Sponzorováno

Křivý palec u nohy a kostní výrůstek (hallux) – jak na vbočený palec? 4.88/5 (329)

Křivý palec u nohy a kostní výrůstek (hallux) - jak na vbočený palec?Pokud máte nad čtyřicet let a trápí vás kostní výrůstky na palcích nohou, spojené s vykřivení palce (hallux), nejste jediní. Po tomto věku postihuje dokonce každou druhou ženu. Výjimkou však nejsou ani pánové. Proč tato nepříjemná a omezující nemoc vzniká a jaké jsou možnosti její léčby? Je vždy nutná i bolestivá operace?

Hallux Valgus

Hallux Valgus – přesně tak zní latinský název onemocnění, které postihlo vaše chodidla. Palec na noze je vybočený směrem od středu těla ke ostatním prstům a na kloubu palce vyrůstá kostní výrůstek, kvůli kterému mají postižení lidé problém s nošením obuvi. Jde vlastně o strukturální deformitu kloubu palce na noze a často je součástí rozsáhlejší deformace celého přednoží, která může být spojena například i s tzv. kladívkovými prsty, s prodloužením, resp. zkrácením šlach a vazů na palci, či dokonce vykloubením drobných kůstek pod první záprstní kostí.

Proč Hallux Valgus vzniká?

Toto onemocnění je podmíněno zejména geneticky. Pokud ho měli vaši předkové, je až 90% pravděpodobnost, že jím budete trpět i vy. „Ano je to dědičné, ale hallux může vzniknout i postupně bez rodinné anamnézy,“ říká doktor. Jeho vznik však může zhoršovat také nevhodná obuv, úrazy, či nedostatek vitamínů a minerálů. Vyhnout byste se měli úzkým botám, také častému a dlouhému nošení bot na podpatcích a ohroženější jsou i lidé, kteří tráví celé dny na nohou. Jde však převážně o genetiku a proto může halluxem trpět i člověk, který by celý život chodil jen ve vhodné ortopedické obuvi.

Hallux valgus - ilustrace

Hallux valgus – ilustrace

 

Pomoci mohou ortopedické pomůcky

Vhodná ortopedická obuv, resp. ortopedické vložky do bot, mohou být tím faktorem, který pomůže zmírnit onemocnění, jeho nepříjemné následky a oddálí, resp. může v některých případech i zamezit operaci. Existují i ​​různé jiné pomůcky které jsou doporučené, resp. předepisovány ortopedy na řešení zmíněného problému. „Používají se různé korektory, doporučuje se chůze naboso, cvičení a masáže,“ doporučuje doktor. Vyzkoušet možná i tejpování. Mrkněte na video pod článkem

Často je nutná operace

Jelikož hallux je nemoc, která probíhá na základě vrozené predispozice a více méně se dá její průběh pouze zmírnit či zpomalit, často se tím operace, nutná pro návrat do normálního života, jen oddálí. Jsou lidé, kteří se pro operaci rozhodnou hned na začátku, jiní jsou zase ochotni kvůli strachu z operace trpět až do konce života a nikdy se ji nakonec neodhodlají podstoupit.

Problémem je recidiva po operaci

Klasických typů operací je několik, protože existují různé fáze, věkové skupiny a kombinace poškozeni. Při některých operacích se seká do kosti a vkládá se do ní na pár týdnů drát, u jiných se zas prořezává pouzdro palce a posouvá se na správné místo.

„Po operaci je nutná fixace nohy sádrou čtyři týdny, pak následuje rehabilitace,“ vysvětluje odborník. Pacienti, kteří zákrok podstoupili se však častokrát stěžují na bolestivost a problémem je také častá recidiva, tedy návratnost problému.

Léčba halluxu?

Konzervativní léčba spočívá především v prevenci – nošení vhodné obuvi. U lehčích případů se někdy doporučují silikonové nebo gumové korektory palce, které se vkládají mezi palec a druhý prst. Korektor může zpomalit progresi vady, nápravu deformity však nelze očekávat. Jeho funkce spočívá tedy hlavně v pooperačním období, kdy drží palec a napomáhá hojení ve správném postavení. Součástí prevence je i vhodná a pohodlná obuv s dostatečným prostorem pro prsty, měkkou a tvarovanou ortopedickou podrážkou. Doporučuje se někdy i fyzioterapie a především kvalitní pedikúra, korekce, tejpování. Operačních řešení hallux valgus je popsána celá řada (desítky druhů operací). Ortoped vždy musí typ výkonu přizpůsobit věku pacienta a stavu samotného kloubu (přítomnost artrózy).

V naprosté většině jsou prováděny výkony na kostech i měkkých tkáních. U starších pacientek a v případech, kdy je kloub zničen artrózou, jsou voleny resekční výkony, kdy je resekována baze základního článku palce, odstraněny osteofyty hlavičky metatarsu, plastikou kloubního pouzdra a okolních šlach je docíleno správného postavení palce. Výhodou této operace je kratší doba léčení, není zde nutnost sádrové fixace. Nevýhodou sice může být zkrácení palce, obecně mají však tyto operace velmi dobrý efekt. U mladších pacientek, kdy kloub není postižen degenerativními změnami, se provádí osteotomie – korekce první metatarsální kosti. Výhodou je zachování kloubu, operace však vyžaduje delší dobu léčení a sádrovou fixaci po dobu 4 až 5 týdnů. Artrodéza, tedy ztužení kloubu pevným spojením metatarsu a základního kloubu palce, je indikována spíše u mužů v případě hallux rigidus (artróza základního kloubu palce, ztuhlost, bolest bez úhlové defigurace).Tato operace vyžaduje sádrovou fixaci po dobu 6 týdnů. Endoprotézy metatarsophalangeálního kloubu palce se rovněž zkoušely. Pro relativně vysoké riziko komplikací se však příliš neprovádějí.

Sponzorováno

Vbočený palec je velmi častou vadou vyskytující se hlavně u národů nosících obuv. U afrických, jihoamerických jihoasijských kmenů lidí, jejichž noha nikdy nepoznala obuv, se statické vady přednoží prakticky nevyskytují. Léčba hallux valgus je převážně operační s dobrým efektem. Důkazem toho je fakt, že pacientky po operaci jedné nohy vyžadují velmi často výkon i na druhé noze.

Co dále pomůže na Hallux Valgus (vbočený palec)

Všechny halluxy (křivé palce) jsou víceméně trvalé, pokud nejsou nějak chirurgicky opraveny. Existují však některá opatření, která můžete přijmout, abyste se měli pohodlněji nebo zpomalili jejich postup.

„U mnoha lidí to může být prostě otázka, zda nosí správně tvarované boty,“ říká námi oslovený specialista. „Ujistěte se, že si vybíráte boty s nízkými podpatky, které vám poskytnou spoustu místa pro vaše nohy a zejména palce.“

Co pomůže na hallux? Máme pro vás několik tipů, které můžete vyzkoušet:

1. Chůze na boso

Velmi dobrý způsob korekce vbočených palců a vůbec mnoha deformit nohy je bosá chůze. Boty jsou pro vbočený palec zlo. A hlavně ty úzké. Veškeré potíže nohy se začaly objevovat až s vynálezem boty.

2. Dornova metoda

Výborná metoda na Hallux Valgus. Podívejte se na Dornovu metodu a na její popis na tomto odkaze. Velmi pěkně popsáno a ukázáno.

3. Korektory na hallux valgus

Existuje velké množství různých korektorů na vbočené palce. Některé lepší, jiné horší. Zde rozhodně neplatí úměra kvality a ceny.

4. Thera band

Tato vynikající pružná plochá guma má využití při mnoha typech cvičení. Pro využití vlastností thera bandu při léčbě vbočených palců ovineme gumu kolem nohy – imitujeme tím anatomický průběh svalstva dolní končetiny. Kráčíme pomalu, paty stavíme vzpřímeně, nevytáčíme dovnitř. Kolenní čéšky směřují přes střed přednoží, odvíjení nohy je přes základní kloub palce.

5. Kinesio taping na křivý palec

I tato technika korekce palce se dá použít. Ideálně doporučíme navštívit někoho, kdo se tejpingem zabývá a udělá vám takový taping profesionálně.

Křivý palec u nohy a kinesio taping

Křivý palec u nohy a kinesio taping

 

6. Palcová cvičení s gumou

Jakékoliv cvičení, které napomáhá posílení svalu v noze zodpovědného za flexibilitu vašeho palce, je účinné při snižování příznaků halluxů. Protahovací cvičení pro palce je pomáhají udržet flexibilní a mobilní.

 1. Dejte elastickou gumu kolem palců na každé noze.
 2. Pomalu tlačte chodidla směrem ven od sebe, dokud neucítíte tlak na prstech.
 3. Držte tuto pozici po dobu 1 minuty.
 4. Odpočiňte si na 1 minutu a zopakujte cvik znovu.
 5. Provádějte toto cvičení po dobu 15 minut, 2 nebo 3 krát denně.
Palcová cvičení na křivý palec u nohy

Palcová cvičení na křivý palec u nohy

 

7. Masáž teplým olejem

Masírování postiženého místa trochou teplého oleje je dalším efektivním způsobem, jak léčit nepohodlí křivého palce. Masáž zlepšuje krevní oběh, který pomáhá snížit silnou bolest. Také snižuje tlak mezi prsty a riziko vývoje kuřího oka a mozolů.

 1. V mikrovlnné troubě trochu zahřejte ricinový, olivový nebo kokosový olej.
 2. Naneste teplý olej na postiženou oblast.
 3. Pomocí prstů dělejte masáž hlubokým třením po dobu 10-15 minut.
 4. Opakujte 2 nebo 3 krát denně.

8. Koupel nohou v Epsomské soli

Namočení nohou do Epsomské soli je další účinný způsob, jak uklidit bolavé, podrážděné nohy kvůli halluxům. Je to tedy spíše na úlevu. Vysoké množství síranu hořečnatého v této soli vám může pomoci zbavit se bolesti vyvolané křivým palcem.

 1. Nasypte několik polévkových lžic Epsomskou solí do lavoru,
 2. Naplňte lavor vlažnou vodou.
 3. Namočte do něj nohy po dobu 15 až 20 minut.
 4. Tuto lázeň pro nohy si dělejte tak 2 nebo 3 krát týdně.
 5. Pokud nemáte doma Epsomskou sůl neřešte, pomůže vám i namočení do teplé vody.

A ještě pár extra tipů na závěr:

 • Udržujte si normální hmotnost. Obezita není na halluxy dobrá.
 • Pod vedením lékaře noste v noci dlahu, abyste drželi prst rovně.
 • Kupujte kvalitní obuv, která je široká v oblasti špičky.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Cvičení na křivé palce u nohy

Sponzorováno

Studie a zdroj

 • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Křivý palec u nohy a kostní výrůstek (hallux) – jak na vbočený palec?”

 1. […] problémy jako nepohodlí. „Snížená příčná klenba způsobuje vybočení palce – hallux valgus. Nervy v přední části nohy jsou utlačované, což doprovází pálivá bolest. Příznaky […]

 2. lenka napsal:

  dobry vecer chtela bych poradit co pomaha nejvive na vybocene palce haluxy uz jsem vyzkousela silikonove vyrovnavace a zadne zlepseni, ale slysela jsem o vlozkach do bot na halusy , tak jestli me muzete porait kde bych je koupila dekuji juzkova

Zanechat komentář ke článku

Zpráva