Sponzorováno

Nejzdravější koření – TOP 8 koření, které byste měli v kuchyni určitě mít 4.83/5 (6)

Nejzdravější koření - TOP 8 koření, které byste měli v kuchyni určitě mítPokud vám v kuchyni docházejí nápady a jídlo, které servírujete vašim blízkým se vám zdá fádní a nudné, pravděpodobně šetříte na koření. Časy, kdy české hospodyňky kromě papriky a pepře neznali nic jiného, ​​jsou už dávno pryč. Dnešní doba nabízí fantastická koření, se kterými v kuchyni můžete čarovat! Dopřejte si trochu orientální inspirace a jídlo se vám odvděčí nejen chutí, ale i příznivými účinky.

Podívejte se na nejzdravější koření ve vaší kuchyni:

1. Anýz, ten povzbudí trávení

Už samotný Pythagoras věděl ocenit kvality anýzu. Nenápadná rostlina s bílými kvítky pochází z oblasti Středomoří, a přestože nezlepší vaše matematické schopnosti, jednoznačně prospěje vaší kuchyni i zdraví. V současnosti se většina celosvětové produkce anýzu pěstuje v Turecku a ve Španělsku. Koření se získává sušením zralých rostlin, jejichž semínka se následně semelou. Anýz má aromatickou vůni a štiplavě-sladkou chuť, která rezonuje jako v kořeněných jídlech, tak i v dezertech.

S jeho pomocí můžete připravit koláče, saláty, zahuštěné omáčky a jednoznačně ním ozvláštněte kompoty. Ve Francii se z něj připravuje oblíbený anýzový likér. Koření velmi příznivě působí na zažívání, zlepšuje metabolické procesy a napomáhá tvorbě trávicích enzymů. Má antiparazitické účinky a podporuje laktaci. S dávkováním však opatrně, protože ve větším množství může být toxický a způsobuje alergické reakce.

2. Badyán i proti kolice

Badyán k nám přicestoval z Asie, konkrétně z oblasti jižní Číny a Vietnamu. Je plodem vždy zeleného stromu, který se zvykne dožívat až sto let a v průměru roste do výšky osmi metrů. Správně vyzrálý má tvar nepravidelné osmicípé hvězdice. Má výraznou, ale zároveň příjemnou kořeněnou až nasládlou vůni a chuť, která připomíná anýz a fenykl. Díky těmto vlastnostem je pestře využitelný v kuchyni. Ochutit ním můžete drůbež, vepřové maso i ryby a mořské plody. V našich končinách našel uplatnění zejména během svátků, protože je neodmyslitelnou součástí vánočního pečiva, perníků, likérů a punče. Badyán má antibakteriální účinky, při onemocnění horních cest dýchacích uvolňuje hleny, používá se na uvolnění koliky a revmatických bolestí. Doma si z něj můžete uvařit grog z horké vody, cukru a rumu nebo jím aromatizovat pečené kuře.

3. Bílý pepř jako diuretikum

Dobré a kvalitní koření nesmí chybět v žádné domácnosti. Pokud však chcete pozvednout vaše vaření na kulinářskou úroveň, nemělo by ve vaší kuchyni chybět ani bílý pepř. Je plodem téže rostliny jako černý pepř, který se sbírá ještě nezralý a následně se suší.

Bílý dostane šanci dozrát do jemnější, lahodnější a aromatičtější vůně i chuti. Má jedinečnou vlastnost vyzvednout příchuť ostatních ingrediencí a kvůli své nevinné barvě se hodí i do světlých omáček, specialit jako je guláš a majonéz, ve kterých by jeho sourozenec působil neesteticky. Koření má močopudné vlastnosti a uvolňuje při nadýmání. Používá se i jako podpůrný prostředek při snižování nadváhy, protože zlepšuje metabolické procesy i tvorbu žlučových kyselin.

4. Cayenský pepř zahřeje a spálí tuky

Cayenský pepř má klamavý název, protože ve skutečnosti pepřem není. Získává se z odrůdy extra pálivých chilli papriček s názvem Capsicum frutescens a pochází z Indie. Pokud neradi pikantní jídla, neměli byste s touto přísadou příliš experimentovat, protože je známá svou velmi pálivou chutí. Koření se hodí do všech typů jídel a kuchaři ní často nahrazují pepř. Obsahuje kapsaicin, který má na tělo zahřívací účinek, a je efektivním spalovačem tuků, protože podporuje látkovou výměnu, snižuje obsah cholesterolu a působí proti obezitě. Látky obsažené v cayenského koření podporují i ​​tvorbu hormonů štěstí – endorfinů.

Sponzorováno

5. Zázvor zatočí s chřipkou

Výhody zázvoru jsou známé již od starověku. Hlíza tropické rostliny, která pochází z Asie, se může využívat v sušeném, ale i čerstvém stavu. Zázvor je neodmyslitelnou součástí asijské kuchyně, v níž se jím ochucuje téměř každé jídlo. U nás si jeho štiplavě-kořeněnou chuť můžete vychutnat zejména v pečivu a likérech, ale smíchaný se solí je vhodný i na ryby. Zázvor vás zahřeje, a proto je účinnou zbraní v boji s nachlazením a kašlem. Doma si z něj můžete připravit čaj, který vás při chřipce postaví na nohy. Dokáže odstranit nevolnost při cestování, pomáhá při vadném žaludku, revmatických bolestech i otocích, má sílu zastavit záněty a obyvatelé Filipín věří, že má i omlazující účinky. Navzdory pozitivním vlastnostem se však nedoporučuje v těhotenství a hypertenzi.

TIP: Zdravé koření je také Kari

6. Fenykl – jemný i účinný

V Indii a Číně kdysi věřili, že fenykl je zázračným lékem při uštknutí hadem nebo štírem. Do téměř celého světa se rozšířil z oblasti Středomoří. Fenykl má teplou anýzovou aroma a jeho chuť je podobná chuti lékořice, trošku sladká, s náznakem kafru. Jeho světle zelené stonky někdy dorůstají až do výšky dvou metrů. Rostlina se dá spotřebovat celá, ale koření se získává ze semínek podobných kmínu.

Čerstvý fenykl se přidává do salátů, sušený je vhodný zejména jako koření na ryby a má nezastupitelné místo jako ochucovadlo nakládacích směsí na okurky a kysané zelí. Voňavými semínky můžete vylepšit i polévky, omáčky a dezerty. Zlepšuje laktaci, vyřeší vaše problémy s trávením a fenyklový čaj můžete bez obav dát i malým dětem při nadýmání a plynatosti.

7. Kardamom i do kávy

Kardamom roste divoce v deštných pralesích Indie a Srí Lanky. Tobolky tropického keře se sbírají ještě nezralé a suší se na slunci. Má štiplavou kořeněnou chuť, lahodnou aroma a schopnost zvýraznit sladké i pikantní aspekty ostatních přísad. V indické kuchyni je nenahraditelný a přidává se do pečiva, perníků, koláčů, polévek, zeleninových jídel i rýže, vyrábějí se z něj likéry, ale nejvíce si ho vychutnáte v kávě. Kořenit se doporučuje jen velmi opatrně, protože je neobyčejně výrazný. V kombinaci s kávou povzbuzuje trávení a vyvolává pocit spokojenosti. Má antiseptický i diuretický účinek a považuje se za afrodiziakum.

8. Skořice

Toto orientální koření s nezaměnitelnou vůní se využívá zejména k dochucování jídel, ale zároveň je i součástí přírodní medicíny. Získává sušením ručně ušouláním kůry skořicovníku. Po obsahové stránce je účinnější Cejlonská skořice, která je světlejší a jemnější než skořice čínská. Obsahuje anthokyaniny, cinamaldehyd, eugenol, cineol, cinamyl acetát, ale s její spotřebou to netřeba přehánět, také se v ní nacházejí kumariny, které ve vyšších dávkách, mohou způsobit poškození jater a ledvin.

Optimální denní dávka je kolem 3 gramů (čajová lžička). Mletá skořice podporuje účinek inzulínu, snižuje hladinu špatného cholesterolu, působí antioxidačně, odstraňuje zápach z ústní dutiny a je považována jako afrodiziakum, také urychluje uzdravování při horečnatých onemocněních, má dezinfekční účinky, uvolňuje napětí, stimuluje krevní oběh, regeneruje tkáně, zlepšuje metabolismus buněk a urychluje látkovou výměnu.

TIP: Mrkněte na koření vhodné při dietě a hubnutí

VIDEO: Bylinky a koření, skořice

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva