Sponzorováno

Olej z aloe vera – jaké má účinky? 4.71/5 (17)

Klíčové informace ze článku o oleji z aloe vera

 • Olej z aloe vera se vyrábí macerováním listů aloe vera nebo gelu v nosném oleji, který obsahuje mnoho účinných látek a živin.
 • Z tohoto důvodu není olej aloe vera pravým esenciálním olejem, ale je velmi účinný a populární pro lokální použití na pokožku i vlasy.
 • Různé verze tohoto oleje byly jsou používány pro kulturní a léčebné účely již po tisíce let.
 • Z nutričního hlediska je olej z aloe vera bohatý na vitamín C, A, E, a různé vitamíny B-komplexu, dále obsahuje důležité aminokyseliny a minerály, jako je vápník, selen, zinek a hořčík. Jsou v něm také určité antioxidanty, antrachinony a polysacharidy, které mohou prospět celkovému zdraví.

Takto nějak může vypadat olej z rostlinky Aloe Vera.

Takto nějak může vypadat olej z rostlinky Aloe Vera.

Léčivé účinky rostliny aloe vera jsou dobře zdokumentovány. V minulosti různé produkty z této rostliny používali třeba staří Řekové či Egypťané. Použití této rostliny pro její léčebné účely se vlastně až dodnes nezměnilo, protože se stále používá v řadě forem, včetně olejů. U rostlin, ze kterých je obtížné získat dostatek esenciálního oleje, jako je právě třeba aloe vera, se olej přidává do nosného oleje, jako je mandlový nebo hroznový olej.

Aloe Vera má obrovský přínos pro zdraví, když se aplikuje lokálně a také při interním použití. Často se zmiňuje v lékařských knihách z minulosti, kde je popsáno, jak se gel z Aloe používá při kožních onemocněních, ranách a zažívacích potížích. Moderní výzkum také ukazuje, že mnohé z těchto aplikací Aloe Vera gelu jsou skutečně účinné.

Olej z Aloe Vera je olej, který se získává z rostliny Aloe Vera procesem macerace v některém nosném oleji. Nejpoužívanějším nosným olejem jsou mandlový, hroznový, sojový nebo olivový olej. Tento olej je tedy většinou tvořen nosným olejem a nějakou esencí aloe vera.

Olej z Aloe Vera má brilantní zdravotní účinky pro pokožku, stejně jako třeba gel z aloe vera. Vzhledem k tomu, že se jedná o olej, má tento výrobek delší životnost a může být použit i v případě, že není k dispozici čerstvá rostlina Aloe Vera.

Jak se olej z aloe vera vyrábí?

Metoda používaná k extrakci tohoto oleje je macerace. V tomto procesu se bylinný gel smísí s olejem při vyšší teplotě. Olej nasává živiny z gelu z bylinky Aloe Vera. Po určité době se směs filtruje, aby se odstranily složky rostliny. Tato technika extrakce oleje se používá pro mnoho bylinných olejů.

Vlastnosti oleje z aloe vera

Olej z Aloe Vera má terapeutické vlastnosti ze základního oleje a také ze živin, které olej poskytuje.

 • Změkčovadlo – Aloe Vera olej je brilantní hydratační krém na kůži.
 • Protizánětlivé – snižuje zánět a další příznaky, které s ním souvisí.
 • Antibakteriální – má schopnost zabít určité druhy bakterií.
 • Antivirotické – Tato vlastnost je vhodná pro použití na herpes a pásový opar.
 • Protiplísňové – Tento olej lze použít k hubení hub, které způsobují problémové stavy, jako jsou různá kožní onemocnění.
 • Antioxidant – Olej chrání pokožku před poškozením volnými radikály.
 • Hojivý – olej z Aloe vera urychluje regeneraci ran.
 • Není dráždivý – snižuje podráždění kůže.
 • Astringentní – smršťuje pokožku a dělá ji napnutou.
 • Funguje i jako ochrana před slunečním zářením – Olej z Aloe Vera poskytuje i menší ochranu před sluncem, zejména díky vlastnostem základního oleje, třeba jako je sezamový olej.

Olej Aloe Vera rychle proniká hluboko do vrstev kůže. Díky tomu je to skvělý pro masážní terapii.

Takto vznikne olej z aloe vera

Takto vznikne olej z aloe vera

Účinky oleje z aloe vera na naše zdraví

Olej z Aloe Vera se díky svým léčivým vlastnostem používá v mnoha produktech pro osobní použití. Podívejte se, kdy vám tento olej může pomoci:

Můžete ho použít jako masážní olej

Olej z Aloe Vera lze použít jako masážní olej. Dobře proniká do pokožky a velmi pozitivně na ni působí.

Olej z Aloe Vera je vhodný pro léčbu ran na pokožce

Aloe vera dodává tomuto oleji živiny potřebné pro hojení ran. Dá se aplikovat na ránu, poškrábání nebo dokonce modřinu. Vyzývá kůži, aby se rychleji hojila – regenerovala. Pomáhá také při zlepšování stavu jizev na pokožce (zdroj zde). V případě popálenin ale může být čistý gel Aloe Vera lepší a účinnější, protože je mnohem více zklidňující. Je vhodný i pro hojení pooperačních jizev.

Při dermatitidě

Olej z Aloe Vera je antiflogistikum (lék k tlumení zánětu). To také poskytuje pokožce některé živiny, zejména aminokyseliny – Aloe Vera gel na ně je bohatý. Lze ho aplikovat pro úlevu od stavů, jako je ekzém a lupénka.

Sponzorováno

Pro úlevu od bolesti

Olej z Aloe Vera se používá v prostředcích pro úlevu od bolesti. Může tak být použit jako domácí lék na zmírnění bolesti, zejména v kombinaci s éterickými oleji eukalyptovým, citronovým, z máty peprné a měsíčku. Lze použít několik kapek každého esenciálního oleje s olejem z Aloe Vera. Tato směs pak vytvoří pěkný domácí gel pro úlevu od bolesti.

Pro péči o vlasy

Olej z Aloe Vera lze také použít pro péči o pokožku hlavy a vlasů. Zlepšuje stav suché pokožky hlavy či lupů. V Asii se věří, že tento olej pomáhá při růstu vlasů, že dokáže udržet vlasy silné a také, že zlepšuje schopnost myslet prostřednictvím masáže pokožky hlavy tímto olejem. Pomáhá také při lupénce pokožky hlavy. Přidáním několika kapek oleje z tea tree do oleje z Aloe vera se stává silnou složkou pro léčbu plísňových infekcí pokožky hlavy.

Na opary

Na opar naneste malé množství oleje z Aloe Vera (nebo gelu). Pomáhá tělu vyléčit tyto nepříjemné vředy. Zabraňuje puchýřům mokvat a být bolestivější (zejména, pokud se olej použije brzy). Tento účinek je způsoben sloučeninou Aloe zvanou emodin, u které bylo prokázáno, že vykazuje anti-virový účinek proti viru herpesu (výzkum na toto téma zde). Olej z aloe vera, jak již bylo ve článku zmíněno, také pomáhá při léčení herpesu a pásového oparu.

Je super i na obličej

Aloe vera olej lze použít i jako uklidňující olej pro obličej. Zvlhčuje pokožku a udržuje ji silnou a vláčnou. Olej z Aloe Vera poskytuje opravdu mnoho živin – dopravujete je tak přímo do vaší pokožky. Nicméně, nemusí být vhodný při akné – pozor na to jaký používáte nosný olej, který může být komedogenní (komedogenní složky mají tendenci ucpávat póry a mohou způsobovat či zhoršovat akné). V tomto případě je třeba hledat olej Aloe Vera připravený v nekomedogenním oleji, jako je třeba jojobový olej.

Na hmyzí štípnutí

Díky svému protizánětlivému účinku snižuje otok a zánět způsobený bodnutím hmyzem, jako je tomu při bodnutí od včel a vos.

Na péči o zuby

Živiny Aloe Vera byly identifikovány jako pomocné látky při peridontálních onemocněních (periodontální onemocnění jsou výsledkem zánětlivého procesu, způsobeného zubním plakem a bakteriemi dutiny ústní). Je možné použít Aloe vera olej jako masážní olej pro dásně a zuby, aby byly zdravé a snížilo se tak riziko zubních problémů, jako je zubní kaz, plaky a zánět dásní.

Na co pozor: Nežádoucí účinky, bezpečné dávkování a problémy s toxicitou

Olej z Aloe Vera je obecně velmi bezpečný pro aplikaci na kůži. Neměla by však být užíván vnitřně. Aloe Vera obsahuje určité živiny a sloučeniny, které mohou být toxické ve větších koncentracích. Kvalita a složení oleje Aloe Vera je také velmi důležitá. Měli byste hledat organický aloe vera olej, protože neobsahuje přidané chemikálie používané při procesu extrakce.

Vnitřní použití Aloe Vera oleje nebo Aloe Vera gelu nebo šťávy může vést k průjmům a gastrointestinálním problémům, jako je nevolnost a zvracení. V některých případech může způsobit více závažných reakcí, jako je selhání ledvin. Ale to spíše hodně výjimečně.
Někteří lidé mohou být na Aloe vera alergičtí. Tito lidé by se měli vyvarovat používání přípravků Aloe vera, protože mohou způsobit kontaktní dermatitidu na kůži.

Myslete na možné interakce

Sloučeniny aloe vera mohou komunikovat s léky, jako jsou laxativa, léky na diabetes a diuretika. Průjem vyvolaný touto látkou může snížit hladiny draslíku v těle, což může ovlivnit účinnost některých léků. Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat přípravky Aloe Vera při užívání jakéhokoli léku.

A co vy? Využíváte olej z Aloe Vera pro své zdraví? Budeme moc rádi za doporučení a tipy na toto téma v komentářích pod článkem.

A co si o Aloe Vera ještě přečíst?

VIDEO: Jak si vyrobit vlastní olej z Aloe vera (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o Aloe Vera

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva