeba se již nějaká ta představa utvoří. Ano, i toto může být důsledkem lymfedému, tedy otoku vzniklého z důvodu špatného fungování lymfatického systému.

Příznaky lymfedému

Základním příznakem lymfedému je otok, který je způsoben nedostatečně saturovanou drenážní funkcí lymfatických cest. Jejich úkolem je odvádět zplodiny metabolismu z tkání, a právě to se při vzniku lymfedému neděje v adekvátní míře. Lymfa se v tkáních tedy hromadí a způsobuje zvětšování dané části těla otokem. Ten bývá v počáteční fázi bledý, nebolestivý a na pohmat měkký. Postupem času však pomalu tuhne a mohou se přidávat další obtíže – kožní infekce, puchýřky na kůži. Kromě otoku je možné pociťovat v místě jeho vzniku různé nepříjemné pocity – pálení, řezání, tlak.

U pacientů se obvykle nejprve objevuje tzv. latentní lymfedém, při němž není ještě zcela manifestován otok, ale je již možné pociťovat např. tlak v končetině. Postupným zvýrazňováním obtíží dochází nejprve ke vzniku otoku, který se objevuje po námaze, nejčastěji ve večerních hodinách, a do rána odezní. Postupně se však otok stává přetrvávajícím a může se zvětšovat. Posledním stádiem nemoci je již zmiňovaná elefantiáza, která s sebou přináší omezení hybnosti, a mnohdy i celkové soběstačnosti člověka.

Důvody vzniku lymfedému

Lymfedém je možné získat jako primární či sekundární. Sekundární vzniká po nějaké změně v těle – nejčastěji po úrazu či operaci. Může se objevit na horní končetině po odstranění prsu kvůli rakovinnému bujení nebo na noze po úrazu. Primární varianta otoku se objevuje nejčastěji během dospívání a není podmíněna takovýmto předchozím zásahem do těla. Většinou jsou tímto onemocněním postiženy ženy. Důvodem vzniku otoku je chybné vytvoření lymfatických cest v těle, které náhle přestanou zvládat svou funkci. Otok se však u někoho může projevit hned po narození a není nutné, aby se vyskytl pouze na končetinách. Postižen může být i obličej či oblast genitálu.

Sponzorováno

Diagnostika

I když se může zdát, že je zcela zřejmé, jak se lymfedém projevuje, stanovení diagnózy bývá ve většině případů velmi zdlouhavým procesem. Často jsou pacienti posíláni od jednoho specialisty k druhému, než se konečně dojde k závěru, o jakou diagnózu se jedná, a kde je tedy skryt problém i možnosti léčby. Nejdůležitějším vyšetřením u pacientů je lymfoscintigrafie. Při ní je do těla vpravena látka, která se vstřebává právě lymfatickým systémem. Následně je její přesun v těle mapován pomocí gamakamery, čímž se zjistí ne/schopnost lymfatického systému.

Léčba lymfedému

Léčba lymfedému spočívá v několika postupech, které se navzájem v mnohém doplňují. Bohužel zde však není nic, co by pacientům dokázalo zcela vrátit tělo do původního stavu, a snahou léčby je spíše předejít zhoršení obtíží a udržení otoku v určitých mezích.

Základními body léčby jsou:

Lymfodrenáže

Jedná se o masáže prováděné na postižené končetině – ručně i pomocí přístroje. Ten je upraven do podoby návleků, do kterých dáte postiženou část těla, a přístroj vám pravidelně stlačuje části této končetiny tak, aby se podpořila funkce odtoku lymfy do mízních uzlin, a bylo jí co nejvíce odvedeno ven z těla. Zde se můžete dočíst více o lymfodrenážích.

Komprese

Pacienti nosí kompresní punčochy či návleky na ruce. Při docházení na lymfodrenáže se využívá též bandážování postižené končetiny, aby docházelo k co nejmenšímu městnání lymfy ve tkáních.

Operační léčba

Ta je indikována u pacientů s výraznými obtížemi a v případech, kdy ostatní způsoby léčby selhávají.

Farmakologická léčba

Lidé užívají léky na podporu funkce žilního systému, případně ke zlepšení dalších obtíží, které mohou lymfedém provázet.

Omezení v denním režimu

Pacienti jsou bohužel v některých ohledech limitováni. Není doporučováno např. chodit do sauny nebo trávit hodiny v horké vodě. To by způsobilo jen zhoršení stavu. Nevhodné sporty jsou takové, při nichž jsou velké dopady na končetiny, a je zde vysoké riziko poranění. Naopak doporučováno bývá např. plavání, jóga.

Další konkrétní omezení se odvíjí zejména od stádia nemoci, v níž se pacient nachází, a také na jeho celkovém psychickém stavu. Někdo může být limitován i ve výběru obuvi či oblečení, pokud je otok opravdu výrazný a např. jednostranný.

Při vážném průběhu nemoci, jejím zhoršování a limitování pacienta, je nanejvýš vhodné využít při léčbě též psychoterapeuta. Jeho úkolem je pomoci lidem s touto diagnózou zvládat každodenní obtíže a neklesat na mysli, i když prognóza není přesvědčivě pozitivní.

VIDEO: Lymfedém z pohledu pacientek

VIDEO: Lymfedém z pohledu pacientek (dokončení)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva