Obsah článku
Puškvorec – málo známý pomocník
Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Zmiňují se o něm dokonce i staré hieroglyfické texty a byl nazýván také jako svatá třtina. Do Evropy ho přivezli pravděpodobně Tataři, kteří ho považovali za rostlinu, která čistí vodu a podle nich ta, v níž roste je zaručeně pitná. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.
Kdy puškvorec pomůže?
Puškvorec obecný je vhodný zejména při zažívacích potížích a bolestech žaludku, má však schopnost pomoci i při jiných zdravotních potížích:
Sponzorováno
- zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí křeče trávicího ústrojí, vhodný při problémech s játry a žlučníkem,
- zlepšuje látkovou výměnu, pročišťuje organismus,
- zlepšuje trávicí problémy a kondici po chemoterapii a ozařování, jakož i po jiných těžkých nemocech, vhodný v geriatrii a pro osoby v rekonvalescenci,
- snižuje hladinu cukru v krvi,
- zlepšuje stavy při astmatu, má protialergické účinky, zejména při kožní alergii,
- má zklidňující účinky,
- pomáhá při nadýmání, i při průjmu, také při žaludečních a dvanáctníkových vředech,
- zlepšuje stavy při psychogenních bolestech hlavy,
- zmírňuje rozvoj leukémie,
- zlepšuje bronchitidu, při kloktání zmírňuje záněty v ústech, angínu, bolest v krku a lymfatických uzlinách,
- jako koupel vhodný při revmatismu a ekzémech.
Kde se vyskytuje?
Puškvorec neroste na loukách a polích, jako je u jiných léčivých bylinkách zvykem. Tato rostlina roste v bažinách, rybnících a na okrajích jezer. Léčivou částí puškvorce je oddenek, který je zhruba 3 centimetry tlustý a dorůst může až do 1 metru. Nemusíte se však bát, že pokud byste ho chtěli užívat, budete se muset brodit močály. Dá se pohodlně koupit v téměř každé lékárně či přes internet.
V jakých formách lze puškvorec použít?
- nálev – 1 lžíci zalijte 250 ml. vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte dva krát denně,
- macerát – 1 lžičku zalijte 250 ml. studené vody a nechte macerovat přes noc. Před použitím ohřejte šetrně ve vodní lázni a užívejte 2 krát denně,
- lázeň – 600 gr. puškvorce použijte na 4 litry vody, nechte vařit 15 minut,
- kloktadlo a inhalace – využijte připravený nálev.
Souhrn
Amarum – aromatikum, stomachikum, diuretikum. Oddenky se používají jako hořčina, k uvolnění křečí v zažívacím ústrojí, při zánětech žaludku a poruchách trávení, při dyspepsiích různého původu, anorexii a subaciditě. Puškvorec se osvědčil ke zlepšení fyzického stavu u stařeckých pacientů a po vyčerpávajících chorobách. Zevně se doporučuje k prokrvení kůže, urychluje hojení při zánětech v ústech a hltanu. V lidovém léčitelství našla droga uplatnění jako nervinum, připisuje se jí též analgetický, krvetvorný a antirachitický účinek. V lékařství, potravinářství a při výrobě žaludečních likérů se používá již od starověku (Indie, Egypt, Řecko). U nás se stal oblíbenou léčivkou a kořením již v 17. stol.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: wikipedia.org
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekzém
Přečtěte si také naše další články