Sponzorováno

Puškvorec a jeho účinky na naše zdraví – na trávení i ekzém 4.93/5 (30)

Puškvorec má super léčivé účinky...

Puškvorec má super léčivé účinky…

Míváte i vy pravidelné trávicí potíže, bolesti žaludku, či zvýšené hodnoty krevního cukru? Nenápadná vodní bylinka jménem puškvorec obecný dokáže pomoci i tam, kde již nestačí konzervativní léčba, nebo tehdy pokud se chcete farmakologické léčbě vyhnout. Při jakých potížích tedy pomůže a jak jej správně používat?

Puškvorec – málo známý pomocník

Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Zmiňují se o něm dokonce i staré hieroglyfické texty a byl nazýván také jako svatá třtina. Do Evropy ho přivezli pravděpodobně Tataři, kteří ho považovali za rostlinu, která čistí vodu a podle nich ta, v níž roste je zaručeně pitná. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.

Kdy puškvorec pomůže?

Puškvorec obecný je vhodný zejména při zažívacích potížích a bolestech žaludku, má však schopnost pomoci i při jiných zdravotních potížích:

Sponzorováno

 • zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí křeče trávicího ústrojí, vhodný při problémech s játry a žlučníkem,
 • zlepšuje látkovou výměnu, pročišťuje organismus,
 • zlepšuje trávicí problémy a kondici po chemoterapii a ozařování, jakož i po jiných těžkých nemocech, vhodný v geriatrii a pro osoby v rekonvalescenci,
 • snižuje hladinu cukru v krvi,
 • zlepšuje stavy při astmatu, má protialergické účinky, zejména při kožní alergii,
 • má zklidňující účinky,
 • pomáhá při nadýmání, i při průjmu, také při žaludečních a dvanáctníkových vředech,
 • zlepšuje stavy při psychogenních bolestech hlavy,
 • zmírňuje rozvoj leukémie,
 • zlepšuje bronchitidu, při kloktání zmírňuje záněty v ústech, angínu, bolest v krku a lymfatických uzlinách,
 • jako koupel vhodný při revmatismu a ekzémech.

Kde se vyskytuje?

Puškvorec neroste na loukách a polích, jako je u jiných léčivých bylinkách zvykem. Tato rostlina roste v bažinách, rybnících a na okrajích jezer. Léčivou částí puškvorce je oddenek, který je zhruba 3 centimetry tlustý a dorůst může až do 1 metru. Nemusíte se však bát, že pokud byste ho chtěli užívat, budete se muset brodit močály. Dá se pohodlně koupit v téměř každé lékárně či přes internet.

V jakých formách lze puškvorec použít?

 • nálev – 1 lžíci zalijte 250 ml. vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte dva krát denně,
 • macerát – 1 lžičku zalijte 250 ml. studené vody a nechte macerovat přes noc. Před použitím ohřejte šetrně ve vodní lázni a užívejte 2 krát denně,
 • lázeň – 600 gr. puškvorce použijte na 4 litry vody, nechte vařit 15 minut,
 • kloktadlo a inhalace – využijte připravený nálev.

Souhrn

Amarum – aromatikum, stomachikum, diuretikum. Oddenky se používají jako hořčina, k uvolnění křečí v zažívacím ústrojí, při zánětech žaludku a poruchách trávení, při dyspepsiích různého původu, anorexii a subaciditě. Puškvorec se osvědčil ke zlepšení fyzického stavu u stařeckých pacientů a po vyčerpávajících chorobách. Zevně se doporučuje k prokrvení kůže, urychluje hojení při zánětech v ústech a hltanu. V lidovém léčitelství našla droga uplatnění jako nervinum, připisuje se jí též analgetický, krvetvorný a antirachitický účinek. V lékařství, potravinářství a při výrobě žaludečních likérů se používá již od starověku (Indie, Egypt, Řecko). U nás se stal oblíbenou léčivkou a kořením již v 17. stol.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva